9 Yıllık Uğraş Sonrası Gelen Fiber

@BrokenHeartS benim bildiğim artık FTTB yapmıyor Telekom.

FTTC ve FTTH yapıyor. FTTC yapmasa daha iyi olur.
Perşembe günü TT tarafından arandım, eve ekip yönlendirdiler 😃

Gelen arkadaşlar bina holüne kablo kanalı geçilmesi gerekli deyip gittiler, pek anlam veremedim. Bügün tekrar arandım, kazı ve kablo için ekip boru sordu. Anladığım kadarıyla menhol kaldırımın altında kalmış. Susta ile kanalları kontrol ettiler. Kaldırım altında kalan kısım için ekip tekrar farklı ekibin geleceğini söylediler.

Konu ilerledikçe fotoğraflar eklenip güncellenecek.

Darısı yıllardır ADSL kullanıp yatırım bekleyen kullanıcılara...

Heyecandan fotoğrafı düzgün çekememişim 😂 fotoğrafta fiber makarası gibi görünüyor olmasına karşın o sadece sustaydı 🙂

Eki Görüntüle 482378

Telekom 3 tane siyah kutu koydu. Bu kutulardan sonra tahmini ne kadar sürüyor evlere bağlanması?
IMG_2167.JPG

IMG_2168.JPG

Her eve bir tane fiber lifimi düşüyor?

Son düzenleme:
@Ulunay hocam bizim ev dubleks. Modemin üst katta olması gerekiyor çünkü odam orada. Ancak üst katta telefon hattı yok, alt katta var. Daireye kadar fiber işlemi için üst katta telefon hattının olması gerekiyor mu?
Eğer gerekiyorsa bununla TT ekibi ilgilenir mi yoksa benim mi çektirmem gerekiyor?

@Ulunay hocam bizim ev dubleks. Modemin üst katta olması gerekiyor çünkü odam orada. Ancak üst katta telefon hattı yok, alt katta var. Daireye kadar fiber işlemi için üst katta telefon hattının olması gerekiyor mu?
Eğer gerekiyorsa bununla TT ekibi ilgilenir mi yoksa benim mi çektirmem gerekiyor?
Bina içinden üst kata ulaşılabiliyorsa, rica etmeniz halinde kabloyu üst kata çekecektirler.
@BrokenHeartS benim bildiğim artık FTTB yapmıyor Telekom.

FTTC ve FTTH yapıyor. FTTC yapmasa daha iyi olur.

Telekom 3 tane siyah kutu koydu. Bu kutulardan sonra tahmini ne kadar sürüyor evlere bağlanması?
Eki Görüntüle 996165
Eki Görüntüle 996167

Her eve bir tane fiber lifimi düşüyor?
Mesajı beğenmişim ama cevap vermeyi unutmuşum. Çok özür dilerim.

Kutunun bağlantısı yapılmadan lif kısmını bilemiyeceğiz. OFSD içinde her daireye 1 lif düşüyor gibi gözükse bile, ek noktasında tekrardan 1 life inebilir.

Şu aşamada bölgenizde bulunan ekipler hızlı ise 1.5-2 ay içinde kullanıma hazır olur.

Mesajı beğenmişim ama cevap vermeyi unutmuşum. Çok özür dilerim.

Kutunun bağlantısı yapılmadan lif kısmını bilemiyeceğiz. Ofsd içinde her daireye 1 lif düşüyor gibi gözükse bile, ek noktasında tekrardan 1 Life inebilir.

Şu aşamada bölgenizde bulunan ekipler hızlı ise 1.5-2 ay içinde kullanıma hazır olur.

Ekipler geldi evin içine fiber kabloyu getirdi. Olduğum katın girişine getirip bıraktılar. Oraya ont cihazı koycaklar. Ben oradan odama CAT 7 çeksem hız kaybı olur mu? 15 metre falan alacağım.

2 hafta içinde bitecek dedi bu fiber altyapı kullanıma açılcak dedi. Normalde 3-4 gün sürecekti siteye giren ana hattın olduğu yolda göçük varmış onu düzeltcekler miş. Artık sonunda fiber geldi 🙃

Eve gelen fiber kablonun rengi fark ediyor mu? Bana beyaz kablo getirdiler.

Ben oradan odama CAT 7 çeksem hız kaybı olur mu? 15 metre falan alacağım.
CAT-7 gerek yok hocam, düzgün CAT-6 işinizi görecektir ve fiyat bakımdan %40 ucuza gelir.

Tabii seçim sizin, hız kaybı olmaz.

Eve gelen fiber kablonun rengi fark ediyor mu?
Rengi fark etmez. Hepsi aynı görevi görevi görüyor. İç kesitleri aynı.

Tekrar hayırlı olsun.

Geri
Yukarı