3 pin fan dönüştürücüyle 4 pine çevrilirse PWM'e dönüşür mü?

sefa_41

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600 **Msi GTX 1070Ti Gaming X** Team T-Force 4x8 3200MHz CL16** Asus Prime B450M-A II **BenQ XL2411 144Hz@1ms**
Meslek
Uçak Teknikeri
İyi akşamlar yaklaşık üç gün önce kasam için 120mm fan aldım. Fan hem Molex hem de 3 pin girişe sahip. Anakartımda bir tane fan çıkışı olduğu için ekran kartıma bağlamayı denedim. Ekran kartımda GPU Tweak 2 yazılımından ayarlamaya denesem de başaramadım. Bunun nedeni herhalde PWM olmamasından kaynaklı. Nasıl bağlarım diye düşünürken forumda birkaç konu gördüm ama pek anlayamadım. Benim anakartımda tek çıkış olan yuvaya çoklayıcı takarak 3 pin fanlarımın sıcaklığa göre çalışmasını sağlayabilir miyim? Kasamın fanları için kontrolcüsü var ama 3 pin girişi yok. Şöyle bir açıklama da gördüm.
ss1.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartınız DC modu destekliyormuş PWM yapmak zorunda değilsiniz bence. DC ile de gayet güzel kontrol sağlanıyor.
Hocam şuan aldığım fan molex ile bağlı ve 1200-1300 RPM ile çalışıyor ve odam sessiz olduğu için rahatsız ediyor. Bu çoklayıcıyı almak istemem soğukken az çalışsın sıcakken çok çalışsın mantığını istiyorum.

Hocam şuan aldığım fan molex ile bağlı ve 1200-1300 RPM ile çalışıyor ve odam sessiz olduğu için rahatsız ediyor. Bu çoklayıcıyı almak istemem soğukken az çalışsın sıcakken çok çalışsın mantığını istiyorum.
Molex i bağlamadan 3 pin kabloları çoğaltıcıya bağlayıp anakart üzerinden DC modunda ayarlayabilirsiniz.

Yani çoklayıcıyı alsam işe yarar değil mi? 4 pin çoklayıcıyı anakarta, yuvalarada fanları takarım ve kendileri sıcaklıkla doğru orantılı olarak çalışır değil mi? Şu ürünü alsam işim görülür mü?

Yeni konular

Geri
Yukarı