8 GB RAM'den 20 GB RAM'e geçmek mantıklı mı?

TilkiMilki

Hectopat
Birkaç haftadır 2x4 GB olan RAM'i bir 4'ü çıkartıp yerine 16 ekleyerek yükseltmeyi düşünüyordum. YouTube'da izlediğim karşılaştırma videolarına aradaki fark oyundan oyuna değişse de çok açılmıyordu. 8 GB RAM'i 20'ye yükseltmeye değer mi?

Birkaç haftadır 2x4 GB olan RAM'i bir 4'ü çıkartıp yerine 16 ekleyerek yükseltmeyi düşünüyordum. YouTube'da izlediğim karşılaştırma videolarına aradaki fark oyundan oyuna değişse de çok açılmıyordu. 8 GB RAM'i 20'ye yükseltmeye değer mi?
20 GB RAM yerine 8x8 dual channel RAM alarak çok daha iyi performans alabilirsin.

Sistem bilgisi yazabilir misin? 16 GB gününüzde her oyunu oynatabilecek yükseklikte. Render yayın düşünmüyorsanız cebinize yazık.

Şu anda 32 GB geçiş yapmak ideal diyebilirim. Bazı oyunlar 16 GB belleği bile sömürmeye başladı. Ama olaya sadece kapasite olarak bakmayın. Diğer özellikleri de gözden geçirin.

Şu anda 32 GB geçiş yapmak ideal diyebilirim. Bazı oyunlar 16 GB belleği bile sömürmeye başladı. Ama olaya sadece kapasite olarak bakmayın. Diğer özellikleri de gözden geçirin.

Yok artık! 32 GB RAM ne zaman ideal oldu yahu? Daha 3-4 senesi daha var o işin. Ancak 4K Ultra ayarlarda oynanınca geçme şansı olabilir 16 sınırını. O da bir elin parmaklarını geçmeyen oyun sayısıdır. Optimizasyon sorunu olan oyunlar bunlar tabii.

Kesin tanı yapmadım. Kendi görüşümü belirtiyorum. Optimizasyonu kötü dediğiniz oyunlardan biri, diğer AAA firmalara göre en çok optimizasyon'a uğraşan CoD mesela. En güncel versiyonları 16 GB baya sistemi zorluyor. Yeni çıkacak çoğu oyun önerilen minimum özelliklerinde 12 GB normal özelliklerinde 16 GB istiyor. Arka planda kullandığımız uygulamaları da eklersek, artık sınırın 16 GB aştığını belirtiyorum.
Fiyatlardan dolayı teknolojiyi geç takip eden bir ülkeyiz. Yeni konsollar 16 GB bellek ile çıkacaklar. Oyun firmaları konsola yaptıkları oyunları, bilgisayara yaparken limitleri artırdıklarından emin olun aşan oyunlar olacaktır. İmkan varsa 16 GB üstünü almasının daha faydalı olacağını söylüyorum. Ayrıca bazı firmalar, donanım sektörünü beslemek için sınırlarını artırıyorlar. Yani optimizasyona ayıracakları olayı azaltıp, daha yüksek kaynak tüketmesini umursamıyorlar.

Son düzenleme:
16 birkaç yıla günümüzdemin RAM olacak muhtemelen Horizon Zero Dawn bir SSD'e 22 GB kullandıgını gördüm 8+8 yap Dual Channel çalış yok illa yüksek RAM istiyorum dersen 16+16 yap tabii DDR4 sistemin varsa 4 slot anakartın varsa 8+8+8+8 yap.

Sadece oyun oynuyorsan 16 ideal, render vs. ile uğraşıyorsan 20 yapabilirsin. Yalnız voltaj cl değerlerinin uyuşmasına dikkat et.

Yeni konular

Geri
Yukarı