8 Mbps Tarifede 900 KBps Hızda İndirmesi

Kimse benim ne sorduğumu anlamamış.
Arkadaşım saniyede yaklaşık olarak 1 MB'ye yakın indirme hızın var ve bu 8 Mbps için normal ve hatta çok iyi. Yani siz 100 MB boyutundaki bir dosyayı 100 saniye ile 110 saniye arasında indiriyorsunuz. Yanlış bir şey de yok, şikayet edecek bir şey de yok, herkese sorunuzun cevabını verdi. Siz ilk önce 1000 kilobit mi, yoksa 1000 kilobayt mı onu bize söyleyin. Sizin dediğiniz, 1000 kilobit, eğer öyle ise siz haklısınız ve hızınızda sorun var. Eğer 1000 kilobyte ise saniyede 1 MB/s'ye yakın bir değer, o zaman hızınız normal. Mesela 4 MB'lik bir şarkıyı 35-40 saniyede indiriyorsan saniyede yaklaşık 100 kilobyte indiriyorsun, yani internet hızın 1 Mbit hızındadır. Daha nasıl açıklayayım, bilemedim.

Hocam aldığınız hız gayet iyi, o internet ile alabileceğiniz maksimum indirme hızı 1.1 Mb/s falan zaten o da çok ütopik bir değer zaten, internet sağlayıcıları asla vaad ettiğinden fazlasını vermez. Hesaplama işi ise internetiniz kaç Mbps ise o değeri 8'e bölerek bulabilirsiniz, çıkan değer sizin maksimum indirme yapabileceğiniz hızı gösterir. Ben 25Mbps kullanıyorum maksimum alabileceğim değer 3.2 ki ben şu anda 2.6 ile falan indiriyorum. İnternet hızınız gayet normal yükselmesini istiyorsanız, paket yükseltmeniz gerekiyor.

Neden madem 1Mbit indiriyorsa Limitsiz 8 Mbit diyorlar. 8Mbit ne oluyor. Anlamak istediğim bu.

Neden madem 1Mbit indiriyorsa Limitsiz 8 Mbit diyorlar. 8Mbit ne oluyor. Anlamak istediğim bu.
Sizin internetiniz 8 Mbit hızına sahip ve saniyede 1 MB indiryor, 1 Mbit değil. Hızınız gayet normal. Ben Turkcell superbox kullanıyorum, 260 Mbit hız var ve saniyede 30-31 MB indirme yapıyor. Mbit ile MB karıştırmayın.

Sizin internetiniz 8 Mbit hızına sahip ve saniyede 1 MB indiryor, 1 Mbit değil. Hızınız gayet normal. Ben Turkcell superbox kullanıyorum, 260 Mbit hız var ve saniyede 30-31 MB indirme yapıyor. Mbit ile MB karıştırmayın.

Yani indirme hızı 8 Mbit değil. Peki 8 Mbit ne hızı oluyor.

Superonline limitsiz 8 Mbps İnternet kullanıyorum ama indirme yaparken en fazla 1000 veya 900 KBps indirme yapıyorum, neden böyle?
İndirme hızınız gayet normal, herhangi bir sorun yok. Paketiniz dahilindeki hızı kullanıyorsunuz.
Kimse benim ne sorduğumu anlamamış.
Herkes anlattığınız şeyi anlamış, bahsettiğiniz cümleden farklı bir anlam çıkartılamaz zaten.
Hah, işte şimdi sorunuz oldu. 8Mbit denmesine rağmen neden 1Mbit ile indiriyorum diyorsunuz. Siz şuanda 8Mbit ile indiriyorsunuz zaten. Sadece birim karmaşası yaşıyorsunuz.

1 Byte = 8 Bit'tir. Servis sağlayıcılar hesabı verdikleri Bit başına bakarlar ve ona göre bant genişliği tüketim ücreti alırlar. Fakat işletim sistemleri 1 Bit'lik veri de olsa 8 Bit'lik veri de olsa onu 1 Byte'lık dosya şeklinde kaydeder. Bu sebeple de ölçü olarak Byte'ı baz alırlar.

Kısaca 8Megabit = 1Megabyte = 1000Kilobyte olur. Hangi tarifeyi kullanırsanız kullanın alabileceğiniz maksimum indirme hızı size vaat edilen internet hızının 8'de 1'i kadar olur. Yani siz 8Mbps'lik bir paket kullanıyorsanız 1MB/sn ile indirme yapabilir, 100Mbps'lik paket kullanıyorsanız 12,5MB/sn hız ile indirme yapabilirsiniz.

Ayrıca farklı bir tarzda anlatım için 2014 yılında @ProfeSSional arkadaşımızın yazdığı yazıyı da okuyabilirsiniz.

Arkadaşlar merhaba. Sosyal'de bazı arkadaşlarımız Mbps ve MB/S Kavramlarını karıştırıyormuş. Buna bir açıklık getirmek istedim.

1 Megabayt = 8 Megabit'e eşittir.

1 Bayt = 8 Bit'e eşittir. Yani sizin internetiniz diyelim ki 8 Mbps bir internet ve en fazla 800 Kilobayt ve 1 Megabayt indiriyorsunuz. Burada 8 Megabayt indirmeliyim diye düşünmemeliyiz. 8 Mbit/8 = En fazla 1 Megabayt indirme hızına sahipsiniz.

Mevcut indirme hızınız 50, 100, 100, 8, 16, 24, 32 Fark etmez bu hızları 8'e bölüp kaç Megabayt saniye ile indirme olacağını bulabilirsiniz.

İyi günler..

Benim bulunduğum bölgede 12 Mbit destekliyor fakat paketlerde 8,16 Mbit var. 16 Mbit geçsem internet kullanımında bir sıkıntı yaşarmıyım?

Benim bulunduğum bölgede 12 Mbit destekliyor fakat paketlerde 8,16 Mbit var. 16 Mbit geçsem internet kullanımında bir sıkıntı yaşarmıyım?
Bölgenizde maksimum ne kadar verebiliyorsa onu kullanırsınız. Altyapınız 12'den fazlasını veremiyorsa, olabilecek maksimum indirme hızınız saniyede 1.5Mb'dır.

12 Mbit destekliyorsa eğer 16'lık hatta ayarlarlar ise kopmalar veya pinglerle karşılaşabilirsiniz. Bir zamanlar oturduğum sitedeki telefon hatlarını kestiklerinde önceden 35Mbps bant genişliği olmasına rağmen 12+ hızlarda kopmalar yaşanıyordu. Daha sonra hatların tamiratını yaptırttıktan sonra sabit 16 almaya başladım. O dönemde servis aldığım firmaya söyleyip hızımı 12'ye sabitlettirmiştim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı