Çözüldü 7900 XTX sistemde oyunun ortasında ekranlar kararıyor oyun kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

monster14

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Corsair CMH32GX5M2B5200Z40 2x16GB
SSD veya HDD modeli
Adata XPG SX8200 Pro NVMe PCIe M.2 512GB
Ekran kartı
AMD RX 7900-XTX
Anakart
Gigabyte B650M DS3H
İşlemci
AMD Ryzen 7 7700X
Merhaba yaklaşık 1-1.5 sene önce aldığım bilgisayarımda aldığım günden beri çözemediğim bir problem var ve bazen keyfine göre düzeliyor bazen illallah ettiriyor.

US3RB3nchm4rk ile dün test yaptım ve bir sorun gözükmedi sanırım çok yorumlayamadım anlamadığım için. Buraya linkini koyamıyorum başka uygulama öneriniz var ise onunla test edip hemen aşağıya güncelleyebilirim.

Sorunun özeti:
LoL oyununda hiç yapmıyor ama onun dışındaki bütün oyunlarda aniden kafasına göre çatışmada ya da değil aksiyonda ya da değil kendi kendine çift monitörüm de ekranları siyahlaşıyor sesler gidiyor ve oyun kapanıyor (arkada Wallpaper Engine açık o da kapanıyor siyah ekranla birlikte onu sildim acaba ondan mı diye yine düzelmedi) ve ardından AMD'nin uyarısı çıkıyor işte bir sürücü zamanaşımı meydana geldi cart curt. Bugün tekrar format attım ve yine siyah ekran verdi ama bu sefer oyun değil bilgisayar kapandı ve açıldı kendi kendine restart attı.

Yaptığım ama işe yaramayan çözümler:
1-temiz format.
2-eski yeni orta her sürüm ekran kartı driveri denenmesi (önce güvenli modda driveri kaldırıp yeniden güvenli modda kurdum yine çözmedi)
3-BIOS her sürümü deneme güncel eski vs.
4-sürücüler güncelleştirme.
5-overclock vs hiçbir aşırtma yok stock.

Acaba: Bir arkadaşım sorunun SSD'de olabileceğini söyledi SSD hataları böyle aniden kapatırmış bilgisayarı ihtimali var mıdır bunu nasıl anlayabilirim? Veya RAM'lerde mi bir sıkıntı var acaba?

Özetle:
Sorunun neden kaynaklandığını bilmiyorum eğer ekran kartındaysa sıkıntı ekran kartını değiştireceğim ama yeter ki sorunu öğreneyim denemediğim çözüm kalmadı yardımlarınızı bekliyorum.

Not: Sinerji'den toplandı bilgisayar gidip götürebilirim ama 1 günde çözebilecekleri şeyi teknik servisler genellikle 1 aya yayıyor ve 1 ay bilgisayarsız kalmak istemiyorum yani son çözümün gerçekten servise götürmek olduğunu sizlerden duyana kadar götürmek istemiyorum.

Çözüm
Windows ayarlarından donanım hızlandırmalı GPU zamanlama ayarını kapat.
AMD, RX 7900 XTX ile bu özellik için mes donanımını ekledi ama mes sorunlu çalışıyor.

Maalesef denedim ama bu çözüm olmadı.

AMD EXPO ayarını kapatıp dener misin?

Güncelleme:

Anakartı değiştirdim aynı modelin sıfırıyla elimde vardı, şu anda bu şekilde test edeceğim, ekran kartını garantiye vermeden önce her şeyi denemek istiyorum o 1 aylık sürece girmeden, AMD EXPO ayarını da denemedim daha birazdan deneyeceğim.

Çözüldü:

Anakartı değiştirmiştim ve Windows'un kurulu olduğu SSD'yi belki bozuktur diye de çıkartıp başka bir SSD üzerinden kurdum Windows'u ve sorunum düzeldi, ya anakart bozuktu ya da SSD, ekran kartlık bir sorun değilmiş.
Hocam bence Sinerji'ye gönderdin durumu anlatın.

Başka çarem kalmadı yarın götürmeye çalışacağım, en azından bozuk olan parçayı bilsem gidip yenisini alacağım garanti falan uğraşmak da istemiyorum ama kaynağı bulamadık...

Çift monitör de değil de tek monitör de deneyebilir misiniz? Bir ihtimal bir şey çakışıyor olabilir.

Benim de aklıma gelmişti ama sonradan çift monitör neden böyle yapsın kaç kişi kullanıyor diye düşünmüştüm ama bir şans verip deneyeceğim.

Götürdüm bilgisayarı Sinerji'ye ve bana 1 aylık bilgisayarsız kalacağım süreçten bahsettiler ben de yeni PSU ve RAM aldım bendekilerle değiştirip deneyeceğim baktım çözülmüyor geriye tek seçenek ekran kartının bozuk olması kalıyor...

Başka çarem kalmadı yarın götürmeye çalışacağım, en azından bozuk olan parçayı bilsem gidip yenisini alacağım garanti falan uğraşmak da istemiyorum ama kaynağı bulamadık...

Benim de aklıma gelmişti ama sonradan çift monitör neden böyle yapsın kaç kişi kullanıyor diye düşünmüştüm ama bir şans verip deneyeceğim.

Götürdüm bilgisayarı Sinerji'ye ve bana 1 aylık bilgisayarsız kalacağım süreçten bahsettiler ben de yeni PSU ve RAM aldım bendekilerle değiştirip deneyeceğim baktım çözülmüyor geriye tek seçenek ekran kartının bozuk olması kalıyor...

Güncelleme;

PSU'yu değiştirdim ve yine çöktü yeni aldığım RAM'leri daha takmamıştım yani PSU'dan kaynaklı bir sorun değil diye yorumluyorum, bilgisayar bu sefer çöktüğünde kulaklığımdan bip bip ötme sesleri geldi normal midir acaba bir yorumu var mıdır bunun? Ek olarak bilgisayara flash bellek taktığımda Discord uygulamasında sesler kesiliyor mikrofonum çalışmıyor USB belleği çıkarınca düzeliyor bunun bir bağlantısı falan var mıdır?

Son düzenleme:

Güncelleme;

PSU'yu değiştirdim ve yine çöktü yeni aldığım RAM'leri daha takmamıştım yani PSU'dan kaynaklı bir sorun değil diye yorumluyorum, bilgisayar bu sefer çöktüğünde kulaklığımdan bip bip ötme sesleri geldi normal midir acaba bir yorumu var mıdır bunun? Ek olarak bilgisayara flash bellek taktığımda Discord uygulamasında sesler kesiliyor mikrofonum çalışmıyor USB belleği çıkarınca düzeliyor bunun bir bağlantısı falan var mıdır?

Bir fikrim yok hocam ama sorun RAM'lerde de değil bence ekran kartını gönderin garantiye.

Windows ayarlarından Donanım Hızlandırmalı GPU Zamanlama ayarını kapat.
AMD, RX 7900 XTX ile bu özellik için MES donanımını ekledi ama MES sorunlu çalışıyor.

Windows ayarlarından donanım hızlandırmalı GPU zamanlama ayarını kapat.
AMD, RX 7900 XTX ile bu özellik için mes donanımını ekledi ama mes sorunlu çalışıyor.

AMD EXPO ayarını kapatıp dener misin?

Güncelleme:

Anakartı değiştirdim aynı modelin sıfırıyla elimde vardı, şu anda bu şekilde test edeceğim, ekran kartını garantiye vermeden önce her şeyi denemek istiyorum o 1 aylık sürece girmeden, AMD EXPO ayarını da denemedim daha birazdan deneyeceğim.

Çözüldü:

Anakartı değiştirmiştim ve Windows'un kurulu olduğu SSD'yi belki bozuktur diye de çıkartıp başka bir SSD üzerinden kurdum Windows'u ve sorunum düzeldi, ya anakart bozuktu ya da SSD, ekran kartlık bir sorun değilmiş.

Son düzenleme:
Çözüm

Güncelleme:

Çözüldü:

Her WattMan sorununda ekran kartını suçlayanlar vardı, bu onlar için bir ispat olmuş olur en azından. Hayırlı olsun dostum, umarım sıkıntısız kullanmaya devam edersin.

Güncelleme:

Çözüldü:

Ben bile sevindim hocam ama 1 sene boyunca öyle kullanmanıza da üzüldüm.

Geri
Yukarı