Bende de var aynı işlemci. Burada çok fazla etken var kasa, ekran kartı, soğutucu. Stok soğutucu ile ben 90'a kadar gidiyordum. Şimdi Lian Li galahad 240 aldım kafam rahat.

AMD 5600X işlemci.
RTX 3070 Ti sistemle RDR2 Ultra DLSS kalite ayarlarda işlemcim 50 derece yi geçmiyor.
ASUS lc 240 sıvı soğutma kullanıyorum. Bu işlemci için kesinlikle sıvı soğutucu kullanmanızı tavsiye ediyorum.

AMD 5600X işlemci.
RTX 3070 Ti sistemle RDR2 Ultra DLSS kalite ayarlarda işlemcim 50 derece yi geçmiyor.
ASUS lc 240 sıvı soğutma kullanıyorum. Bu işlemci için kesinlikle sıvı soğutucu kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Dostum RDR2 hatırladığım kadarı ile benim işlemciyide yormuyordu pek :) Varsa elinde Star Wars - Jedi Fallen Order oyununu dener misin ? Ya da işlemciyi gerçekten yoran başka bir oyun.

Bende aynı işlemciyi kullanıyorum. Kasam Corsair Spec Delta RGB. Stok soğutucuyu kullanıyorum 4.6 GHz de kullanırken Control'de 87 derceleri görmeye başlayınca BIOS'dan 3.7 GHz'ye düşürdüm şu anda Control'de ortalama 75 derecelerde geziyor. Ama aldığım FPS bayağı bir düştü. İleride kasamı ve soğutucumu değiştirmeyi planlıyorum.
Kasa olarak Corsair 4000D airflow.
İşlemci soğutucusu olarak da Corsair H115i Elite Capellix almayı planlıyorum.
Bu parçaları aldıktan sonra işlemciyi 4.6 GHz de kullanmaya başlayacağım.
Söylediğim parçalarda bilgisi olan arkadaşlar beni bilgilendirirse sevinirim.
IMG-20211029-WA0024.jpeg

Sistemim:
Ryzen 5 5600X işlemci.
16 GB RAM.
S2H B550M anakart.
İşlemci soğutucum Wraith Stealth stok soğutucu.
Apex, Forza 4, GTA 5, Dying Light ve Watch Dogs 2 gibi oyunları NVIDIA GeForce ayarları ile oynarken 85, 86 derece gibi yüksek sıcaklıklar ile oynuyorum bu sıcaklıklar en yüksek sıcaklık değerinden(90-95 derece)den düşük olsa da beni tedirgin etmeye başladı.

Sıvı soğutuculara baktığımda 70 75 derece arasına kadar düşürebileceğini gördüğüm sıvı soğutucular var ama fiyatları oldukça yüksek olduğu için onları almak mantıklı gelmiyor bu konu hakkında tavsiyeniz var mı? (grafikleri düşürmek yerine ısınma sorunumu çözmek istiyorum termal macun sürüldü o seçeneği de eleyin sıvı soğutucu mu yoksa kule tipi hava soğutucu mu ve bunların uzun süreli performansa etkisi ne olur).

Hocam sıvı soğutucuya ihtiyacın yok fakat yine de belirtim bende R5 5600X kullanıyorum aynı dereceleri görüyordum fakat sıvı soğutucu siparişi vermiştim SilverStone PF360 gerçekten güçlü bir soğutucu ve gereksiz buna rağmen alasım geldi zevki görüşüm olarak neyse sonra montajını yaptım ve 85-88 derece olan değerler şimdi arada bir 61-62'yi görüyor o kadar en fazlada 64 görmüşümdür sanırım artık sıcaklığı dert etmeden kullanıyorum bilgisayarı yani 75 falan görmen için gerçekten kalitesiz bir sıvı soğutma olması gerekiyor diye düşünüyorum umarım yakın zamanda sorununu halledersin iyi günler.

Hocam sıvı soğutucuya ihtiyacın yok fakat yine de belirtim bende R5 5600X kullanıyorum aynı dereceleri görüyordum fakat sıvı soğutucu siparişi vermiştim SilverStone PF360 gerçekten güçlü bir soğutucu ve gereksiz buna rağmen alasım geldi zevki görüşüm olarak neyse sonra montajını yaptım ve 85-88 derece olan değerler şimdi arada bir 61-62'yi görüyor o kadar en fazlada 64 görmüşümdür sanırım artık sıcaklığı dert etmeden kullanıyorum bilgisayarı yani 75 falan görmen için gerçekten kalitesiz bir sıvı soğutma olması gerekiyor diye düşünüyorum umarım yakın zamanda sorununu halledersin iyi günler.

@Uchiha Shisui hocamın önerdiği sıvı soğutucuyu sipariş ettim bugün eğer ürün sorunsuz olursa test sonuçlarını paylaşırım söylediğin gibi benim de şu an 85-87 sularında takılıyor Forza 4 ve Apex oynarken sıvı soğutucu ile 65 70 arasına düşerse sevinirim.

Aldığım ürün:

@Uchiha Shisui hocamın önerdiği sıvı soğutucuyu sipariş ettim bugün eğer ürün sorunsuz olursa test sonuçlarını paylaşırım söylediğin gibi benim de şu an 85-87 sularında takılıyor Forza 4 ve Apex oynarken sıvı soğutucu ile 65 70 arasına düşerse sevinirim.

Aldığım ürün:

Gönlün rahat olsun F/P bir ürün olarak çok adını duyurmuştur kendisi.
Ama.

Gönlün rahat olsun F/P bir ürün olarak çok adını duyurmuştur kendisi.

Fiyatlar yükselmiş ben 360mm sıvı soğutucumu bu fiyata almıştım şimdi 2000 olmuş gitgide nereye gidiyoruz acaba.

Geri
Yukarı