85 derece işlemci ve ekran kartı sıcaklığı fazla mı?

CptMactavish

Hectopat
Daha fazla  
Sistemim:
AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz.
Gigabyte GeForce GTX 1660 Super OC 6 GB.
MSI B450M-A PRO Max 4133MHz(OC) DDR4.
Corsair 16 GB (2x8GB) 3200MHz.
Thermaltake Smart RGB 700W 80+
Dark Guardian.

Ekran kartım ile işlemci 85 dereceleri gördüm GTA 5'de Ultra'da oynarken ekran kartı 80 işlemci 80 derece genelde MSI afturnburner ile bakıyorum işlemci de stok fan var kasada 3 tane önde 1 tane arkada fan var. Kasanın önü Full mesh ızgara bana dereceler fazla geliyor sizce de öyle mi düşüncelerinizi bekliyorum.

Sistemi daha 1 ay önce topladım.

Bence normal değil ben bile en çok ısınan ekran kartlarından birini kullanıyorum AMD'nin 80 dereceyi ancak gördüm ekran kartınızın tam modeli nedir Windforce ise ısınması normal çünkü Gigabyte'ın o modelleri ısınıyor.

Tam modeli yazdığım gibi ama fanlarında windforce cooling system var galiba.
83 dereceden sonra frekans düşürüyor mu ekran kartı? Oda sıcaklığı kaç? İsterseniz manuel olarak fan hızını yükseltin. Kasa yanında cam varsa açabilirsiniz. Biraz tozlanabilir ama ısıyı düşürür. Bu şekilde işlemci sıcaklığı da düşer. Sadece ekran kartı ısısını düşürmek isterseniz kasa arkasında ekran kartı slotlarını çıkarmadan önce çıkarmanız gereken bir parça oluyor bazı kasalarda. Onu çıkarabilirsiniz varsa. Dışarıdaki soğuk havayı direkt ekran kartı fanları çekebilir bu şekilde oradan.

Ekran kartı frekansı hep sabit çok nadir oynuyor. Ekran kartı slotu açık fazladan çok ısınması bir zarar verir mi?

Ryzen 3600 ısınan bir işlemci değil, soğutucusu kötü. Ryzen 1600 stok soğutucusundan bile kötü muhtemelen. Ryzen 1600'deki soğutucuda bakır, silindir bir blok vardı, 3600'ünkinde yok.

80-85 çok kötü de değil. İdare eder bence.

Anladığım kadarıyla işlemci fanını değiştirirsem işlemcinin ısınma sorunu ortadan kalkar ama ekran kartının neden o kadar ısınıyor anlamış değilim sebebi ne olabilir nasıl önleyebilirim önleyemezsem zararı olur mu?
İşlemcinin CBP ayarını kapatarak daha az ısınmasını sağlayabilirsiniz. BIOS içerisinden kapatılıyor.

Dediğini yaptım GTA 5 Ultra'da 65 dereceyi geçmiyor ekran kartı 77 80 arası işlemci ekran kartını da ısıtıyor olabilirdi sabit 3600GHz çalıştırınca bayağı fark etti FPS kaybı yaşamadım hatta biraz FPS bile arttı neden bu kadar fark etti sıcaklık değerleri görünürde FPS kayıbıda yaşatmadı anlamadım bir şey sebebini merak ediyorum.

Son düzenleme:
C700P cosmos kasa ve ve kaliteli fanla dolu bir kasa da benim 2080 Ti'de arada 85 dereceye dayanıyor. Bende bir süre bakındım ama 4K 144 HZ sistem ekran kartı sonuna kadar zorlanıyor bu havalarda normal bence.

Dosya Ekleri

• 20200610_233057.jpg
    20200610_233057.jpg
    459 KB · Görüntüleme: 48

Geri
Yukarı