3500 TL Civarı Mühendislik İçin Laptop Önerisi

TylerDurden25

Centipat
Arkadaşlar kardeşim kimya mühendisliğini kazandı ona bir bilgisayar araştırıyorum. 5 yıl boyunca sıkıntı yaratmayacak, ısınma ve ekran sorunları olmayan, FHD ve mümkünse SSD'li bir laptop arıyorum. Eğer bu bütçede böyle bir cihaz yoksa 4000'e kadar çıkabilirim.

Bu bilgisayar nasıldır herhangi bir sorunu var mı? Yeni çıkmış sanırım hiç inceleme bulamadım. Acaba HDD takabilir miyim? Şimdiden herkese teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sadece Mühendislik için programlar kullanacak ise Kimya mühendisliğinde hesaplama ve simüle etme programları kullanıldığını varsayıyorum.
Ekran kartı ortalama bir düzeyde olsa İşlemcinin üst düzey olması yeterli olacaktır gibime geliyor fakat bu programlar dışında bilgisayarda oyun da oynayacak ise ve 5 yıl sıkıntısız olması isteniyorsa arkadaşın da dediği gibi 2060 veya 1660 ekran kartına sahip bir bilgisayar alınması gerekiyor.

Şunu da unutmayın ki kasaların performansı laptoplardan iyidir eğer ki taşınabilirlik problemi yoksa kesinlikle kasa almanızı tavsiye ederim.

Burada disk takılabilir olarak gözüküyor ama ucuz olsun diye SATA yuvasına SATA SSD takmışlarsa o zaman ya PCI-e SSD alman gerekir ya da DVD yuvasına HDD caddy.

Alım öncesi kimya mühendisliğinde ne tip bir makina gerekir ya da ne kadar gerekli sorularına cevap bulmak daha iyi olur.

Herkese teşekkürler arkadaşlar taşınabilirlik önemli ve oyun oynanmayacak. İkinci el güvenli bir yer bulabilir miyim bilmiyorum. Dediğiniz gibi kimya mühendisliği için gerekli şeyleri öğrenmemde fayda var.

Forumda bu aralar üniversiteye gideceğim xxxx ya da xx.xxx TL makina alacağım diyen kullanıcılar var. Açıkçası çoğu gerekenin çok üzerinde donanım peşinde.

İnsan düşünmeden edemiyor: Ne zaman üniversitede atom parçalamaya, yeni işletim sistemi yazmaya ya da otomobil tasarlamaya başladık diye.

Yaklaşımının örnek olmasını dilerim.

Son düzenleme:
Arkadaşlar araştırdım kullanılan programları. Matlab, AutoCAD, Autodesk, Catia, ChemCAD gibi programları yani çoğunlukla CAD programlarını kullanıyorlar. Bu yüzden işlemcisi daha ön planda bir bilgisayar önerebilir misiniz bu fiyatta? Kendim Acer Nitro 5 Ryzen 5 kullanıyorum eğer 3500 civarında bulamazsam direkt kendiminkinden alsam nasıl olur? Oyun oynamayacağı için ekran kartı 560x kadar iyi olmayan işlemcisi de 2500U'dan daha iyi olan FHD ve SSD'li/SSD takılabilir bir bilgisayar önerebilir misiniz? Harici ekran kartı olursa daha iyi olur çok iyi olmasa da harici olması belki 3D programlarda işine yarar. Eğer gerek yok derseniz olmasa da olur tabi. Şimdiden teşekkürler herkese.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20190810-113820.png
    Screenshot_20190810-113820.png
    116,7 KB · Görüntüleme: 42
Benim eski bilgisayarım bu saydığınız programların hepsini sorunsuz bir biçimde açıyordu
Dell inspirion 3543
İ5 5200u
Gt820m
O yüzden çok fazla dert etmeyin

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı