6000 TL'ye sistem önerisi

UnFrGvnG

Decipat
Elimde 5000₺ bütçe hazır, babamdan da geri kalanını alacağım, aşağı yukarı 6k civarında bütçem olur.
Oynayacağım oyunlar çoğunlukla Valorant ve LoL.
Aklımda şöyle bir sistem var;
-R3 4300 ge 2700₺
-ASRock B550 anakart 2200₺
-8 GB 3200MHz RAM 800₺
Toplam 5700₺ tutuyor.
Elim de çok eski model kasa, PSU ve HDD var. Bunlarla idare edebilirim.
İkinci alternatif de 6k'ya R5 5600G'li sistem almak.
Oynayacağım oyunlar belli aslında, bütçeyi arttırmaya gerek var mı bilemedim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İkisini karşılaştıran bir test videosu bulamadım fakat yakın performansı veren işlemcileri koyan video var, oyunlarda ki FPS farkı o kadar fazla değil. Neredeyse aynı.
Sizce ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Elimde 5000₺ bütçe hazır, babamdan da geri kalanını alacağım, aşağı yukarı 6k civarında bütçem olur.
Oynayacağım oyunlar çoğunlukla Valorant ve LoL.
Aklımda şöyle bir sistem var;
-R3 4300 ge 2700₺
-ASRock B550 anakart 2200₺
-8 GB 3200MHz RAM 800₺
Toplam 5700₺ tutuyor.
Elim de çok eski model kasa, PSU ve HDD var. Bunlarla idare edebilirim.
İkinci alternatif de 6k'ya R5 5600G'li sistem almak.
Oynayacağım oyunlar belli aslında, bütçeyi arttırmaya gerek var mı bilemedim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İkisini karşılaştıran bir test videosu bulamadım fakat yakın performansı veren işlemcileri koyan video var, oyunlarda ki FPS farkı o kadar fazla değil. Neredeyse aynı.
Sizce ne yapmalıyım?

Hocam ilk önce APU kullancaksan çift kanal RAM almalısın bence o anakarti düşürüp Ryzen 5 5500 ve ikinci el RX 6600 alabilirsiniz.

Hocam ilk önce APU kullancaksan çift kanal RAM almalısın bence o anakarti düşürüp Ryzen 5 5500 ve ikinci el RX 6600 alabilirsiniz.
İkinci elden uzağım hocam, geçenlerde ikinci el bir sistem topladım, zar zor paramı aldım.
Üstelik ekran kartını nvidia tercih ediyorum,amd nin ekran kartları kronik sorunlu genelde.

Bana yinede 11k lık sistem daha mantıklı geliyor çünkü elimdeki kasa,psu ve hdd beni bir yere kadar idare eder, bunları kattığımızda 5600g li sistemim fiyatına geliyor yine.
Ve ileriye dönük olarak bakacaksak ta ekran kartı takmak istediğimde 3060 ti ya kadar destekliyormuş, daha üstünü de destekeleybilir bilmiyorum ama o bild fazlasıyla bana yeter, r3 4300 ge 1660s'e kadar destekliyormuş.

11K ya Msi b450m- a pro max ıı, 5600g li, 4 fanlı kasa , 650w psu lu hazır sistem buldum.
Sizce budaha mantıklı değil mi?

İkinci elden uzağım hocam, geçenlerde ikinci el bir sistem topladım, zar zor paramı aldım.
Üstelik ekran kartını NVIDIA tercih ediyorum, AMD'nin ekran kartları kronik sorunlu genelde.

Bana yine de 11klık sistem daha mantıklı geliyor çünkü elimdeki kasa, PSU ve HDD beni bir yere kadar idare eder, bunları kattığımızda 5600GLI sistemim fiyatına geliyor yine.
Ve ileriye dönük olarak bakacaksak ta ekran kartı takmak istediğimde 3060 Ti'ya kadar destekliyormuş, daha üstünü de destekeleybilir bilmiyorum ama o bild fazlasıyla bana yeter, R3 4300 ge 1660S'e kadar destekliyormuş.

11k ya MSI B450M- a Pro Max II, 5600gli, 4 fanlı kasa, 650W PSU'lu hazır sistem buldum.
Sizce budaha mantıklı değil mi?

Siz bilirsiniz ikinci el garantili alırsanız sorun çıkmaz attığınız sistem sıfır hazır almak isterseniz mantıklı beklenirse belki guzel sistem cikabilirde zor.

Siz bilirsiniz ikinci el garantili alırsanız sorun çıkmaz attığınız sistem sıfır hazır almak isterseniz mantıklı beklenirse belki guzel sistem cikabilirde zor.
Bilemiyorum hocam değmez o riske girmeye, kendi adıma kesilmiş fatura ile mağaza garantili sistem almak bence daha mantıklı.
10K ya var bir de teknobiyotik de, vatan bilgisayarda buldum ben.
Vatan'da ki daha hoşuma gitti benim.

Asgari ücrette arttığı için bence bu fiyatları bile bulmak zorlaşabilir.Peder bank ile konuşup almaya çalışacağım :D

Yeni konu açamıyorum, bütçem başlıkta yazıldığı gibi değil. 6000₺ yi geçmesin.
Bu konu üzerinden konuşmam gerekliymiş.

Oynayacağım oyunlar Valorant ve LoL çoğunlukla.Daha fazla bir beklentim yoktur Sistemden.

Geçenlerde 2000₺'ye rx 550 ve i5 2400 lü sistem toplamıştım ve sistemi kuramadığımdan dolayı bozuk olduğunu düşünüp geri iade etmiştim tüm parçalarını.Sistemi Toplarken yaşadığım sorunları araştırdıktan sonra tamamen benim cahilliğimden kaynaklandığını öğrendim.

Zaten olsaydı bile Valorant açmayacakmış, H61 anakartın TPM 2.0 desteği yokmuş ve Valorant açılmayacktı.

Şimdi yeniden bir düşünceye daldım ve 3 farklı sistem düşünüyorum. Birincisi: 500₺ farkla H310 anakartla aynı sistemi tpm 2.0 desteği ile valorant oynayabilirim fakat şüpheye düştüğüm konu:

1-Sistemin ikinci el olması
2-Hiçbir parçasında garanti olmaması (eski parça olduklarından garanti olmuyor çoğu modelde)
3-Valorant'da Windows 10 desteğini yakında kesecek diye biliyorum.Windows 12 yakında çıkacak ve çıktığında belki Windows 11'i de kesecek ve anakartın Windows 12 desteği de olmayabilir.
4-Sistemi yükseltmek istediğimde, ekleyebileceğim parçalar kısıtlı.

İkinciside; B550 anakart ve R3 4300 GE li APU sistemi 5800₺ ye toplamak var.Artılarıda;

1-Anakartın Tpm 2.0 desteği var ve Windows 12'yi destekler diye düşünüyorum.

2-Tüm parçalar Sıfır ve Garantili sistem olucak.

3-Sistemi yükseltmek istediğim de sadece ekran kartı alarak bunu kolaylıkla çözebilirim.

Üçüncüsünde: Sıfır B550 Anakart,Ryzen 3 1200 ve rx 550, gtx 660 veya gtx 750 ti'lı sistemi 4000-4200₺'ye toplamak var.
Bundada anakart sadece ileriye dönük, işlemci ve ekran kartıda bir süre daha idare edilebilir fakat yükseltme yapıldığında işlemci ve ekran kartı değişmek zorunda kalacak ve parçalardan sadece anakart sıfır olacak.

Benim PC ile pek bilgim olmadığı için, bir sorun çıkardığında tamir etmekten pek anlamıyorum ve teknik servislere de vermek istemiyorum, hem fazla para istiyorlar hemde güvenmiyorum.Ufak tefek sorunları oluyor, onuda forumda konu açıp düzeltiyordum.
İş yerine Ryzen 3 4300 GE'li apu sistem aldık, çok ta memnumum,bizim işlerimizi çok iyi görüyor. Sıfır olduğu için de hiç sorun çıkartmadı 3 senedir.
Çıkarsa bile aldığım yere götürürüm, kafam daha rahat olur.
2500₺'lik sistemi almak istememin sebebi sadece fiyatı uygun olduğundan.
3 farklı sistemde de istediğim oyunlar da ki FPS değerleri çok yakın.Valorant ve Lol de 100-150 Fps lere kadar çıkıyor ve fazlasıyla yeter bana.Aklım hem 2500₺ ve 5800₺'lik sistemde :D

Elimde çok eski model bir kasa, hdd, ve 450W PSU var. Bunları ileride değiştiririm, bir süre bu parçalarla idare edebilirim.

Sizce ne yapayım ne önerisiniz, İlk veya ikinci yazdığım sistemi uygun fiyata alıp idare etmek mi, yoksa üçüncü sistemi alıp, ileride işlemci ve anakartı değişmeye gerek kalmadan, sadece ekran kartı takarak yükseltme yapmak mı mantıklı olur?
@Yiğitt35 @rebatr

Son düzenleme:
Hocam yazdiginiz sistemlerin hepsi birbirinden mantıksız maşallah Ryzen 3 4300G ile Windows 11'e bile geçmenizi önermem ki Windows 12 demişsiniz Windows 11 de FPS düşüşleri yaşanıyor o yüzden yüksek sistemler geçiyor genelde ama ben Windows 10 taraftarıyım her zaman.

B550 ile de Ryzen 3 4300G çok mantıksız bir kombo B450 + bir SSD almanız çok daha mantıklı hem sizin bütçe 11000 TL ise kesinlikle en kötü 2060 sistem alın.

Hocam yazdiginiz sistemlerin hepsi birbirinden mantıksız maşallah Ryzen 3 4300G ile Windows 11'e bile geçmenizi önermem ki Windows 12 demişsiniz Windows 11 de FPS düşüşleri yaşanıyor o yüzden yüksek sistemler geçiyor genelde ama ben Windows 10 taraftarıyım her zaman.

B550 ile de Ryzen 3 4300G çok mantıksız bir kombo B450 + bir SSD almanız çok daha mantıklı hem sizin bütçe 11000 TL ise kesinlikle en kötü 2060 sistem alın.
Son mesajımda bütçemi belirttim hocam, benim oynayacağım oyun valorant ve lol olduğu için mecburen Windows 11 kullanmam lazım.
Önerdiğim sistemlere neden birbirinden alakasız dediniz anlayamadım, uygun fiyatlı gayet güzel sistemler bence?

Son mesajımda bütçemi belirttim hocam, benim oynayacağım oyun Valorant ve LoL olduğu için mecburen Windows 11 kullanmam lazım.
Önerdiğim sistemlere neden birbirinden alakasız dediniz anlayamadım, uygun fiyatlı gayet güzel sistemler bence?

Hocam bütçe ne bir sürü rakam yazmışsınız da sıfır B550 ile Ryzen 3 1200 RX 550 kesinlikle almayın ondan bahsettim bu Ferrari kasa alıp Tofaş motoru takmak gibi.

Hocam bütçe ne bir sürü rakam yazmışsınız da sıfır B550 ile Ryzen 3 1200 RX 550 kesinlikle almayın ondan bahsettim bu Ferrari kasa alıp Tofaş motoru takmak gibi.
Anakartın modelinin yüksek olmasını istememin sebebi valorant. ileride tpm sürümü felan arttırırlarsa sorun çıkarmasın diye düşündüm ve ileriye dönük olmasını istedim, yükseltme yaptığımda daha rahat okur.

Yeni konu açamıyorum, buradan yazmam gerekliymiş, bütçem 6000₺ hocam.

Anakartın modelinin yüksek olmasını istememin sebebi valorant. ileride tpm sürümü felan arttırırlarsa sorun çıkarmasın diye düşündüm ve ileriye dönük olmasını istedim, yükseltme yaptığımda daha rahat okur.

Yeni konu açamıyorum, buradan yazmam gerekliymiş, bütçem 6000₺ hocam.
Hocam 7000 liraya çıkarsa 1660 süper sistemler görmüştüm 7000 liraya.

Geri
Yukarı