32" 2K monitör tavsiyesi

Monster Aryond A32 165 hz 32" 2K
Merhaba. Konuyu hortlatıyorum ama hazır konu açılmışken tam yeridir dedim. Tecrübelerine ihtiyacım var.

Monster ekranınız 1500R kavis oranına sahip.

Bende bugün yarın alacağım, ama karar veremiyorum bir türlü. İlk deneyimim olacak. Ekranı sol tarafıma yerleştirmeyi düşünüyorum. Ekrana uzaklığım tam olarak 1m - 1.1 m gibi bir mesafe olacak.

İkitane ikinci el monitör buldum.

Biri "Asus Rog Strix XG32VQ" 4ms, 144Hz monitor var. 1800R kavis oranı var. 2017 yılının ürünü.

Diğeride "Samsung Odyssey G5 C32G54TQWR" 1ms, 144Hz var. 1000R kavis oranı var. 2020 yılının ürünü.

Asus baya iyi duruyor ve baya özelliği var. Ayrıca Asus XG32VQ içindeki panelde samsung marka bir panel. 1ms, 4ms olayınada pek takılmıyorumki zaten farkedilmiyor. Asus açıklamasında 4ms gecikmeyi Gray to Gray değeri olarak vermiş. Yani gerçek değer vermiş. Ama içindeki samsung panelin özelliklerine baktığımda panelook.com'da 16ms GtG olduğunu yazıyor. Buda ilginç bir detay. Ama 1ms MPRT yazan diğer monitörlerde GtG değerleri zaten 4, 5 ms leri buluyor. Yani bunun aldatıcı bir değer olduğunu düşünüyorum. O yüzden pek takmıyorum.

Benim merak ettiğim senin tecrübelerine göre; ekranda piksel sayma gibi bir problem oluşuyor mu ? 1500R kavis oranından memnun musun ? Çok fazla içine düşmek istemiyorum, çokta fazla düz olmasını istemiyorum 1800R gibi. Yada 1 metre mesafe için 1000R tam tadında bir seçimmi olur ? Ne önerirsin, deneyimlerin nelerdir ?

Geri
Yukarı