4000 MHz RAM 3800'e düşürülmeli mi?

Bunu da başarıyla geçti hocam.

Eki Görüntüle 1427821
Memtest'e sokabilirsin şimdi rami. Eğer memtestte hata almaz isen bu değerleri 4'e cekebilirsin.
1655898820550.png

Memtest'e sokabilirsin şimdi RAM'i. Eğer Memtest'te hata almaz isen bu değerleri 4'e cekebilirsin. Eki Görüntüle 1427843

Daha test bitmedi ama 555 hata verdi. Şimdiden bunun sıfır hatayla bitmesi gerekiyorsa normalde şu an benim sistem nasıl çalışıyormuş şaşırdım. Tamamen RAM kaynaklı hatalar mı bunlar.

Edit: Devam ediyor ve hata sayısı 3000'lerin üzerine çıktı.

1655903130477.jpg

Son düzenleme:
Daha test bitmedi ama 555 hata verdi. Şimdiden bunun sıfır hatayla bitmesi gerekiyorsa normalde şu an benim sistem nasıl çalışıyormuş şaşırdım. Tamamen ram kaynaklı hatalar mı bunlar.

Eki Görüntüle 1427884
Hahaha evet Ram kaynaklı hatalar. tRCDRD yi 21'e alıp trdds 6 trddl 8 tFAW 24 yapıp tekrar dener mısın? tRFC'yide 500 Yap.

Hahaha evet RAM kaynaklı hatalar. Trcdrd yi 21'e alıp trdds 6 trddl 8 tfaw 24 yapıp tekrar dener mısın? Trfc'yide 500 yap.

Tamamdır bu test bitince deneyeceğim. Şu and evam ediyor 3bin üzerine yardırdı. Umarım hatasız 1:1 modunu buluruz. Teşekkür ediyorum size de. Bir süre daha uğraştırabilirim sizi :)

Hahaha evet RAM kaynaklı hatalar. Trcdrd yi 21'e alıp trdds 6 trddl 8 tfaw 24 yapıp tekrar dener mısın? Trfc'yide 500 yap.

Bu değerleri girdim. Bunda da error aldım. Sanıyorum 1 error bile alınca sıkıntı var olduğu anlamına geldiği için testi tamamlamaya da gerek yok. Başka neleri düşürmeliyiz?

Son düzenleme:
Direk her şeyi sıfırlayıp sadece kendi yaptığın değerlerle dener misin Memtest'i?

Şüphe ettim RAM'den önce normal 4000MHz XMP'de test edeceğim. Bir de normal hikayeli oyun oynayan biri için bu kadar önemli mi 1:1 modu yakalamak? Ben taktım kafayı deniyorum ama arada hissedilir bir fark olur mu ondan bilr haberim yok :D

Şüphe ettim RAM'den önce normal 4000MHz XMP'de test edeceğim. Bir de normal hikayeli oyun oynayan biri için bu kadar önemli mi 1:1 modu yakalamak? Ben taktım kafayı deniyorum ama arada hissedilir bir fark olur mu ondan bilr haberim yok :D

Alttaki grafik yeterli olur anlaman için.

En çok performans alan 3800Mhz RAM ve 1900 FCLK. Yani 1:1 oranı.

Ondan sonra gelen 4200 MHZ ram 1900 FCLK. 2:1 oranı daha düşük performans veriyor. Ama bu oyundan oyuna değişiyor tabi. Bir oyun bant genişliği seviyorsa diğer oyun az gecikme seviyor vsvsvsvs uzarda gider yani.

1655907723929.png

Alttaki grafik yeterli olur anlaman için.

En çok performans alan 3800MHz RAM ve 1900 fclk. Yani 1:1 oranı.

Ondan sonra gelen 4200 MHz RAM 1900 fclk. 2:1 oranı daha düşük performans veriyor. Ama bu oyundan oyuna değişiyor tabii. Bir oyun bant genişliği seviyorsa diğer oyun az gecikme seviyor vsvsvsvs uzarda gider yani.

Eki Görüntüle 1427941

Anladığım kadarıyla 7-8 FPS bir fark var. Peki ayarları girdim çalıştı bir sorun yok. Ama Memtest'te error alıyorum. Bu error illaki 0 olmak zorunda mı? Yoksa belirli bir oranı var mı?

Geri
Yukarı