8 GB RAM vs. 16 GB RAM

RAM deyince herkesin aklına kapasite geliyor ama ilk akla gelmesi gereken MHz ve CL değerleri bence. Örnek vermek gerekirse DDR3 için; 2x8GB 1066MHz RAM ile 2x8GB 2133MHz RAM arasında çok fark vardır. Çok iyi olmayan bir RAM kiti kullanıyorsan hissedilir derece fark görmeyi bekleme.

Neden bu kadar içerlendiniz anlamadım burası bir forum ve insanlar birbirini eleştirmek zorunda ister istemez. Bu kadar alıngan bir tavrınız varsa kullanmamnız sizin için daha iyi olur sanki ama üzdüysem özür dilerim yanlışınızı düzeltmedim çünkü kendinizden çok emin ve kesin konuştunuz. Ve düzelttiğimi de düşünyorum belli bir seviyede.

Son 6-7 yıldır büyük oyunlara 8 GB RAM yetmiyor. Bu karşılaştırma 2016 yılının konusu. 2x8 GB çift kanal RAM kullanımı birçok oyunda epey FPS artışı sağlar. Ayrıca 16 GB, RAM yetersizliğinden kaynaklı FPS dropların da önüne geçer.

Fark var mıdır FPS artışı yaşatır mı?
Ben merak edip uygulamalı denemiştim. 2 Tane 8 GB Ram vardı arkadaşımda. Bende de tek slot 16 GB Ram vardı. GTA 5'te sıra sıra denedim. Oyun 6 GB Ram harcıyordu. Tek slot 8 taktım ortalama 70 fps aldım. Sonra tek slot 16 GB taktım, yine 6GB Ram kullanıp 70 fpslerde değerler verdi, değişen birşey olmadı yani. Ama 8+8 çift slot takınca oyunun Ram kullanımı 6,5 GB'ta çıktı ama fps değerleri 80-85 arası olmuştu. Daha sonra 16'lık Ram'i satıp ikinci el ram alıp 8+8 yapmıştım. Bu arada denediğim ramlerin markası, Mhz, CL değerleri felan aynıydı. Farklı farklı ramlari denemedim yani.

Neden bu kadar içerlendiniz anlamadım burası bir forum ve insanlar birbirini eleştirmek zorunda ister istemez. Bu kadar alıngan bir tavrınız varsa kullanmamanız sizin için daha iyi olur sanki ama üzdüysem özür dilerim yanlışınızı düzeltmedim çünkü kendinizden çok emin ve kesin konuştunuz. Ve düzelttiğimi de düşünüyorum belli bir seviyede.
Üzgün atıp, yanlış bilgi verilen mesajını alıntılayıp verdiği bilginin yanlış olduğunu belirterek hatasını düzeltmenizi beklemiş anladığım kadarıyla. Hahaha atılınca yanlışı ile dalga geçildiğini düşünmüş olabilir. Bu foruma ilk geldiğimde bende öyle düşünmüştüm. Bu yazdıklarımı uyguluyorum yanlış bilgilere genelde.
Konuya gelecek olursak fark olacaktır fakat fazla değil. Çift kanal olursa gözle görülecek farklar yaşanabilir.

Tabii etkiler bayağı FPS'i. Şöyle bir şey daha var diyelim iki cihazında tüm donanımı aynı birinde 2x8 RAM diğerinde tek slot 16 GB olduğunu varsayalım. Bunda bile en az 10 12 FPS oynuyor

Yeni konular

Geri
Yukarı