5600X boşta 80 derece

Soğutucu ile alakalı bir problem olabilir fakat boşta %99 CPU normal değil, son zamanda bir yükleme yaptınız mı?
hayır hatta bu sorundan dolayı format attım ve driver lar dışında ekstra uygulama yüklemedim
Eki Görüntüle 1267857

Bu ayarı yaparsan sıcaklık düşecektir dostum. Kullandığın her plana ayrı yapman gerekir.
ayarı deneyeceğim fakat ısıda + ları olacağı gibi - leri ne olur ?

bu görev yöneticisi pc ilk açılışında aldığım ekran görüntüsüdür daha hiç bir program çalıştırmadan tek tek kontrol ettim %50 %70 cpu kullandığını gösteren programlar windows programları , soğutucuyu kontrol ettim hortumların biri sıcak diğeri soğuk pompa ve fan hızları max ta .teşekkür ederim

Biri sıcak biri soğuk olmalı zaten hocam. Hortumları oynatın sallayın biraz, parmağınızla vurabilirsiniz bir şey olmaz. Sonra sıcaklık kontrolü yapın.
Max güçte bu sıcaklık şaka gibi. Stock AMD soğutucu kullansanız böyle sıcaklık olmaz.

Aynı durum başıma geldiği için söylüyorum.

Saygılarlarımla. 🌹

Biri sıcak biri soğuk olmalı zaten hocam. Hortumları oynatın sallayın biraz, parmağınızla vurabilirsiniz bir şey olmaz. Sonra sıcaklık kontrolü yapın.
Max güçte bu sıcaklık şaka gibi. Stock AMD soğutucu kullansanız böyle sıcaklık olmaz.

Aynı durum başıma geldiği için söylüyorum.

Saygılarlarımla. 🌹
evet normal biri sıcak biri soğuk olması normal bu çalıştığını gösterir diye düşündüğüm için belirttim
pc başına geçince dediğiniz gibi deneyeceğim ama vurmanın ne gibi faydası olacağını anlayamadım
değerli yorumunuz için ben saygı duyarım teşekkürler

evet normal biri sıcak biri soğuk olması normal bu çalıştığını gösterir diye düşündüğüm için belirttim
pc başına geçince dediğiniz gibi deneyeceğim ama vurmanın ne gibi faydası olacağını anlayamadım
değerli yorumunuz için ben saygı duyarım teşekkürler

Hocam,
pompalama sorunu olduğu zaman pump yapamıyor ve sıvı devir daim olamıyor. Vurunca devir daim yapmaya başlıyordu bende. Söküp baktığımda kafadaki fan çalışıyor hiç bir problem yok gibiydi ancak ne hikmetse sıvı hortumlardan dolaşamıyordu. Deneyin ona göre farklı yol izlenir.

Benim deneyimim neticesinde böyle bir senaryo yaşadım sizin de başınıza gelebilir diye paylaşmak istedim. 🙌🏼

Yardımcı olmak için değerli vaktini ayıran tüm arkadaşlara teşekkür ederim.
Sorun sıvı soğutmadaymış , işlemci ile birlikte gelen stok fanı taktım 45 dereceyi geçmiyor . Bundan sonra işim msı ile :) .

Sorun sıvı soğutmadaymış, işlemci ile birlikte gelen stok fanı taktım 45 dereceyi geçmiyor. Bundan sonra işim MSI ile :).

Selamlar hâlâ işlemci kullanımın yüksekse bu kodları CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp yazarsan çözülecektir:

PowerCfg /SETACVALUEINDEX SCHEME_CURRENT SUB_PROCESSOR IDLEDISABLE 000

PowerCfg /SETACTIVE SCHEME_CURRENT

Herhangi bir yazı çıkmayacak, yeniden başlatmana da gerek yok. İkisini de sırayla yapıştır ve çık.

Son düzenleme:
Sorun sıvı soğutmadaymış , işlemci ile birlikte gelen stok fanı taktım 45 dereceyi geçmiyor . Bundan sonra işim msı ile :) .
Merhaba. Konuyu yeni gördüm ve hemen kesin çözümü yazacaktım ki sen de olayı çözmüşsün:) Bende de aynı işlemci ve soğutucu vardı. Senin gibi yaklaşık 1 yıldır kullanıyordum. 2 hafta önce ne hikmetse aynı senin gibi yüksek değerler almaya başladım. Boşta 55-60 yükte 85 dereceleri görür oldum. Termal macun yeniledim, işletim sistemine format çektim nafile çözülmedi. Sorunun sıvı soğutmadan olabileceğine kanaat getirdim. Sistemde Cooler Master masterfan halo fanları vardı. Cooller master aynı fanları kullanan masterliquid illusion adında sıvı soğutma serisini çıkarmış. Sisteme uyumlu olsun diye ML240 yani 240mm’lik olandan aldım. Şu an acayip memnunum. Öncelikle performans olarak en üst düzey hava soğutmalar kadar performans veriyor. Yani ana rakibi yaklaşık 2000 liralık fiyatlarıyla üst sınıf hava soğutmalar. Piyasa da daha iyi sıvı soğutmalar elbet mevcut fakat hem daha pahalı hem de illaki ses yapıyor. Fakat illusion serisi inanın sessizlik noktasında bu işi çözmüş. Hava soğutmadan bile daha sessiz. Fanları geçtim pompa bile sanki çalışmıyormuş gibi sessiz. Ayrıca görsel olarak lcd ekranlılar hariç bence en şık kit olmuş. Şu an sistem boşta 37 civarı yükte ise max 68 görüyorum. Bu arada pompa devir hızı otomatikte yani sabit %100’de çalışsa biraz daha aşağı da düşebilir. Biraz reklam gibi oldu ama o kadar memnunum ki inceleme gibi yazmak istedim:) Şimdi msi mag 360r’yi servise göndericem. Yenisi gelirse kesinlikle onu satıp illusion ile devam edicem:)

İki gündür sürekli 5600X'in sıcaklığı çok fazla diye konu açılıyor. Genel bir sorun mu var acaba ?

Yeni konular

Geri
Yukarı