3200 MHz'lik RAM 3200 MHz'de sorunlu çalışıyor

Daha fazla  
Anakart
MSI MAG B550 Gamin Plus
İşlemci
Ryzen 7 3800X
MSI MAG B550 Gaming Plus anakarta, Kingston HyperX 3200 MHz CL16 2x8 RAM'e sahibim. B450M S2H anakartta bu RAM 3200 MHz'de sorunsuz çalışıyor iken yeni anakartımda XMP profili açtığımda RAM otomatikmen 3200MHz'ye çekiliyor ama mavi ekran hatası alıyorum ve hep crıtıcal_process hatasını veriyor. RAM'leri teste soktuğumda XMP açıkken RAM testinde bir sürü hata çıkıyor ve test başarısız oluyor. Sadece el ile frekansı 3133 MHz'ye çekince ( geri kalan her şey aynı ) testte hiç hata almadan başarıyla tamamlıyor ve mavi ekran da vermiyor. Şu an 3133 MHz'de kullanıyorum ve mavi ekran vs. almıyorum. Sizce RAM'ler mi bozuk yoksa XMP'deki voltaj veya gecikme değerleri RAM'i zorluyor ya da sıkıntı çıkartıyor diye mi böyle? Ona göre ya XMP profil ayarlarımı değiştireceğim el ile ya da RAM değiştireceğim. Teşekkür ederim.

Eski sürüme geçerken yine normal güncelliyor gibi bios'tan flash diski seçip yapıyoruz dimi? Farklı bir şey yapmak gerekiyor mu eski sürüme geçerken?
Flash diskten dene bakalım olackak mı. Bazen downgrade yaptığında flash diskten izin vermiyor çünkü sadece flashback yapabiliyorsun.

Flash diskten dene bakalım olackak mı. Bazen downgrade yaptığında flash diskten izin vermiyor çünkü sadece flashback yapabiliyorsun.
XMP profilinin ikisi de aynı CL değerlerine ve MHz'sine sahip görünüyor bende. Normalde birinin diğerinden farklı olması gerekmiyor mu? Mesela XMP-1 2600 iken XMP-2'nin 3200 olması gibi? Benim anarkartın XMP profilleri sıkıntı çıkartıyor da olabilir RAM'lere.

XMP açmadan da 3200 desteği yok mu bu anakartın? Kendi sitesinde var olarak görünüyor.

1666267912792.png

Alt gecikmeler farklıdır. İlla frekans farklı olacak diye bir kaide yok.
Onlar da aynı işte. Yani XMP-1 ve XMP-2 profillerinin tüm değerleri aynı görünüyor seçim kısmında. Şöyle anlatiyim
XMP-1 16 15 15 17 3200 Mhz
XMP-2 16 15 15 17 3200 Mhz ( Değerleri salladım bu arada )
bu tarz görünüyor. Bir de şöyle bi şey gördüm az önce internette. Benim voltaj sanki XMP açıldığında1.4 üstüne çıktığı da oluyor. Sitesinde bu RAM'in 1.35V'yi desteklediği yazıyor. Sizce bunun bi etkisi var mıdır?

XMP açmadan da 3200 desteği yok mu bu anakartın? Kendi sitesinde var olarak görünüyor.

Eki Görüntüle 1548875
XMP açmadığımda işlemci 3.9 ghz'de çalışıyor açıkken 4.3 küsür.

Yeni konular

Geri
Yukarı