6.000 TL R5 1600 AF RX 580 8G sistem yükseltme

Ne önereceksin?

Biraz bütçede zorlanıp PSU alınsa iş görür.

Kardeşim çıkart o zaman adama işlemci parasını. Bana kalsa en iyisi beklemesi, dolar hem düşecektir hem de yeni 3060 da çıkacak. Neyin atarı anlamıyorum.

6K bütçe belirlemiş adam zaten, satar elindekileri alır bir tane 3500X, 8 GB RAM yanına da dilediği ekran kartını keyfine bakar. Ben sana "Ryzen 1400'ü OC yap 2060 Super tak idarelik" desem ne olursa bu da aynı. Seninkinden 2 tane fazla çekirdeği var diye yeterliliği artmayacak 1600 AF'nin.

2K çözünürlükte RTX 2070'e kadar destekleyen bir işlemciden bahsediyoruz.

Kartın performansını %30 düşürdükten sonra ona besleme diyorsan, Ryzen 3600'de 2K'da RTX 3080 besliyor. Bu kadar kayıptan sonra ekran kartına niye masraf etsin paranın karşılığı FPS olarak dönmeyecekse?

FPS.

6K bütçe belirlemiş adam zaten, satar elindekileri alır bir tane 3500X, 8 GB RAM yanına da dilediği ekran kartını keyfine bakar. Ben sana "Ryzen 1400'ü OC yap 2060 Super tak idarelik" desem ne olursa bu da aynı. Seninkinden 2 tane fazla çekirdeği var diye yeterliliği artmayacak 1600 AF'nin.

Kartın performansını %30 düşürdükten sonra ona besleme diyorsan, Ryzen 3600'de 2K'da RTX 3080 besliyor. Bu kadar kayıptan sonra ekran kartına niye masraf etsin paranın karşılığı FPS olarak dönmeyecekse.

FPS değerlerimi tam karşılamayacağının farkındayım ileride alacağım zaman RAM PSU zaten alacağım. Ve ayrıca işlemcimi ekran kartımdan 1-2 ay sonra alma fırsatım olur. 3500X 3600 gibi işlemciler buna rağmen mantıksız mı geliyor başka bir öneriniz var mı?
Elinizdeki sistemi satıp yeni sistem kurmanızı öneririm. Şu anki sisteminizi min. 3500 liraya satarsınız. Hadi onu 3800 veya 4000 koyup pazarlıkla 3500E satarsınız. Yaklasık 9000-10000TL bir butce ile guzel bir sistem dizersiniz.

Elimdeki parayı ekran kartı ve işlemcimi satarak oluşturacağım zaten ekstra param olmayacak.
Elinizdeki sistemi satıp yeni sistem kurmanızı öneririm. Şu anki sisteminizi min. 3500 liraya satarsınız. Hadi onu 3800 veya 4000 koyup pazarlıkla 3500E satarsınız. Yaklasık 9000-10000TL bir butce ile guzel bir sistem dizersiniz.

Elimdeki parayı ekran kartı ve işlemcimi satarak oluşturacağım zaten ekstra param olmayacak.

Bellek ve güç kaynağı yükseltmesi şart. Almışken RTX 3060 alın bekleyip. Darboğaz olacaktır ama ileride işlemci değiştirince problem ortadan kalkar.

RTX 3060'ın çıkış tarihi geç diye biliyorum o zamana kadar beklenir mi bilemiyorum.

FPS değerlerimi tam karşılamayacağının farkındayım ileride alacağım zaman RAM PSU zaten alacağım. Ve ayrıca işlemcimi ekran kartımdan 1-2 ay sonra alma fırsatım olur. 3500X 3600 gibi işlemciler buna rağmen mantıksız mı geliyor başka bir öneriniz var mı?

Bu yükseltme senin için acil mi, elindeki sistem neye yetmiyor tek kanal RAM hariç? Açıkçası ben de yükseltme yapacağım ama önümüzdeki seneyi bekliyorum yeni ve güçlü giriş seviyeleri için.

Ufukta Ryzen 5000 serisinin giriş seviyesi işlemcileri, RTX 3050/Ti/3060 gibi kartlar Radeon 6000 serisinin güçlü ve daha ucuz kartları var. İleride elindekileri de satıp komple böyle bir sisteme de geçebilirsin. Şu anda ise bir adet daha 8 GB RAM takıp devam edebilirsin rahatlıkla.

Yeni konular

Geri
Yukarı