3060 Ti'dan yükseltme yapılmalı mı?

Afrojack

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba. Ek'te gösterdiğim sistemimde 1080p monitör ile ekran kartı olarak ASUS TUF RTX 3060 Ti kullanıyorum. Optimizasyon özürlü oyunlar olmadığı sürece (Cyberpunk, Gotham knights vb.) FPS anlamında 60+ üzeri FPS alıyorum, burada sıkıntı yok. Ancak şöyle bir durumum var; microstutter dediğimiz olay benim gözüme normal bir insana göre çok daha fazla batıyor. Ayrıca örneğin; 60-70 FPS ile 80-90 FPS arasındaki farkı çoğu insan algılayamazken, bana algılıyorum gibi geliyor. Bunları arkadaşlarım ile tartıştığımda kendileri de microstutter olayının o kadar gözlerine batmadığını, bahsettiğim FPS farkını da pek anlayamadıklarını söylüyorlar. Bu belki de FPS sayacındaki sayıları görmemle alakalı psikolojik de bir olay olabilir, tam emin olamıyorum. Rahatsız olduğum konu bu.

Sorum da burada devreye giriyor. Piyasaya yeni seri kartların gelmesi, kriptonun kötü gidişatından dolayı ekran kartı fiyatları düşüyorken, sizce yine 1080p monitörde kullanacak şekilde 3080/3080Ti/6900XT modellerinden birine yükseltme yapmalı mıyım? Bu yükseltmede tercihim ne olmalı? 2. elde fena olmayan fiyatlardan bahsettiğim modeller satılıyor. Mining çıktısı ürün mü onu sürekli araştırıp, soruyorum tabii. Kendi kartımı 7.500 TL'ye satabileceğim bir senaryoda üzerine 4.000 - 5.000 TL bandında bir ücret ekleyip, bu modelleri almam sizce mantıklı olur mu? Görüşlerinizi merak ediyorum, vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.
Sistem:

Kod:
 INTEL 10700K // MSI Z490 TOMAHAWK // ASUS TUF RTX 3060TI // G.Skill Trident Z Neo 2x16 3600 MHz // Cooler Master TD500 Mesh // Samsung 980 EVO 500 GB -CORSAIR MP510 // CORSAIR RM850 // ARCTIC LIQUID COOLER 360MM A-RGB // LG 24GN600-B

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam şahsen genel görüş olarak savunduğum bir durum var. Eğer oynamama etki etmiyorsa upgrade atmayı gerekli bulmuyorum. Lakin şöyle bir etken var, sonuç olarak bu bizim hobimiz. Hobimize bütçemiz dahilinde yatırım yapmak mutlu ettiği için ''gerekli'' tabirini kullanmak doğru değil. O yüzden sizin de değiminizle eğer microstutter olayı psikolojik veya değil sizi rahatsız ediyorsa, varsa bütçeniz upgrade etmenizi tavsiye ederim. Malumunuz Türkiye. Bugün alabildiğinizi yarın alamadığınız bir durum gerçekleşebilir.

Hocam şahsen genel görüş olarak savunduğum bir durum var. Eğer oynamama etki etmiyorsa upgrade atmayı gerekli bulmuyorum. Lakin şöyle bir etken var, sonuç olarak bu bizim hobimiz. Hobimize bütçemiz dahilinde yatırım yapmak mutlu ettiği için ''gerekli'' tabirini kullanmak doğru değil. O yüzden sizin de değiminizle eğer microstutter olayı psikolojik veya değil sizi rahatsız ediyorsa, varsa bütçeniz upgrade etmenizi tavsiye ederim. Malumunuz Türkiye. Bugün alabildiğinizi yarın alamadığınız bir durum gerçekleşebilir.
Hocam değerli görüşleriniz için teşekkür ederim. Ben de bu konuda böyle düşünüyorum. Malum ülkede ekonomik durum ortadayken farklı hobi alanlarına bütçeler ayıramıyorken, elimdeki hobiye biraz daha yatırım yapmak mantıklı geliyor. Zaten işim de bilgisayarda, yazılım ile uğraşıyorum. Siz olsanız buradaki yükseltme seçeneklerinden hangisini düşünürdünüz peki, o konuda da fikir belirtebilirseniz mutlu olurum.

Hocam değerli görüşleriniz için teşekkür ederim. Ben de bu konuda böyle düşünüyorum. Malum ülkede ekonomik durum ortadayken farklı hobi alanlarına bütçeler ayıramıyorken, elimdeki hobiye biraz daha yatırım yapmak mantıklı geliyor. Zaten işim de bilgisayarda, yazılım ile uğraşıyorum. Siz olsanız buradaki yükseltme seçeneklerinden hangisini düşünürdünüz peki, o konuda da fikir belirtebilirseniz mutlu olurum.
Bu konuyu inceleyin hocam isterseniz. Dediğim gibi bütçeniz varsa 3080 ve 3080 ti arasında zaten seçim yapmadan 3080 elenebilir. Geriye 3080ti ve 6900xt kalıyor.

3060 ti kısa vadede işinizi rahatlıklar görecektir, ben daha geçen ay topladığım sistemime 3060 ti aldım, aceleniz yoksa 4060 ı bekleyin derim.

Yeni konular

Geri
Yukarı