Çözüldü 3 Pinli fan kontrol edilebilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

FurkanErol45

Hectopat
Merhabalar, sistemime fan almak istiyorum fakat anakartımda sadece 1 tane SYS fan girişi olduğunu öğrendim. 3 tane fan eklemesi yapmak istiyorum Hepsiburada'da şöyle bir fan çoğaltıcı buldum Alfais 4336 8 Port Fan Çoklayıcı Fiyatı - Taksit Seçenekleri
Sorum şu şekilde ben 3 pinli fanlarımı bu çoğaltıcı ile kullanınca fanlar üzerinde herhangi bir kontrolüm olacak mı yoksa kontrolsüz şekilde tam devir mi çalışacaklar?

Çözüm
4 Pinli fan da alsam durum aynı mı olur peki çoğaltıcı kullandığım için?
4 pinli modeller işlemci fanları için yada anakartında yer var ise bios üzerinden kontrol edebileceğin şekilde tasarlanmış fanlardır. ancak 3 pinli fanlarda kontrol yapma şansınız yoktur ekstra kontrolcü almanız gerekir.

sizin göstermiş olduğunuz aparat gibi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Burada daha detaylı bir anlatım şekli mevcuttur.

eğer tek bir fan kullanacak olsa idiniz kasanızdakı system fan bölümü 4 pinli ise bios üzerinden kontrol etmeniz yada program vasıtası ile kontrol etmeniz mümkün olacaktır.
Anakart üzerinden oynama yapamazsın ancak ortada bir pin var el ile kontrol edeceksin gibi duruyor.
low yazan muhtemelen 5 volt modu high yazan ise 12 volt modudur. direk psu ile besleniyor diye gördüm muhtemelen program yada bios üzerinden kontrol edemezsin.

Anakart üzerinden oynama yapamazsın ancak ortada bir pin var el ile kontrol edeceksin gibi duruyor.
low yazan muhtemelen 5 volt modu high yazan ise 12 volt modudur. direk psu ile besleniyor diye gördüm muhtemelen program yada bios üzerinden kontrol edemezsin.

4 pinli modeller işlemci fanları için yada anakartında yer var ise bios üzerinden kontrol edebileceğin şekilde tasarlanmış fanlardır. ancak 3 pinli fanlarda kontrol yapma şansınız yoktur ekstra kontrolcü almanız gerekir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

eğer tek bir fan kullanacak olsa idiniz kasanızdakı system fan bölümü 4 pinli ise bios üzerinden kontrol etmeniz yada program vasıtası ile kontrol etmeniz mümkün olacaktır.

Çözüm

Şuan tek fan var kasamda ve dediğiniz gibi bios üzerinden kontrol edebiliyorum. Yardımınız için teşekkürler.

Geri
Yukarı