Çözüldü 3090 Ti i9-13900K Sistem FurMark testinde yarıda kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

warp0

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Gskil 7800 mhz 32 gb
SSD veya HDD modeli
Mp600 pro
Ekran kartı
Asus tuf 3090ti
Anakart
Asus rog strix b760-F
İşlemci
İ9-13900k
Arkadaşlar merhaba yeni bir sistem topladım. Parçaları araştırarak farklı sitelerden sipariş verdim fakat sistem kendi kendini kapatıyor. Farklı farklı sorunlar çıkıyor. 2 gündür ne yapacağımı da bilmiyorum. İstanbul'da olsam inventus gibi PC toplamayla uğraşan yerlere gideceğim ama Antalya'da öyle bir yerde yok. Ayrıca Corsair H150 sıvı soğutma almıştım. Onun da RGB'leri ilk bağladığımızda çalışıyordu. PC açıldıktan sonra çalışmamaya başladı. Fanlar aktif dönüyor sadece RGB'leri çalışmıyor.

FurMark testine sokuyorum. Yarıda kapanıyor sistem gidiyor. Format attım tekrar kurdum. Her şeyi fakat yine aynı sorunu yaşadım. PSU MSI 1000 MPG.

Çözüm
Sorun çözüldü. 5 gündür herhangi bir kapanma yaşamıyorum. Sorun çıkmadı sadece RAM MHz düşürdüm. 7000MHz kullanıyorum şu an. Sıvı soğutma RGB bağlatı kablosunu 5V sokete bağlamıştım bir de RGB kontrolcusu ucu vardı Gamepower'in ucu boştaydı onunla bağladım artık çalışıyor. Kontrolcü de çalışıyor kumandadan hepsini kontrol edebiliyorum artık. Sorun kalmadı.
RAM'leri 6000 MHz'e alıp dener misiniz?
Aynen ben de tam bunu yazıyordum. Forumda bir kişi sorununu bu şekilde çözebilmiş.

Son düzenleme:
arkadaşlar ramlar overclockta 7800 de çalışıyordu. Mavi ekran genelde memory hatası alıyordum anakartın overcloksuz ram mhz 7200 dü oraya çektim bende sorunsuz çalışıyor. Fakat su soğutmanın rgb leri çalışmıyor bide işlemci bazen coşup 80-90 c lere çıkıyor özellikle render alırken ve Pubg oynarken. Sizce işlemcinin bu kadar ısınması normal mi yoksa sıvı soğutma tam anlamıyla çalışmıyor mu ? Açıkçası sıvı soğutmayı servise göndermek istiyorum. (Corsair h150)

Dosya Ekleri

• D5BC291D-4A20-4428-8EF1-E589695E7B88.jpeg
    D5BC291D-4A20-4428-8EF1-E589695E7B88.jpeg
    184,2 KB · Görüntüleme: 22
  • 450ADA6A-FB3D-46B3-980B-80016E6F0E14.jpeg
    450ADA6A-FB3D-46B3-980B-80016E6F0E14.jpeg
    117,2 KB · Görüntüleme: 21
arkadaşlar ramlar overclockta 7800 de çalışıyordu. Mavi ekran genelde memory hatası alıyordum anakartın overcloksuz ram mhz 7200 dü oraya çektim bende sorunsuz çalışıyor. Fakat su soğutmanın rgb leri çalışmıyor bide işlemci bazen coşup 80-90 c lere çıkıyor özellikle render alırken ve Pubg oynarken. Sizce işlemcinin bu kadar ısınması normal mi yoksa sıvı soğutma tam anlamıyla çalışmıyor mu ? Açıkçası sıvı soğutmayı servise göndermek istiyorum. (Corsair h150)
Siz RAM'leri 6000mhz'e çekerseniz daha stabil olur diye düşünüyorum. Rgb mevzusuna da gelirsek 3 ihtimal var, ya hiç takmadınız rgb kablosunu, ya yanlış porta taktınız(Rgb ve argb olarak ikiye ayrılıyor), ya da doğru porta taktınız ama tam takamadınız. 3 üde 1 ay önce başıma geldiği için söylüyorum.

Sıvı soğutmanda problem yok. 90'da kalıyorsa iyi elindeki işlemci bu senenin sobası gibi 120'lik sıvı soğutma ile Thermal Throttling yiyor kendileri. 12900K'da böyle bir problem ya da rakipleri 7950X'te böyle bir problem yoktu onlar 120mm SS ile 90-95 dolaylarında çalışıyorlar Termal darboğaz yemiyorlardı.

Bu olay tamamen güç tüketimi ile alakalı işlemcin çok enerji tüketiyor çok ısınıyor hocam. Blender'da 490Watt görenler var. TDP'de Ryzen daha kötü görünüyor kağıt üzerinde ama yersen.

1675144430411.png

Intel işlemciler şu sıralar yüksek güç tüketimlerinden dolayı böyleler evet.

Arkadaşlar merhaba yeni bir sistem topladım. Parçaları araştırarak farklı sitelerden sipariş verdim fakat sistem kendi kendini kapatıyor. Farklı farklı sorunlar çıkıyor. 2 gündür ne yapacağımı da bilmiyorum. İstanbul'da olsam inventus gibi PC toplamayla uğraşan yerlere gideceğim ama Antalya'da öyle bir yerde yok. Ayrıca Corsair H150 sıvı soğutma almıştım. Onun da RGB'leri ilk bağladığımızda çalışıyordu. PC açıldıktan sonra çalışmamaya başladı. Fanlar aktif dönüyor sadece RGB'leri çalışmıyor.

FurMark testine sokuyorum. Yarıda kapanıyor sistem gidiyor. Format attım tekrar kurdum. Her şeyi fakat yine aynı sorunu yaşadım. PSU MSI 1000 MPG.
MHZ Degerini ilk önce deneyin düzelme olmazsa ben PSU'dan şüpheleniyorum CPU & GPU işkence testlerinde kapanıyorsa yük altında besleme yapamıyor olabilir.

Overclock var ise iptal ediniz. ısı degerleri normal değil Furmark tarzı testlerde ise 85 derece üstüne cıktıgında testi durdurunuz.

Sorun çözüldü. 5 gündür herhangi bir kapanma yaşamıyorum. Sorun çıkmadı sadece RAM MHz düşürdüm. 7000MHz kullanıyorum şu an. Sıvı soğutma RGB bağlatı kablosunu 5V sokete bağlamıştım bir de RGB kontrolcusu ucu vardı Gamepower'in ucu boştaydı onunla bağladım artık çalışıyor. Kontrolcü de çalışıyor kumandadan hepsini kontrol edebiliyorum artık. Sorun kalmadı.

Çözüm

Geri
Yukarı