4500 TL'ye Ryzen 5 2600 ve GTX 1050 Ti sistem toplama

Nacizane görüşüm; sistem fena değil ama RAM 8 GB. RAM'i 16 GB seçince fiyat 5.362 ₺ oluyor. PSU'su 80 Plus Bronze sertifikalı dahi değil gördüğüm kadarıyla. 80 Plus White sertifikalı olabilir.
CLEAResult Plug Load Solutions
Yukarıdaki listede de bulamadım.

Benim attığım listede sadece RX 580 8 değil, 4 GB ve fiyat 4.600 civarı. Bence arada ödemeye değmeyecek bir fiyat farkı var.

Monitöre gelecek olursak TN panel mi, VA panel mi, IPS panel mi almak istiyorsunuz? Önce bunu bir araştırıp karar vermenizi öneririm. Aradaki farkları bilmiyorsanız, görüntü kalitesi açısından karşılaştırmaları incelemediyseniz direkt olarak TN panel monitör almanız bence yanlış olur.
en iyi f/p olarak hangi monitörü bulabilirim 75 hz 1ms düşünüyorum da açıkçası panellere pek bakmadım en ucuzu olanı listeye ekledim. 8 gb rami daha sonra eklemeyi düşünüyorum çok gecikmeyecek ama bu alışverişte onu eklemem çok zor olur.
Bir de itopya böyle bir hazır sistem var; ( Kendimce son rötuşlarını yaptım. Psu ram anakart değişti.)
BOOST-MAA/R5 2600/MSI RX580 ARMOR OC 8GB/8GB DDR4/1TB Disk/Gaming Bilgisayar | ITOPYA

@TR_Asker Sizin yaptığınız seçimleri ben göremiyorum, bileşenleri liste olarak atarsanız inceleyebilirim. Monitör konusunda YouTube'a girip, "IPS vs TN" - "VA vs TN" gibi aramalar yaparak aradaki görüntü kalitesi farklarını inceleyebilirsiniz. Ya da Google'dan aratarak bu konudaki makaleleri okuyabilirsiniz. Ek olarak aşağıda bu panellerin renk paleti ve monitöre bakış açıları hakkında bir görsel var, onu da inceleyebilirsiniz. Bütçeyi netleştirip, panel tipini de belirlerseniz model seçiminde yardımcı olmaya çalışabilirim.

va_ips_tn.jpg

@TR_Asker Sizin yaptığınız seçimleri ben göremiyorum, bileşenleri liste olarak atarsanız inceleyebilirim. Monitör konusunda YouTube'a girip, "IPS vs TN" - "VA vs TN" gibi aramalar yaparak aradaki görüntü kalitesi farklarını inceleyebilirsiniz. Ya da Google'dan aratarak bu konudaki makaleleri okuyabilirsiniz. Ek olarak aşağıda bu panellerin renk paleti ve monitöre bakış açıları hakkında bir görsel var, onu da inceleyebilirsiniz. Bütçeyi netleştirip, panel tipini de belirlerseniz model seçiminde yardımcı olmaya çalışabilirim.

Eki Görüntüle 341803
İlginiz için teşekkür ederim.
BOOST-MAA/R5 2600/MSI RX580 ARMOR OC 8GB/8GB DDR4/1TB Disk/Gaming Bilgisayar | ITOPYA
bu sistemde anakart b450m oldu,ram en ucuz 8 gb ram 3000mhz oldu ve son olarak Corsair Builder VS550 550W 80PLUS PSU eklendi.
Monitöre gelicek olursak ips hem telefonlardan hem de panel olarak bildiğim gerçek renk ve kontrastı gösteren panel ama güç tüketimi oled göre daha fazla telefonlarda da ghost screen ekran sararması çoktu, monitörler için aynı şey söylenir mi bilmiyorum.
VA paneller ips ile tn panellerin ortası gibi bir panelmiş ama en düşük tepkime süresini tn paneller verebiliyormuş ve nispeten daha ucuz olduğunu okudum.
Viewsonic 23.6" VX2457-MHD 75HZ HDMI DP AMD FreeSync Gaming Monitör | ITOPYA Şöyle bir monitör buldum ama nasıl bir monitördür bilmiyorum tabikide son olarak ilginiz için tekrar teşekkür ederim.

Gigabyte bios update ile anakart 2. nesil ryzen ile uyumlu hale gelir sistem 100 tl fazla olabilir ama çok iyidir bende bu tarz bir sistem alacağım
1541415955971.png

@TR_Asker Rica ederim önemli değil. Şimdi öncelikle tekrar söyleyeyim, tüm sistemi benim önceki mesajımda attığım listedeki gibi farklı sitelerden toplarsanız avantajlı bir fiyat yakalamış olursunuz. Tek siteden toplayabilirsiniz ya da hazır sistem alabilirsiniz bunun yerine, ama ben o İtopya'daki sistemi gerek fiyatı gerek anakart, kasa, güç kaynağı gibi bileşenlerden ötürü sevemedim. Tek siteden toplamak veya hazır sistem almak açısından şu an kısaca baktım ve en avantajlı yer olarak Sinerji'den sistem toplamayı gördüm. Oradan bir sistem topladım, inceleyebilirsiniz. Bütçenize göre bazı bileşenleri belirttiğim alternatiflerle değiştirebilirsiniz. RX 580 4 GB ve 8 GB arasında öyle pek fark yok, onunla alakalı videolar atmıştım yukarıda. Onları ve benzer videoları inceleyebilirsiniz. Ben olsam RX 580 illa 8 GB olsun diye diğer bileşenleri kısmazdım arada bu kadar az fark varken.

RAM alternatif:
1) Kingston 16GB(2x8) HyperX Predator Siyah 3200mhz CL16 DDR4 Ram (HX432C16PB3K2/16)
2) XPG 16GB(2x8) Gammix D10 Kırmızı 3000mhz CL16 DDR4 Ram (AX4U3000W8G16-DR10)
PSU alternatif:
> Aerocool 650W KCAS Serisi 80+ Gold Güç Kaynağı

sinerji.png

Monitöre gelirsek, sizin seçtiğiniz monitöre yakın fiyatlı ürünlerden öneri verdim. Bence TN panel tercih etmeyin. Aşağıya bazı alternatifler bırakıyorum, bunları inceleyebilirsiniz.

1) LG 25 25UM58-P 5Ms IPS Analog Led Monitör Siyah LED LG
75 hz, 2560x1080 çözünürlük, 21:9 en-boy oranı (ultrawide), IPS panel, 5 ms.

Bu monitör 21:9 formatında olduğu için 16:9 formatında 24 inçlik bir monitör ile olan boyut kıyasını en aşağıya bıraktığım resimden inceleyebilirsiniz.

2)ViewSonic VA2419-SH 24" 5ms (VGA+HDMI) Full HD IPS Monitör Fiyatı
ViewSonic VA2419-sh 24" Full HD IPS Panel Eğlence Monitörü

1920x1080, 75 hz, 5 ms, IPS panel.

Bu monitörü @Awhlind 'te satın alıp incelemiş yakın zamanda. ViewSonic VA2419-SH İncelemesi

3) Samsung LS24F350FHMXUF 23.5" Full HD 4ms D-Sub/HDMI FreeSync PLS Monitör
LED Monitör - s24f350 | Samsung TR (En aşağıda teknik özellikler var.)

FreeSync, 1920x1080, 60 hz, 4 ms, PLS panel.

4) Samsung LC24F390FHMXUF 23.5" 4ms (Analog+HDMI) Full HD FreeSync Curved (Gaming) Oyuncu Monitör - incehesap.com
23.5" Kavisli 4ms FreeSync Monitör | Samsung Destek TR

FreeSync, Curved, VA panel, 4 ms, 60 hz

24-inch-16x9-vs-25-inch-21x9.png

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
@20 Percent bu ay Allah nasip ederse almayı düşünüyorum artık bir sistem yine konusunu açar sizi etiketlerim. Ben zaten düşündüğüm sistemi farklı sitelerden topladığım zaman 3 aşağı 5 yukarı aynı fiyatlarda oluyor. O yüzden acaba hazır sistem alıp uğraşmasam mı diye düşünüyordum, çünkü farklı sitelerden aldığım zaman garantisi farklı site veya mağazada toplaması ayrı bir dert hadi diyelim iyi bir bilgisayarcı bulduk toplattık. Sistemde hata çıksa ayrı ayrı uğraşmayı düşünmüyordum. Monitöre gelicek olursak herkes 1 ms monitör şart vs dediği için bende açıkçası 1 ms monitörlere bakıyordum tn panel dışında diğerlerini pek bulamadım benim fiyat bandında var ise eminim ki pahalıdır. Bir de size çok zahmet verdim ama ben 75 hz bir monitör düşünüyorum zaten sistem çoğu oyunda bana 75 fps yukarısını verdiği için monitörü 60 hz ile sabitlemek bana pek mantıklı gelmedi. 75 hz sizin önerebileceğiniz bir monitör var mı? Teşekkürler. Sisteme gelirsek maksimum 5000 tl düşünüyorum daha aşağısın da olursa çok güzel olur artan parayı monitörde kullanacağım için iyi olurdu. Rx 580 4 gb meselesine gelirsek orta uzun vadeli düşündüğüm için sistemi 4 gb yetmeyebilir. Sizin sistemden yola çıkarak, sinerji de şöyle düzelttim.

Dosya Ekleri

• 5 kasım sistem.PNG
    5 kasım sistem.PNG
    14,2 KB · Görüntüleme: 37
@TR_Asker Ben sizin yerinizde olsam RX 580 8 GB'a ayıracağım bütçeyi RAM'i 16 GB'a yükseltmek için kullanırdım ama karar sizin tabi, içinize nasıl sinerse o şekilde davranın.

Ben İtopya'daki hazır sistem yerine Sinerji'den toplatın derim. Black friday indirimleri de geliyor onları da takip etmenizi öneririm.

Monitör konusuna gelince; CS:GO, LoL gibi hızlı ve rekabetçi oyunları en azından yarı profesyonel seviyede oynuyorsanız rakibe karşı avantaj kurma adına sınırları zorlamak için 1 ms TN panel monitör tercih edilebilir. Eğer sizin böyle bir durumunuz yoksa IPS, VA ya da 3.sıradaki Samsung model PLS panel monitör seçmek bence daha mantıklı görüntü kalitesi ve daha yüksek renk doğruluğu açısından. 1 ms ve 5 ms arasında pratikte çokta fark göreceğinizi düşünmüyorum. Tabi siz bunu farklı kaynaklardan da bir araştırın, monitörü alırken kafanızda soru işareti kalmamış olur.

75 hz monitör hali hazırda önerdim, 1. ve 2. sıradaki monitörler 75 hz tazeleme hızına sahip.

@TR_Asker Ben sizin yerinizde olsam RX 580 8 GB'a ayıracağım bütçeyi RAM'i 16 GB'a yükseltmek için kullanırdım ama karar sizin tabi, içinize nasıl sinerse o şekilde davranın.

Ben İtopya'daki hazır sistem yerine Sinerji'den toplatın derim. Black friday indirimleri de geliyor onları da takip etmenizi öneririm.

Monitör konusuna gelince; CS:GO, LoL gibi hızlı ve rekabetçi oyunları en azından yarı profesyonel seviyede oynuyorsanız rakibe karşı avantaj kurma adına sınırları zorlamak için 1 ms TN panel monitör tercih edilebilir. Eğer sizin böyle bir durumunuz yoksa IPS, VA ya da 3.sıradaki Samsung model PLS panel monitör seçmek bence daha mantıklı görüntü kalitesi ve daha yüksek renk doğruluğu açısından. 1 ms ve 5 ms arasında pratikte çokta fark göreceğinizi düşünmüyorum. Tabi siz bunu farklı kaynaklardan da bir araştırın, monitörü alırken kafanızda soru işareti kalmamış olur.

75 hz monitör hali hazırda önerdim, 1. ve 2. sıradaki monitörler 75 hz tazeleme hızına sahip.
8 gb rami bir yada iki ay sonradan üzerine ekleme yapacağım çok gecikmesi olmayacak nakit olarak almayı düşündüğüm için değiştirmesi zor olan kaliteli ürünleri ilk alışverişimde almak istiyorum rx580 8 gb diye düşünmem bu yüzden yoksa 16 gb ram tabikide şuan ki oyunlar daha iyi monitör olarakta 1 ve 2 neden 60 hz yazıyordu o yüzden öyle bir yorumda bulundum. Bu ay içinde büyük bir ihtimal konuyu açarım hem sistem hem monitörle ilgili düşüncelerinizi tekrardan değerlendiririm. Şuan daha denkleşmeyen bütçede bu kadar erken konuşmak mantıklı değil belki bütçem artar belki fiyatlar bir anda düşer 16 gb ramli bir sistem alırım belli mi olur :) belki de hiç sistem alamadan bu konuşma böyle yarım kalır.

Rx 580, 1050 ti göre daha iyi. biraz arastırma yaptım. fps değeri olarak ortalama 30 fps daha fazla alabiliyosun rx580 den. Ama nedense kimse önermiyor AMD'yi. Sebebi nedir ?

RX 580 önerilen bir karttır. Birkaç ay önce madenciler yüzünden stoklar eritildiği için fiyatları anlamsızca yükselmişti o zamandan kalan yazılar okumuş olabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı