70 Mbps altyapıya 75 Mbps internet almak mantıklı mı?

75 Mbps pakete de geçseniz 100 Mbps pakete de geçseniz altyapınız kaç destekliyorsa onu alırsınız. 70'e kadar destekliyorsa 75Mbps geçtiğinizde 65-70 arası hızlar alırsınız. Bir sorun teşkil etmez, ama fiyat farkı falan varsa değmez.

Fiyat farkı ilk6 ay için 10 sonraki 18 ay için ise 20TL.

Çok bir fark olmaz, altyapı desteğinin %15 altı kadar veriyor genelde. Yani altyapı kalitesine göre değişir. Bende 94 gösteriyor ama aldığım hız 65'lerde.

Hız konusunda değmez mi diyorsunuz hocam geçmeye?

70 Mbps'ye sabitlemelerini isteyin kopma falan olmaz.

Öyle bir istekde bulunabiliyor muyuz hocam Türk Telekom'da? Kopma işinden dolayı bir tık tırstım ben açıkçası.

Hocam 50 ile 70 arasında önemli bir fark yok vereceğiniz paraya bile değmez ki 70 bile alamayabilirsiniz.

Hocam şu an 40-50 arası download alıyorum işte 50Mbps pakette. İndirme yaparkende maksimum 5.9Mbps'yi buluyor. 75e çıksam kaçla indirirki benim altyapıyı da işin içine katarsak?

Benim altyapım 66 destekliyor ama ben 35 kullanabiliyorum çünkü olay sadece altyapı desteklediği hız değil. Hattın gürültü değeri vs. giriyor işin içine. 50 yaptırırsam kopmalar olabileceğini söyledi Netspeed Mh'si yoksa firma neden fazla para kazanmak istemesin.

Hocam sırf bu yüzden PowerLine aldım ben iyi ki almışım. Wi-Fi+dağıtıcı hız yerlerde oluyordu.

Bakır altyapıda maalesef böyle bir problem var. Destekliyor olabilir ama kapasitenin ne kadarına yakınını kullanırsan SNR (gürültü marjı) o kadar düşecektir ve 75 Mbps altyapıda 60-65'in üstünde bir hız kullanırsan ara ara kopmalar olacaktır. Kendimden ve çevremden biliyorum.

Bu kopmalardan kasıt oyun sırasındaki kopmalar mı yoksa normal günlük kullanımda internet in ara ara kesilmesimi oyunlarda arada sırada bende kopma yaşıyorum.

Fiyat farkı ilk6 ay için 10 sonraki 18 ay için ise 20TL.

Hız konusunda değmez mi diyorsunuz hocam geçmeye?

Öyle bir istekde bulunabiliyor muyuz hocam Türk Telekom'da? Kopma işinden dolayı bir tık tırstım ben açıkçası.

Hocam şu an 40-50 arası download alıyorum işte 50Mbps pakette. İndirme yaparkende maksimum 5.9Mbps'yi buluyor. 75e çıksam kaçla indirirki benim altyapıyı da işin içine katarsak?

Hocam sırf bu yüzden PowerLine aldım ben iyi ki almışım. Wi-Fi+dağıtıcı hız yerlerde oluyordu.
Tabiki dostum 75 mbps çıkmak istiyorum ama hızımı 70 ‘e sabitlermisiniz dersen telefondan yaparlar.

Hocam benim altyapım 100 Mbps ama 50 Mbps paket kullanıyorum, buna rağmen 90-95 arası download alıyorum. Yani altyapın 75 desteklese 50'nin biraz üzerine bile çıkardı diye düşünüyorum. Ama belki kişiden kişiye değişiyordur.

75 Mbps pakette 70 verse bile ortalama 8 Mb/s indirme yapabileceksiniz. Şu an zaten 6 Mb/s aldığını düşünürsek arada çok ciddi bir fark yok. Hız balta çok önemli gibi gözüksede zaten ayda bir indirme yapıyorsanız aradaki farkı hissetmezsiniz bile. Ama yine de geçip kopma gibi sorunlar yaşarsanız müşteri hizmetlerinden sorun yaşamadan hallederseniz. Eğer geçmek istiyorsanız bu sorun yaratmaz.

Bu kopmalardan kasıt oyun sırasındaki kopmalar mı yoksa normal günlük kullanımda internet in ara ara kesilmesimi oyunlarda arada sırada bende kopma yaşıyorum.
İnternetin kesilmesi hocam. Modemde DSL ve İnternet ışığı gidiyor ve modemi kapatıp açmış gibi bekliyorsunuz kendini sıfırlayana kadar. SNR ne kadar düşerse kopma o kadar artar. Ben 75 kullanırken ilk hafta hiç kesilmemişti, daha sonrasında her gün 3-4 kere kesilmeye başladı bu şekilde.

İnternetin kesilmesi hocam. Modemde DSL ve internet ışığı gidiyor ve modemi kapatıp açmış gibi bekliyorsunuz kendini sıfırlayana kadar. SNR ne kadar düşerse kopma o kadar artar. Ben 75 kullanırken ilk hafta hiç kesilmemişti, daha sonrasında her gün 3-4 kere kesilmeye başladı bu şekilde.

Anladım aydınlattığınız için teşekkürler :)

İnternetin kesilmesi hocam. Modemde DSL ve İnternet ışığı gidiyor ve modemi kapatıp açmış gibi bekliyorsunuz kendini sıfırlayana kadar. SNR ne kadar düşerse kopma o kadar artar. Ben 75 kullanırken ilk hafta hiç kesilmemişti, daha sonrasında her gün 3-4 kere kesilmeye başladı bu şekilde.
Hocam o zaman hiç riske girip 75 yapmayalım mı diyorsunuz ?

Hocam o zaman hiç riske girip 75 yapmayalım mı diyorsunuz?

Arkadaşın dediğine bakarsak 75 Mbps de kopma yaşarsınız bu sefer 50 Mbps'den aldığınızdan daha kötü bir performans elde dersiniz yani bence de gerek yok 20TL çok bir şey değil ama geri alınamayacak bir sonuç doğuracaksa bence de o riske girilmemeli.

Hocam o zaman hiç riske girip 75 yapmayalım mı diyorsunuz?
Tavsiye etmem. Zaten arasında hissedebileceğiniz bir fark olmaz. MB hesabı ile 8 civarında indiriyor.

Arkadaşın dediğine bakarsak 75 Mbps de kopma yaşarsınız bu sefer 50 Mbps'den aldığınızdan daha kötü bir performans elde dersiniz yani bence de gerek yok 20TL çok bir şey değil ama geri alınamayacak bir sonuç doğuracaksa bence de o riske girilmemeli.
Ben müşteri hizmetlerini arayıp geri aldırmıştım. Aynı normal paket değişikliği yapar gibi sesli onay veriyorsunuz 2 saat içinde paketi düşürüyorlar. İsterse tabi deneyebilir bir bakarız altyapısı ve kablosu yeterince sağlamdır çok kopma olmaz, bunun için maksimum hızın 100 civarında olması gerekiyor bu arada. Ama genelde Türk Telekom ne diyorsa o çıkıyor hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı