870 EVO SSD sahte mi?

Meadowonfire

Hectopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Samsung 870 EVO 500GB
Öncelikle herkese merhaba. Bundan 4 gün kadar önce Trendyol üzerinden 1600TL'ye Samsung 870 EVO 500GB bir SSD satın aldım ve bugün elime ulaştı. SSD'yi taktıktan hemen sonra diski kurup, Crystraldiskmark ve infoyu indirip durumunda bir sorun olup olmadığına bakmak istedim ve okuma hızında 69 yazma hızında ise 39MB kayıp var.

1707224898675.png

1707225266916.png

Ardından işkillendiğimden ötürü derece, seri numara ve Firmware numaralarını kontrol ettim. Seri numarası Samsung'un sitesinde çıkmıyor lakin burada bir konuda okuduğumda bazen orijinalin bile çıkmadığı yazıyordu bu yüzden Firmware'ı kontrol ettim ve Samsung'un sitesindeki ile alakası dahi olmayan bir Firmware çıktı görseldeki gibi. Derecesi ile test sırasında bile hiç değişmedi hep 40 dereceye sabit kaldı.

1707224950486.png

1707225206777.png

1707225484975.png

Samsung'un kendi yazılımda "geniue" ibaresi zaten çıkmadı ve Drive details ile benchmark harici sekmelerde desteklemediğini söylüyor SSD'nin. Çok bilgili birisi değilim lakin buradan okuduklarım ve kendi gözlemlerim SSD'nin sahte olduğunu söylüyor. Sizce sahte mi? Sahte ise nasıl bir yol izlemeliyim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Dosya Ekleri

• 1707224893319.png
    1707224893319.png
    29,4 KB · Görüntüleme: 14
  • 1707225038699.png
    1707225038699.png
    213,9 KB · Görüntüleme: 20
Kendi yazılımı gerçek(genuine) demiyorsa zaten daha fazla kanıt aramaya da gerek yok. Tabi ki ekstra kanıt istersen seri numarasını sorgulatmak da tercih edilebilir. Son olarak bunun orijinalinde kesin olarak var olduğu bilinen sıcaklık sensörünün olmaması da ayrıca bir kanıttır. Çünkü bu sensör olmadığı için sabit 40 derece diyor.

Trendyol bazen anlaşmazlıklara müdahil olmayıp müşteriyi mağdur eden adi bir oluşum. Ancak yine de bu kanıtları toplayıp(ürün ve ambalajın detaylıca çekilmiş fotoğrafları dahil) sakladıktan sonra derhal iade talebi oluştur.

Yaklaşık 1,5 yıl önce de bana Hepsiburada vasıtasıyla İz*ly'den sahte Kingston KC600 1TB gelmişti. Ben sanki vazgeçmişim gibi düzgünce kapatıp gönderip paramı aldım. Çünkü Hepsiburada'ya sahte olduğunu inandıramadım. Kestirip attılar. Hepsiburada'da böyle şey olamazmış güya. Şerefsizler DRAM desteği olmayan daha düşük model kontrolcü koyup 1TB alanın tamamını tek NAND üzerinden vermişler. Bunun kadar geri zekalıca bir tasarım olamaz. Ayrıca çok kalitesiz bir QLC NAND olsa gerek ki önbellek dolduğunda 0-60 MB/s gibi komik değerlere düşüyordu. Çin'den gelme ne idüğü belirsiz SSD kartlarını böyle sahte kutulara koyup satıyorlar. Sen de kullanmaya devam edersen daha sonra göreceksin bunun ne halt olduğunu.

Kendi yazılımı gerçek(genuine) demiyorsa zaten daha fazla kanıt aramaya da gerek yok. Tabi ki ekstra kanıt istersen seri numarasını sorgulatmak da tercih edilebilir. Son olarak bunun orijinalinde kesin olarak var olduğu bilinen sıcaklık sensörünün olmaması da ayrıca bir kanıttır. Çünkü bu sensör olmadığı için sabit 40 derece diyor.

Trendyol bazen anlaşmazlıklara müdahil olmayıp müşteriyi mağdur eden adi bir oluşum. Ancak yine de bu kanıtları toplayıp(ürün ve ambalajın detaylıca çekilmiş fotoğrafları dahil) sakladıktan sonra derhal iade talebi oluştur.

Yaklaşık 1,5 yıl önce de bana Hepsiburada vasıtasıyla İz*ly'den sahte Kingston KC600 1TB gelmişti. Ben sanki vazgeçmişim gibi düzgünce kapatıp gönderip paramı aldım. Çünkü Hepsiburada'ya sahte olduğunu inandıramadım. Kestirip attılar. Hepsiburada'da böyle şey olamazmış güya. Şerefsizler DRAM desteği olmayan daha düşük model kontrolcü koyup 1TB alanın tamamını tek NAND üzerinden vermişler. Bunun kadar geri zekalıca bir tasarım olamaz. Ayrıca çok kalitesiz bir QLC NAND olsa gerek ki önbellek dolduğunda 0-60 MB/s gibi komik değerlere düşüyordu. Çin'den gelme ne idüğü belirsiz SSD kartlarını böyle sahte kutulara koyup satıyorlar. Sen de kullanmaya devam edersen daha sonra göreceksin bunun ne halt olduğunu.
Satıcıya bu durumu şu şekilde bildirdim; Ürün orijinal değil. Samsung'un kendi uygulamasıda bu durumu tasdikliyor ve ürünün Samsung ürünü olmadığını söylüyor. Ayriyeten firmware numaralarıda orijinali ile alakasız ve yazan hızdan bariz kayıp var. Ürünümün iade edilmesini ya da orijinalinin gönderilmesini talep ediyorum. İade durumunda 1700 lira gönderilmeli çünkü ürünün fiyatı arttı ve tekrar almak için 1700 lira ödemem gerekecek.

200 Liralik bir kaybım mevcut eğer satıcı orijinalini göndermez ise ya da 1700 lira geri ödeme yapmak istemezse trendyol'dan direkt iade edeceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı