5 gün A101'de çalıştıktan sonra işten ayrılmak

Hangi kanun paylaşır mısınız?

Bu konu ile ilgili kanununda; işçi önceden haber vermeksizin işten ayrılırsa işveren işçiden ihbar tazminatı talep edebilir; eğer işçinin işten ayrılması haklı bir nedene dayanmıyor ise, işverenin de işçiden ihbar süresine ilişkin ücret tutarında tazminatı talep etmesi yasal olarak mümkündür denmektedir.

Deneme süreli iş sözleşmesi

Madde 15 - Taraflarca iş sözleşmesine bir deneme kaydı konulduğunda, bunun süresi en çok iki ay olabilir. Ancak deneme süresi toplu iş sözleşmeleriyle dört aya kadar uzatılabilir.

Deneme süresi içinde taraflar iş sözleşmesini bildirim süresine gerek olmaksızın ve tazminatsız feshedebilir. İşçinin çalıştığı günler için ücret ve diğer hakları saklıdır.

Deneme süresi olmayan sözleşme var mıdır bilmiyorum benim bu zamana kadar denk geldiğim tüm sözleşmelerde deneme süresi olarak 2 ay vardı. Arkadaş da 5 gün çalıştığı için sözleşmesinde de deneme süresi varsa ayrılabilir ki kendi aralarında anlaşmışlar zaten.

İstifanı yaz; yazdığın an bırak ve git kardeşim. Kimseler davaydı falan uğraşamaz. 5 günün ihbar süresi olmaz zaten. Senelerce çalışmış ve birçok kere iş bırakmış 40 yaşında bir abin olarak söylüyorum. "Sizi de zor durumda bırakmayacak, en kısa zaman aralığında ayrılmak istiyorum." yazarsan istifana, iyi niyetini de göstermiş olursun.
Şöyle düşün sen bir yerde 5 gün çalıştın ve 6. gün seni çıkarsalar sana hiçbir firma tazminat vermeyecek.

1 ay dayanamayacak gibiyim. 1 gün arayla 2. kez tam gün çalışıyorum. Böyle yaparsam maaşımı alabilirim değil mi? Bugünü tamamlarken istifa dilekçemi yazıp gideceğim. 10 gün çalıştım boşa gitmesin.

Dilekçe olmadan ayrılamazsınız. Normal şartlarda dilekçenizi 15 gün önceden vermelisiniz fakat sizin işiniz zaten 5 gün sürmüş. Dilekçenizi yazın verin. Dilekçenizi verdiniz diyelim size 1-2 gün daha gelin derlerse eğer siz de tamam derseniz dilekçenizi alın 2 gün sonra tekrar verin.
15 gün diye bir kural yok çalışma sürenize göre değişir. Dilekçe verme süreniz. Bu olayda iki aylık deneme süresi dolmadığı için aynı gün dilekçe verip çıkabilir.

Uzun süre A101 de çalıştım. Çekip giderseniz; Sizi 29 koduyla "İşveren tarafından ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranış nedeni ile iş akdinin feshi" çıkarıyorlar. Bunu düzeltmek için de dava açıp baya bir uğraşmanız gerekiyor. Neden ayrılmak istiyorsunuz?
Devamsızlık nedeniyle çıkış yaparken 48 kodunu kullanıyoruz, 29 kodu baya oldu kaldırıldı.

İŞKUR ile girdiyseniz deneme süresi var ama direk alım da deneme süresi olmuyor.
Bu nasıl bir bilgilendirme, nereden biliyorsunuz? Ben daha önce A101 'in iş sözlemelerini gördüm hepsinde standart deneme süresi vardı.

1 ay dayanamayacak gibiyim. 1 gün arayla 2. kez tam gün çalışıyorum. Böyle yaparsam maaşımı alabilirim değil mi? Bugünü tamamlarken istifa dilekçemi yazıp gideceğim. 10 gün çalıştım boşa gitmesin.
1 gün bile çalışıp istifa edip ayılırsanız 1 günlük ücretinizi öderler. Bakkal dükkanı değil A101. Size işe girişte iş sözleşmesi imzalattılar mı?

Son düzenleme:
Bu nasıl bir bilgilendirme, nereden biliyorsunuz? Ben daha önce A101 'in iş sözlemelerini gördüm hepsinde standart deneme süresi vardı.
Ben daha önce işkur ile girdim 2 ay deneme sürem oldu, deneme sürem onaylandı 2017 den bahsediyorum bu arada sistem değişmiştir bilemem. 1 yıl a101 de çalıştım Zaten sonrasında çıktım 2 yıl Migros’a çalıştım. Migros’ta çalıştıktan sonra A101 geri söndüm tekrar başvuru yaptım işkur olarak alınmadım direk alındım. Deneme sürem olmadı daha önce denemişlerdi çünkü.
Anladınız mı?
Yaşadıklarımı baz alarak yorumda bulundum, bu nasıl bilgilendirme diyerekten beni ne diye taşlıyorsunuz lütfen biraz üsluba dikkat. Ben senime lügatında bir insan değilim.

Hocam işten ayrılman çok doğru bir karar olmuş. A101'de kardeşim çalışıyordu o pis şartları biliyorum, umarım yolun açık olur.

1 gün bile çalışıp istifa edip ayılırsanız 1 günlük ücretinizi öderler. Bakkal dükkanı değil A101. Size işe girişte iş sözleşmesi imzalattılar mı?

Evet. 102 sayfa kağıt imzaladım.

Ben daha önce işkur ile girdim 2 ay deneme süresi olduğu söylenmişti sonra çıktım 2 yıl çatıştıktan sonra Migros’a başladım 1 yıl Migros’ta çalıştıktan sonra A101 geri söndüm tekrar başvuru yaptım işkur olarak alınmadım direk alındım. Deneme sürem olmadı daha önce denemişlerdi çünkü.
Anladınız mı?
Yaşadıklarımı baz alarak yorumda bulundum, bu nasıl bilgilendirme diyerekten beni ne diye taşlıyorsunuz lütfen biraz üsluba dikkat. Ben senime lügatında bir insan değilim.
Size saygılsızlık etmedim, üslümda aşağılayıcı birşey olduğunu düşünmüyorum, lakin sizi rahatsız ettiysem gerçekten özür dilerim. Kendi yaşadığınız örnek ile kişinin ki çok farklı. İşkur vasıtasıyla girmek tamamen işverenin teşvik alması ile alakalı. Amacım sizi taşlamak değildi tekrar kusura bakmayın.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı