A101'de satılan akım korumalı priz işe yarıyor mu?

XEfe.Bey

Hectopat
Makaleler
2
Merhaba hayırlı akşamlar. A101 ve BİM'de akım korumalı 3'lü prizler gördüm, ayrıca 3 adet USB girişleri de var. Akım korumalı prizler cihazları koruyormuş, kullanan hocalarım var mı önerir misiniz?

Merhaba hayırlı akşamlar. A101 ve BİM'de akım korumalı 3'lü prizler gördüm, ayrıca 3 adet USB girişleri de var. Akım korumalı prizler cihazları koruyormuş, kullanan hocalarım var mı önerir misiniz?

Yüksek voltaj gelirse evet işe yarar ama artık elektrik altyapısı her yerde stabil sayılır.

Akım korumasını evdeki sigorta hallediyor zaten.
Üçlü prizdeki voltaj regülatörü voltaj dalgalanmalarına karşı işe yarayabilir.

Polosmart daha kaliteli genelde fakat iki markada Çin'den alıp logo basıyor haberiniz olsun.
Hocam para verilmeye değer mi? Yani korur mu yoksa daha mı kötü eder, yani cihazlara zarar verir mi?

Akım korumasını evdeki sigorta hallediyor zaten.
Üçlü prizdeki voltaj regülatörü voltaj dalgalanmalarına karşı işe yarayabilir.

Bunlara telefon, powerbank, kulaklık takıp şarj etsem cihazlara zarar verir mi hocam?

Piranha ve Polosmart var.
Bende polosmart olan var. Bir üçlü priz nasıl değerlendirilir bilmiyorum. Prizlerde ve usb girişlerinde bir sıkıntı yaşamadım. Sadece sinir bozucu olan şey ince uclu fişlerin sabit şekilde durabilmesi için priz girişinde bir tırnak gibi bir şey olur ya hani ondan bulunmuyor. İnce uçlu fişler de gevşek şekilde duruyor kimi zaman temassızlık olabiliyor. Bunun dışında bir şikayetim yok. Voltaj dalgalanması gibi bir durum da yaşamadım, akım korumalı diye satılıyor fakat yüksek akımdan korumaz sadece voltaj dalgalanması esnasında içindeki seramik kondansatör yüksek voltajı göğüsler gerekirse patlar ve yüksek voltajın karşıya yani cihaza iletilmesini önler ve priz çalışmaz hale gelir. Prizin içini açıp seramik kondansatörü aradan çıkararak bağlantıyı yaparsanız voltaj korumasız olarak sıradan bir priz gibi kullanabilirsiniz.

Bunlara telefon, powerbank, kulaklık takıp şarj etsem cihazlara zarar verir mi hocam?
Prizdeki USB portlarının limitlerini test etmedim ama bir senedir kulaklık şarj etmek için bu prizlerden kullanıyorum, bir şey olmadı.

Yeni konular

Geri
Yukarı