Çözüldü Newegg'den sipariş edilen 150 euro üzeri RAM gümrüğe takıldı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

EthemK

Picopat
Daha fazla  
Merhaba, Newegg üzerinden RAM siparişi verdim. Bugün gümrüğe girdi ve takıldı mesajı geldi. DHL'den aradım ve işlemler için gümrük müşaviri tutmamı ve vekalet için ücret çıkacağını söyledi. Daha önceki alanlar da evrak doldurup ücret ödemeden teslim almışlar, ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Gönderimi hiç ücret ödemeden teslim aldım, süreci aşağıya bırakıyorum

1- 23 Nisan 2024 tarihinde Newegg'den yaklaşık 230 dolar değerinde RAM kiti satın aldım

2- 26 Nisan sabahı gönderi İstanbul'dan gümrüğe girdi ve DHL'den gümrük işlemleri ile alakalı aramamı içeren bir mesaj aldım. (444 0 040)

Numarayı aradığımda gönderimin 150 euro limitini aştığından gümrük işlemleri için, üçüncü taraf bir gümrük müşavirliğine vekalet vererek gümrükten çekim yapmamı ve firma olarak çalıştığımız bir yer var numarasını ister misiniz şeklinde bilgi aldım. Önce kendi araştırmamı yapacağım diyerekten telefonu kapattım.

Daha sonra biraz araştırdıktan sonra gün içinde 0212 692 59 59 numarasını aradım Ekrem Bey çıktı ve öncelikle yine aynı numarayı (444 0 040) arayarak 3'e bastım "gümrükten çekim için kayıt açtırmak istiyorum" dedim. DHL'den evrak indirdiğim için (DHL'den 3 farklı evrak indirebiliyorsunuz ve orada kendiniz indirirseniz DHL sizin adınıza işlemleri başlatamaz gibisinden bir şey yazıyordu) kayıt açamıyoruz tekrar Ekrem Beyi arayın dedi, tekrar Ekrem Beyi aradım [email protected] a indirdiğin belgeleri gönder dedi.
Belgeleri kargo numarasıyla beraber gönderdim (Belgeleri benim gibi indirmezseniz işlem daha kolay olur direkt olarak 444 0 040 üzerinden gümrük çekimi için kayıt açtırmak istiyorum dersiniz, bir üst paragrafta belirttiğim gibi yanıt alırsanız DHL'ye gümrük çekimi için dolaylı vekalet vermek istiyorum diyebilirsiniz) ardından aşağıdaki belgeleri isteyen mail ile dönüş yaptı (belgeleri mail ile ek olarak gönderiyor kırtasiyeden çıkarttırıp doldurup fotoğrafını çekip mail olarak cevap atın)

-Dolaylı Temsil Yetki Belgesi (Noterden Tasdik Ettirilmez) - (Fatura üzerindeki alıcı tarafından doldurulmalı ve imzalanmalıdır),

-İthalat Gümrükleme Talimatı (Fatura üzerindeki alıcı tarafından doldurulmalı ve imzalanmalıdır), (2. Sayfada Bulunan KVKK Ek Sözleşme için okudum anladım yazılmasını isim soy isim imza yeterlidir.)

-Yurdışına yapılan ödemenin K. Kartı ekstre görünütüsü veya ödemenin banka uygulaması üzerindeki ekran görünütüsü,

-Order Details – Order İnformation görselleri

-Kimlik Fotokopisi,

4- Bu maili aldığımda cuma günü gün sonuna doğru olduğundan evrakları 28 Nisan pazar günü doldurup gönderdim 29 Nisan pazartesi günü sabah 8.40 gibi işlemlerin başladığını gelişmeleri bilgilendireceklerini yazan bir mail aldım,

5- Araya çarşamba günü 1 Mayıs resmi tatil girdi ve 3 Mayıs cuma gününe geldiğimizde hala bir gelişme ve bilgilendirme olmadığından bilgi almak için mail attım, dönüş olarak Cansu isminde bir diğer DHL çalışanının beni bilgilendireceğini yazan bir mail aldım,

6- 6 Mayıs pazartesi Cansu hanım dönüş olarak "Gönderinize fiziki kontrol yapmak amacıyla gümrüğe dilekçe verilmiştir" şeklinde mail attı ancak daha sonrasında kendisine neden uzun sürdüğünü sorduğumda dönüş alamadım.

7- 7 Mayıs salı günü saat iki üç civarlarında "Gümrük çekim işlemleri tamamlandı şeklinde DHL'den mesaj geldi (DHL'den güncelleme bildirimlerini açmıştım sanırım) devamında birkaç gönderi hareketiyle alakalı güncelleme olduktan sonra gün sonuna "Üçüncü taraf acenteye yönlendirildi" şeklinde güncellendi

8- 8 Mayıs salı günü gönderi dağıtıma çıkarıldı ve teslim edildi şeklinde güncellenerek Yurtiçi Kargo ile teslim edildi

ÖZET VE NOTLAR
Benim gönderim 23 Nisan Amerika'dan çıkış ve 8 Mayıs'ta elime ulaşarak 16 gün sürdü (4 günde Amerika'dan İstanbul'a girdi kalan 12 günü gümrükte geçirdi)
Yüksek ihtimalle 150 Euro'yu aşan gönderiniz gümrüğe girdiğinde müşavir tutmanız şeklinde bilgilendirileceksiniz 444 0 040'ı arayıp 3E basarak direkt olarak gümrük çekim işlemleri için DHL'ye dolaylı vekalet ile kayıt açtırmak istiyorum deyin, açmazlarsa 0212 692 59 59'u arayın Ekrem Bey yardımcı oluyor kendisine çok teşekkür ediyorum.
Araya hafta sonu ve tatil girdiğinde gümrük uzayabiliyor şahsen benimkinin biraz uzun sürdüğünü de düşünüyorum.
Newegg'den satın alırken kargo ve vergiyi ödediğimden gümrük için hiçbir ücret ödemedim, ilk bilgilendirmede vekalet ücreti vermeniz gerekir demelerine rağmen.
Ve evet ürününüzü gümrükte maket bıçağıyla kesip açıyorlar, RAM'in plastik kabını açmak yerine direkt bıçakla kesik açıp çıkarmış incelemek için,
Biraz ayar olmadım değil, ürün bana kendi kutusunda streç filme sarılı geldi, duyduğuma göre monitör kasa vs aldığınızda gayet korumalı geliyormuş ama zaten kargosu da oldukça yüksek
Detaylı açıkladığımı düşünüyorum, gönderinin güncellemelerini ek olarak ekliyorum umarım bu deneyim yararlı olmuştur.

3.png

2.png

1.png
Eki Görüntüle 2180909

Bana gelen mesaj bu şekilde, senin durumunda nasıl olur hiç bilemiyorum DHL'yi arayıp sorman lazım mesaj gelmiştir.

Şu ana kadar ekstra ücret istemediler, doldurup gönderdiğim evraklar gümrükten çekim için DHL'ye vekalet ve gümrükten geçirmek için gerekli olan evraklar. Evrakları maile gönderdim sonraki süreci de güncelliyor olacağım
Reisim daha bana herhangi bir mesaj vs gelmedi bakalım ne yapacaklar ben takılmaz diye düşünüyorum da her ihtimale rağmen fatura hazırlıyorum başka ne lazımdı reisim fatura dışında ?

Reisim daha bana herhangi bir mesaj vs gelmedi bakalım ne yapacaklar ben takılmaz diye düşünüyorum da her ihtimale rağmen fatura hazırlıyorum başka ne lazımdı reisim fatura dışında?

Kardeşim konu New Egg'den sipariş ve DHL ile gümrükten çekme, senin konun bunun dışında boşuna bilgi kalabalığı yapmayalım.

Şu ana kadarki her şeyi zaten yazdım sözlü konuşmuyoruz ki başka ne lazımdı diye soruyorsun.

Eki Görüntüle 2180909

Bana gelen mesaj bu şekilde, senin durumunda nasıl olur hiç bilemiyorum DHL'yi arayıp sorman lazım mesaj gelmiştir.

Şu ana kadar ekstra ücret istemediler, doldurup gönderdiğim evraklar gümrükten çekim için DHL'ye vekalet ve gümrükten geçirmek için gerekli olan evraklar. Evrakları maile gönderdim sonraki süreci de güncelliyor olacağım
Hocam son durum ne oldu sizin benimde geçici gümrük alanına aldılar da teşekkürler

Hocam son durum ne oldu sizin benim de geçici gümrük alanına aldılar da teşekkürler

Belgeleri 28i pazar günü gönderdim 29u sabah 8.40 gibi maille dönüş yapıldı ve gümrükten çekim işlemleri başladığı bilgisi verildi.

1-3 günü içerisinde tekrar bilgilendirme yapılacak dendi, işlem ortalama 5-7 gün alabilirmiş.

@EthemK Ne kadar ödeyeceğiniz hakkında bir bilgi verildi mi?

Newegg'den alırken zaten gümrük parasını pesin ödemiş olmuyor musunuz?

Newegg'den alırken ithalat vergisi + cart curt içerisindeymiş. Normalde gümrükten çekime karışmıyorlarmış önceden ama bireysel ve 5'ten az ürün getirenler için (aylık) DHL'ye dolaylı vekalet veriyorsunuz onlar hallediyormuş.

Şu ana kadar ek bir ücretten bahsetmediler, telefonda Ekrem Bey'le konuşurken sorduğumda ekstra bir ücret çıkmayacak dediğini hatırlıyorum.

İsterlerse de ödeyip alacağım mecburen ürüne ihtiyacım var ve TR'ye ne zaman gelir belli değil aylardır yok,

Tüm süreç bittiğinde süreci detaylı ve açık bir şekilde paylaşacağım

Şu ana kadar ek bir ücretten bahsetmediler, telefonda Ekrem Bey'le konuşurken sorduğumda ekstra bir ücret çıkmayacak dediğini hatırlıyorum.
Biz motosiklet ekipmanlarını çıkartmak için neler çektik. Yine de çıkartamadık. Bu olay harikaymış. Umarım çıkartırsınız gümrükten.

Newegg'den alırken ithalat vergisi + cart curt içerisindeymiş. Normalde gümrükten çekime karışmıyorlarmış önceden ama bireysel ve 5'ten az ürün getirenler için (aylık) DHL'ye dolaylı vekalet veriyorsunuz onlar hallediyormuş.

İsterlerse de ödeyip alacağım mecburen ürüne ihtiyacım var ve TR'ye ne zaman gelir belli değil aylardır yok,

Tüm süreç bittiğinde süreci detaylı ve açık bir şekilde paylaşacağım.

Amazon'dan onlarca ekran kartı alan gördüm hiçbiri gümrüğe takılmadı aynı şekilde Newegg'den de bir şey alınca direkt vat kısmında vergiler dahil ücreti veriyor zaten öyle verdiği için gene ABD'deki fiyatın üzerine çıkıyor. Onlar dışında gümrük tekrar niye sorun çıkartıyor anlamadım.

Geri
Yukarı