73 hafız videosu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Aynen kardeşim aynen devam. İşte bundan bahsediyorum. Bu konu bunun yeri değil. Müslümanlarla alakalı her meseleyi polemiğe çevirmeye gerek yok. Zaten bu forumda bunu tartışabileceğimiz özgür ortam da yok. Yani Forum sistemi sağlasa da üyeler buna izin vermiyor. Dinini bilen, anlayan insanlar geçmişte nasıl bir adalet, ahlak ve bilim tesis etti benim bunu anlatmama gerek yok. Dünyaya insanlığa neler kazandırdılar bunları da konuşmama gerek yok. Bunları ortaya atıp üzerine yatacak ta değilim. Kendime bakıyorum ve ne eksiğim var diye düşünüp onun için çabalıyorum. Eğer o 73 kardeş te aynısını yaparsa dediğim şey gerçekleşir.

Bir de ahlağın ne olduğunu tartışırız ama sonra. Ki o tartışma asırlardır bitmedi biz de bitiremeyiz.

Gerçekçi olmak gerekirse: Forum ortamında bu tip konularda kimsenin kimsenin fikrini değiştirebildiğini görmedim. Bu sebeple buna da hiç uğraşmadım. Şimdi yine uğraşmak istemiyorum. Bunu nasıl adlandırırsan öyle düşün.

Ben sorun dinin kendisi diyorum AMA; öyle olmadığını varsayalım. Dinde ve kitabında hiçbir problem yok diyelim. Bu o 73 kişinin rejim ve T.C düşmanı olarak yetiştirildiği gerçeğini değiştirmiyor. Kuran kurslarında Cumhuriyet düşmanlığının aşılandığını, din öğretmenin yanında rejime ve ülkenin temeli olan anayasanın ilk 3 maddesine düşmanlığın öğretildiğini biliyoruz.

Ben sorun dinin kendisi diyorum ama; öyle olmadığını varsayalım. Dinde ve kitabında hiçbir problem yok diyelim. Bu o 73 kişinin rejim ve T.C düşmanı olarak yetiştirildiği gerçeğini değiştirmiyor. Kuran kurslarında cumhuriyet düşmanlığının aşılandığını, din öğretmenin yanında rejime ve ülkenin temeli olan anayasanın ilk 3 maddesine düşmanlığın öğretildiğini biliyoruz.

Dinde ve kitapta hiçbir problem yok demek için konuya yorum yapmış birkaç kişi gibi hayatları boyunca eline alıp tek sayfa kendi iradesiyle ve mantığıyla anlayarak Türkçe kuran okumamış ya da elinin altındaki sınırsız bilgi kaynağı olan internette araştırma yapmamış olmak lazım. Her şeyin kaynağı zaten kuran.

Ben sorun dinin kendisi diyorum AMA; öyle olmadığını varsayalım. Dinde ve kitabında hiçbir problem yok diyelim. Bu o 73 kişinin rejim ve T.C düşmanı olarak yetiştirildiği gerçeğini değiştirmiyor. Kuran kurslarında Cumhuriyet düşmanlığının aşılandığını, din öğretmenin yanında rejime ve ülkenin temeli olan anayasanın ilk 3 maddesine düşmanlığın öğretildiğini biliyoruz.
Kendinizi güzel ifade etmişsiniz. 2 sorum var size:

1- Bu ülkede yaşayan birinin laikliğe ve cumhuriyet tarzı yönetime fikren karşı olma özgürlüğü var mı sizce?

2- Bir fikre karşı olup. Ona karşı hiçbir hukusksuz eyleme karışmamış birisi düşmanlık etmiş sayılır mı ?

* Tabi benim bu soruları sorma özgürlüğümü az sonra sert şekilde eleştirecekler.

İnsanlar vaktini istediği şekilde harcayabilir. Alay eden insanlar da boş zamanlarında kansere çare bulmuyorlardır muhtemelen.
Bence ezberlemektense okuyup anlayıp bir şeyler edinmeye çalışmak daha mantıklı olsa da kendileri öyle tercih etmişler yapacak bir şey yok.

Kendinizi güzel ifade etmişsiniz. 2 sorum var size:

1- Bu ülkede yaşayan birinin laikliğe ve cumhuriyet tarzı yönetime fikren karşı olma özgürlüğü var mı sizce?

2- Bir fikre karşı olup. Ona karşı hiçbir hukusksuz eyleme karışmamış birisi düşmanlık etmiş sayılır mı ?

* Tabi benim bu soruları sorma özgürlüğümü az sonra sert şekilde eleştirecekler.

Paradoks bu. Ona fikir özgürlüğünü veren olguya karşı olmak yani. Fikren karşıysa, o zaman fikrini söylememeli. Çünkü karşı olduğu rejimin temellerinden biri bu ve ona bu özgürlüğü veren o zaten. Madem buna karşı, o zaman fikrini söylemeyerek kendi kendine destek versin ve kendi ile çelişmesin. Fikrini söylerse zaten kendi kendi ile çelişecek.

Doktorlara senin maaşını ben veriyorum diyenlerle aynı kafa oluyor bu. Sen vergini onlara değil devlete verdin. Devletin onlara para harcamasına tepkiliysen tepkini insanlara değil devlete göstermelisin.
Yeri gelince ona daha büyük tepki gösteriyorum, ama haklısın.

Paradoks bu. Ona fikir özgürlüğünü veren olguya karşı olmak yani. Fikren karşıysa, o zaman fikrini söylememeli. Çünkü karşı olduğu rejimin temellerinden biri bu ve ona bu özgürlüğü veren o zaten. Madem buna karşı, o zaman fikrini söylemeyerek kendi kendine destek versin ve kendi ile çelişmesin. Fikrini söylerse zaten kendi kendi ile çelişecek.
Fikrini söylüyor zaten siz neden oraya takıldınız? Ama yasadışı bir eylemde bulunmuyor. Düşman mı oldu bu kişi şimdi ? Ya da vatan haini mi oldu ?

Geri
Yukarı