8 saat uyku yetmiyor

Herkesin yazdığı gibi yetersiz beslenmeden kaynaklanabilir.
En öncelikle balık ve et yemelisin. Balık süper besindir.
Özellikle kışa giriyoruz hamsi, istavrit, palamut gibi mevsim balıklarını taze olarak her gün bile yiyebilirsin. Ya da konserve olarak Dardanel'in zeytinyağlı hamsi ve sardalya konservesi var. Hazır pişmiş ve tadı da lezzetli olur.

Tabloda göreceğin gibi sardalya tek başına tüm protein, yağ, vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayacak kadar zengindir:
Arada bir balık yiyorum. Bir süre öncesine kadar tom balığı da yiyordum Dardanel'in. Eti de en kötü haftada 1 falan yiyorum farklı şekillerde. Sardalya hiç yemedim ama.

Kuru üzüm ve meyve ye. Abur cubur fazla kaçırma. Ben çok fazla şekerli içecek içtiğim zaman kendimi çok bitkin hissediyorum.
Tatlı şeyler yiyorum hem de bazı yemeklerden dolaylı olarak alıyorum. Şekerli şeyler fazla kaçıyor olabilir belki. Meyve yiyorum ama.

Hocam bu alışma ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Ben hayatım boyuncu 8 saat hiç uyumadım. Nasıl alıştıysanız öyle gidiyor.
Bir süre geçince düzelir mi yani?

Tatlı şeyler yiyorum hem de bazı yemeklerden dolaylı olarak alıyorum. Şekerli şeyler fazla kaçıyor olabilir belki. Meyve yiyorum ama.

Bir süre geçince düzelir mi yani?
Net birşey söylemek mümkün değil. Doktora gidip şikayetinizi anlatmalısınız. Eğer sorun yok ise alışkanlıklar ile alakalıdır.

Arada bir balık yiyorum. Bir süre öncesine kadar tom balığı da yiyordum Dardanel'in. Eti de en kötü haftada 1 falan yiyorum farklı şekillerde. Sardalya hiç yemedim ama.
Ton balığı yeme, ucuz diye tavuk eti de yeme.

Sağlıklı olan balık küçük balıklardır. Hamsi ve sardalya en iyisidir. Arada bir değil mümkünse her gün 100 gr kadar yersen etki gösterir. Kış gelirken ucuza istavrit çıkacak, Aralık-Ocak ayı gibi de Palamut gelir.

Et olarak da kuzu/keçi eti en sağlıklı olandır. Eti marketten tabaklı olarak değil de düzgün mahalle kasaplarından al. İkinci sağlıklı et dana etidir. Etin iyi kısmı yağlı ve kemik iliği olan kısımlarıdır. Dana incik diye kasaptan iste, ortasında kemik iliği olan kenarları çizgi çizgi yağ ve jelatin olan ettir. Haşlama ya da fırında pişirilir. Çok çok lezzetli ve tam anlamıyla şifalıdır.
Parça et olarak da antrikot/kontrfile ya da kuşbaşı dana/kuzu etidir. İçinde yağ olan et ucuzdur ve daha sağlıklıdır.

İnsan et ve yağdan yapılmıştır, o yüzden de en iyi besin koyun/keçi gibi başka bir hayvanın etidir ya da küçük boydaki soğuk su balığıdır.
Başka hiç bir ilaç etin ve kemik iliğinin yerini tutmaz.

Maalesef herkes erişemiyor en temel gıdalar olmalarına rağmen.
Sigara içmezseniz, ekmek/makarna/pilav yemezseniz. Eti de memleketinden ucuza alırsanız erişirsiniz.
Hep herşeyi marketlerden almaya alışmayın. Etin memleketi Doğu Anadolu ve Kuzey Doğu Karadeniz'dir, İstanbul'dan çok daha ucuza et ve peynir geliyor.
Diğer kuruyemişler, yöresel peynirler hep Antep ve Hatay'da ucuzdur. İnternet üzerinden yöresel satıcılar var, N11, Trendyol gibi sitelerden ya da kendi sitelerinden satıyorlar.

Günde 20-30 gr kadar tereyağı, 50-100 gr kadar et, 100-200 gr kadar peynir, 2-3 yumurta ve bolca kuruyemiş gerçek besindir.
Ama bunların yerine makarna, bisküvi, pirinç pilavı, patates kızartaması, şekerler, kekler, bir de sigara içersen sağlıklı olana para yetmez elbette

Sigara içmezseniz, ekmek/makarna/pilav yemezseniz. Eti de memleketinden ucuza alırsanız erişirsiniz.
Hep herşeyi marketlerden almaya alışmayın. Etin memleketi Doğu Anadolu ve Kuzey Doğu Karadeniz'dir, İstanbul'dan çok daha ucuza et ve peynir geliyor.
Diğer kuruyemişler, yöresel peynirler hep Antep ve Hatay'da ucuzdur. İnternet üzerinden yöresel satıcılar var, N11, Trendyol gibi sitelerden ya da kendi sitelerinden satıyorlar.

Günde 20-30 gr kadar tereyağı, 50-100 gr kadar et, 100-200 gr kadar peynir, 2-3 yumurta ve bolca kuruyemiş gerçek besindir.
Ama bunların yerine makarna, bisküvi, pirinç pilavı, patates kızartaması, şekerler, kekler, bir de sigara içersen sağlıklı olana para yetmez elbette
Sigara içen biri değilim ama yazdığınız şeyler ülkenin gerçeğini değiştirmiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı