9. Sınıf Sınıfta Kalmaktan Korkmak

Cagdas52

Decapat
Merhaba arkadaşlar, ben mesleki ve teknik anadolu lisesinde okuyan öğrenciyim. Sağlık okulunda
notlarım göz açıcı değil ve sınıfta kalmaktan nasıl korktuğumu anlatamam. Abim var, abim başka okulda endüstride sınıfta kaldı, okuyamadı ve ondan benimde çok korkum var. Çok korkuyorum, çalışıyorum ama fazla değil. N'olur ne yapmalıyım kalmamak için? Sınıfta kalmam inşallah bu notlarla. Ortalamam: 48.
öğretmenler korkutuyor sınıfa diyor kalıcaksınız arkadaşlarım benle dalga geçiyor kalıcaksın diye ve korkum daha fazla büyüdü çevremde motivasyon vericek tek kişi ailem
Not: Mesleki gelişimi 60 yaptım düzelttim. İngilizcem 52'ye düştü ve ortalaması 69 oluyor.

Adsız.png

Son düzenleme:
Benim bir gelecek hayalim var. İyi bir meslek sahibi olup, güzel bir maaşa sahip olmak istiyorum. Hayallerim çok ve başaramayacagım gibi geliyor. Ve hepiniz iyi insanlarsınız güzel motivasyon veriyorsunuz, kötü yorum yapanınız yok. Allah hepinizin yar ve yardımcısı olsun.
Kardeşim fen lisesinde okuyorum 9.sınıf fizik 25 matematik 43 anlıyacağın bende aynı durumdayım bazı önemsiz derslerden 100 alırsan kalman zor :D

Benim lise 1. sınıfa tekrar dönme şansım olsa muhakak sınıfta kalmaya çalışırdım. Lise yıllarını 1 yıl fazla yaşamak paha biçilemez.
Hocam devir değişti artık. Birçoğumuzda gelecek kaygısı var. Ben de liseliyim ve bir an önce lisenin bitmesini, iyi ve istediğim bir üniversiteye gidip hayata tutunmak istiyorum. Bu devirde kimse 1 yıl bile kaybetmek istemez.

Hocam devir değişti artık. Birçoğumuzda gelecek kaygısı var. Ben de liseliyim ve bir an önce lisenin bitmesini, iyi ve istediğim bir üniversiteye gidip hayata tutunmak istiyorum. Bu devirde kimse 1 yıl bile kaybetmek istemez.
Devir mevir değişmedi. Eskiden de kaygılar aynıydı ve yıllar yılı okuyup edip en iyi ihtimalle lisans mezunu memur oluyorsun. Bildiğin memur işte. Hayaller idealler hepsi çöpe gidiyor. O yılları 1 sene fazla yaşamak daha avantajlı emin ol. Kalın sınıfta korkmayın bu kadar. Dünyanın sonu değil.

Ben fizikçiyim, Ege üniversitesinden mezun oldum. Sana söyleyeyim fizik o kadar zor bir ders değil. Biraz günlük çalışma ve hoca derste soru çözerken yazılanların yanına neden onu yazdığına dair hatırlatmalı şey yazarsan senin için daha rahat olur.

Fizik zor bir ders değil ama ezber dersi de değil. Ezber yaparsan unutursun, neyi nasıl yaptığını öğrenirsen o zaman öğrenirsin. Böyle çözümlü ders kitapları oluyor, onlardan al. Yada dediğim gibi ders sırasında yazılanların yanına ufak ufak notlar alırsan daha rahat olur hatırlaman için bir daha baktığında deftere.

Okuluna her gün git devamsızlık yapma özellikle sayısal derslerde. Her gün özellikle sayısal dersler için okuldan geldiğinde defterlere 15 dakika bak ne yapmışsınız diye. Eğer sabah zamanın varsa okula gitmeden önce de bir gözden geçir deftere o günkü ders için.

Son düzenleme:
Devir mevir değişmedi. Eskiden de kaygılar aynıydı ve yıllar yılı okuyup edip en iyi ihtimalle lisans mezunu memur oluyorsun. Bildiğin memur işte. Hayaller idealler hepsi çöpe gidiyor. O yılları 1 sene fazla yaşamak daha avantajlı emin ol. Kalın sınıfta korkmayın bu kadar. Dünyanın sonu değil.
Hocam eskiden yarın ülkede kriz mi çıkacak, Suriyelilere ayrıcalık tanınacak mı, atanabilir miyim, ya 4 sene üniversite okumam boşa giderse vb. diye telaş yokmuş ki. Üniversite sayısı az olduğu için okuyan insan da az oluyor ve okuduğun bölümle ilgili işte çalışma olasılığı daha yüksekmiş. Öğretmenlik okuyan herkes öğretmen oluyormuş. Şimdi ise yüzbinlerce açıkta öğretmen var. Gelecekte daha da artacak. Benim teyzem birkaç sene önce sosyoloji bitirdi ve şu an Astsubay Meslek Yüksekokulunda okuyor. Hiçbir alakası olmadığı halde. Ülke şartları günden güne iyileşmiyor. Ayrıca ne benim babam zengin birisi, ne de bana bırakabileceği bir işi var. Memur çocuğuyum. Babamın ben büyüyünce de bana bakabilecek maddi imkanı, bırakabileceği mirası yok. Olduğum şehrin en iyi lisesinde okuyorum. Geleceğim için kaygılanmakta da sonuna kadar haklı olduğumu düşünüyorum. İyi forumlar.

Hocam eskiden yarın ülkede kriz mi çıkacak, Suriyelilere ayrıcalık tanınacak mı, atanabilir miyim, ya 4 sene üniversite okumam boşa giderse vb. diye telaş yokmuş ki. Üniversite sayısı az olduğu için okuyan insan da az oluyor ve okuduğun bölümle ilgili işte çalışma olasılığı daha yüksekmiş. Öğretmenlik okuyan herkes öğretmen oluyormuş. Şimdi ise yüzbinlerce açıkta öğretmen var. Gelecekte daha da artacak. Benim teyzem birkaç sene önce sosyoloji bitirdi ve şu an Astsubay Meslek Yüksekokulunda okuyor. Hiçbir alakası olmadığı halde. Ülke şartları günden güne iyileşmiyor. Ayrıca ne benim babam zengin birisi, ne de bana bırakabileceği bir işi var. Memur çocuğuyum. Babamın ben büyüyünce de bana bakabilecek maddi imkanı, bırakabileceği mirası yok. Olduğum şehrin en iyi lisesinde okuyorum. Geleceğim için kaygılanmakta da sonuna kadar haklı olduğumu düşünüyorum. İyi forumlar.
Öyle bişey yok. Eskiden 5 senede bir devülasyon, olur ekonomik kriz çıkar, olmadı darbe olurdu. Mehmet Ali Birand'ın Türkiye siyasal tarihi ile ilgi belgeseli var aç otur izle duruma vakıf ol.
Eskiden okumak daha avantajlıydı. Okuyan kişi az olduğu için rahatça kendi branşı üzerine kadro bulabiliyordu. Şimdi öyle değil. Elini savurduğun yer vasıfsız üniversite mezunu dolu. O yüzden lisans mezunu işsiz kaynıyor ortalık. Sıkma bu kadar canını yani. Eğitimini iş için değil kendi vizyonunu genişletmek, kültür seviyeni artırmak için düşün.

Son düzenleme:
Benim bir gelecek hayalim var. İyi bir meslek sahibi olup, güzel bir maaşa sahip olmak istiyorum. Hayallerim çok ve başaramayacagım gibi geliyor. Ve hepiniz iyi insanlarsınız güzel motivasyon veriyorsunuz, kötü yorum yapanınız yok. Allah hepinizin yar ve yardımcısı olsun.

Bu dediklerini başarmak istiyorsan şimdiden çalışma düzeni oluşturman lazım. Hedefin sınıftan geçmek olmamalı. Her gün okuldan geldikten sonra tekrarlar ile başlamalısın. Lisede sınıfta kalmak zor ama kalan kişi sayısı da çok.

Yeni konular

Geri
Yukarı