60Hz monitör 50Hz'de çalışır mı?

UgurDur

Hectopat
Yer
Technopat Merkez
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Selamlar herkese, 60Hz monitöre sahibim ve GTA 5'te 60FPS'e çıkamayınca kasıyor hissiyatı yaratıyor doğal olarak. Ben de AMD'nin kendi ayarlarından 50Hz e ayarlarsam monitör bir sorun çıkarır mı bilmiyorum, daha önce 75 Hz e çıkardığımda monitör bozulmuştu ve format atınca düzelmişti. 50Hz de böyle bir şey söz konusu olur mu?

Selamlar herkese, 60Hz monitöre sahibim ve GTA 5'te 60FPS'e çıkamayınca kasıyor hissiyatı yaratıyor doğal olarak. Ben de AMD'nin kendi ayarlarından 50Hz e ayarlarsam monitör bir sorun çıkarır mı bilmiyorum, daha önce 75 Hz e çıkardığımda monitör bozulmuştu ve format atınca düzelmişti. 50Hz de böyle bir şey söz konusu olur mu?

60 Hz'lik monitör'ü 75'e yükselttiyseniz bozulur.
Ama 60'dan 50'ye düşürürsen bir şey olmaz diye düşünüyorum.

Bende sorun olmaz diye düşünüyorum. Ekran gidip tekrar gelmezse biraz bekleyin geri alacaktır değişiklikleri. (herhangi bir bozulmada sorumluluk kabul etmiyorum.)

60 Hz de 50 FPS alınca kasma hissiyatı oluşmaz ki. Ayrıca 60 Hz 50 FPS ile 50 Hz 50 FPS'in farkı yok. Sen anlık olarak 50 FPS aldığında monitör sana 60 kare değil 50 kare gösterecek yine. Ne zaman ki FPS'in 60'ın üstüne çıkar işte o zaman monitör 60'dan fazlasını gösteremeyeceği için atlama, yırtılma ve kasma oluşur. Sen monitörü 50'ye çekerek daha da kısıtlamış olursun.

60 Hz'lik monitör'ü 75'e yükselttiyseniz bozulur.
Ama 60'dan 50'ye düşürürsen bir şey olmaz diye düşünüyorum.
Hayır öyle bir şey yok.
Bozulur demek yanlış.
1621337905934.png

Bu monitör Acer EK220QAbi 75Hz.

60 Hz de 50 FPS alınca kasma hissiyatı oluşmaz ki. Ayrıca 60 Hz 50 FPS ile 50 Hz 50 FPS'in farkı yok. Sen anlık olarak 50 FPS aldığında monitör sana 60 kare değil 50 kare gösterecek yine. Ne zaman ki FPS'in 60'ın üstüne çıkar işte o zaman monitör 60'dan fazlasını gösteremeyeceği için atlama, yırtılma ve kasma oluşur. Sen monitörü 50'ye çekerek daha da kısıtlamış olursun.

Anladım da hocam kasma hissiyatı neden oluyordur?

Anladım da hocam kasma hissiyatı neden oluyordur?

%1 ve %0.1 FPS'den kaynaklı olabilir, bu değerlerin düşük olması kasma hissiyatı yaratacaktır.

Geri
Yukarı