A101'den alınan indirimli ürün farklı markette satılabilir mi?

Mucosoft

Megapat
Makaleler
12
A101'de yarı fiyatına ürünler satılıyor. Bunlar A101 markası değil, her yerde satılan markalar. Örneğin bir marketim olsun. Bu ürünleri alıp uygun fiyata markette satabiliyor muyum? Örneğin piyasada 8 lira olan ürün A101'de 4 lira. Alıp 6 liradan satsam yasal mı?

Aynı ürün A101 de 4 lira, senin marketinde yada satış alanında 6 lira ise neden senden alsınlar ki ? Gider A101 den muhattabın olduğunu bilerek ordan satın alırlar.
Senin satış alanın A101 e ulaşamayacak mesafede oturan insanları kapsayan bir konumda ise, işin içine nakliyat giderleri girecek. Şahsi arabayla 5 kutu ürün alıp rafa koysan bomboş bir dükkandan (çeşitliliğin az olduğu) kimse alışveriş yapmaz.

Ben senin konularına sıklıkla denk geliyorum, yanlış anlama ama çok boş sorular ve meraklar içerisindesin bunun özel bir nedeni var mı ?

Hey beyefendi, insanlar ucuz yerden alır.
Bu doğru bir yaklaşım değil. A101 birkaç ürün koyuyor, sonra daha stoğa eklemiyor. Hepsini alsak bizden alırlar. Stokları doldursalar bu dediğin doğru olurdu.

Bunu geçtim kampanyanın süresi de var. Süresi dolunca bizden alırlar.
Çok boş sorular.
Meraklı olmak boş mu oldu? Herkesin sorduğu sıradan soruları ben de Google'da araştırmasını bilirim. Ben daha karmaşık sorular sorarım.

Bu doğru bir yaklaşım değil. A101 birkaç ürün koyuyor, sonra daha stoka eklemiyor. Hepsini alsak bizden alırlar. Stokları doldursalar bu dediğin doğru olurdu.

Bunu geçtim kampanyanın süresi de var. Süresi dolunca bizden alırlar.

Sevgili forumdaşım, eğer gerçekten merakın varsa sana ticaret hayatında aktif rol alan biri olarak naçizane tavsiyem bir plan kuruyorsan bunun olumlu ve cazip taraflarını (bardağın dolu tarafı), ki bu fikirler genelde düşünce arayışı içinde olanların ilk aklına gelen fikirlerdir körü körüne savunmaya geçme. Savunmaya geçiyorsun diye belirttim bunu ikinci alıntıladığın şeye cevap yazarken daha detaylandıracağım.
Perakende satış yapan, yani son kullanıcıya hitap eden ve adetli mal satan dükkanlardan koli koli mal çıkaramazsın, bu yasal ya da yapılması için önünde bir engel olmasa bile mağaza sahiplerinin bir süre sonra seni şahsi olarak tanımasına ve mal vermemek için bahane üretmesine yol açacaktır.
Eğer toplayıp satışa açacağın bir şey son kullanma tarihi olmayan bir ürün ise mantık olarak 1 puan üste çıkacaktır. Ancak şunu unutma senin gibi "fırsatçı" insanların bu tarz cambazlıklar yapmasının önüne geçilsin diye firmalar kampanyaları müşteri bazında sınırladı, hatta bunu bir dönem yağ fiyatları fırlayınca, nispeten piyasa fiyatının biraz altına verebilen firmalar kişi başı 1 ad. - 2 ad. Yağ alımıyla sınırlandırdılar.
Ürünleri toplamak için gerekli taşıt, bu alımları girdi-çıktı olarak maliyetlendirmek için muhasebeci, dükkan kirası, çeşitli beyannameler + vergiler, bunların hepsini alt alta üst üste koyduğunda mantığını yitiriyor. Piyasa fiyatından aşağı ürün toplayıp satacağım kendime de güveniyorum diyorsan işi bir alt kademeye indirip toptancıların olduğu Gimat gibi yerlere bakabilirsin :)

Meraklı olmak boş mu oldu? Herkesin sorduğu sıradan soruları ben de Google'da araştırmasını bilirim. Ben daha karmaşık sorular sorarım.

Ben seni çok eskiden açtığın, şahsen saçma olduğunu düşündüğüm konulardan falan nick olarak hatırlıyorum. Şu yorumu yaptıktan sonra ufak bir profilini inceleme fırsatı buldum. Sıkı takip ettiğim bir forumun trollerine benziyorsun dolayısıyla alışığım böyle ukala tavırlara. "sıra dışı" olduğunu iddia ettiğin argümanlarından biri de bir tartışmanın ortasında yapay zekadan alınan cevabı kendi araştırmanmış gibi sunman. Bknz: Bazı ürünlerin fiyatlarını eleştirenler hakkında ne düşünüyorsunuz? Konusunda 2002 yılında konsol almak için 10 kat asgari ücret gerekli yanıtına verdiğin "ben yapay zekadan istedim. Bana 1.100 TL civarı demişti. 360 TL imiş. Yapay zeka bizi kandırmış." cevabı.
22 gr ne idiği belirsiz sucuk parçası ve yarım ekmekle bu kadar karmaşık sorular sorulabiliyor demek ki 🙃

Neyse ki birazcık bilincin var böyle boş şeyleri konu dışı bölümüne açıyorsun, eğer insanlardan detaylı fikirler duymak istiyorsan bu sorularını temellere dayandır, örneğin böyle bir iş yapmak istiyorum bütçem var/yok nasıl olur, fikirleriniz nelerdir? Gibi sorular sorabilirsin. Yoksa ömrünün geri kalanını milletin bilgisayarına uzaktan bağlanıp 50 TL'ye Google da yer alan hızlandırma ayarlarını uygulayarak geçirebilirsin 👍

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu yazdığın yazının 3 detayına yanıt vereceğim.
Koli koli mal çıkaramazsın.
A101 o kadar çok mağaza açtı ki neredeyse her sokakta kendisiyle karşılaşıyoruz. Örneğin A101, aynı yolda 500 metre farkla 2 mağaza açmış. Bu doğrultuda çeşitli mağazalara gidip ürün toplayabiliriz. Bu şekilde anlaşılmaz.
Mağaza sahiplerinin bir süre sonra seni şahsi olarak tanımasına ve mal vermemek için bahane üretmesine yol açacaktır.
Neden para kazanmak varken para kaybetmek istesinler ki?
Vatandaşların pahalıya aldığı ürünü ucuza satmak güzel bir fırsat. :)

Bu yazdığın yazının 3 detayına yanıt vereceğim.

A101 o kadar çok mağaza açtı ki neredeyse her sokakta kendisiyle karşılaşıyoruz. Örneğin A101, aynı yolda 500 metre farkla 2 mağaza açmış. Bu doğrultuda çeşitli mağazalara gidip ürün toplayabiliriz. Bu şekilde anlaşılmaz.

500 metrede bir A101 varsa, birinde stok kalmadığında insanlar diğerine yönelecektir. Bu yüzden A101'den 4 liraya almak > senin açacağın kıytırık dükkandan 6 liraya almak diyebiliriz.

Neden para kazanmak varken para kaybetmek istesinler ki?

Bu firmalar sen onlardan alıp daha pahalıya satabil diye böyle kampanyalar yapmıyor. Hangi ürün firmasıyla anlaşma yapabilirlerse, hangi ürünleri tırlarca alıp iskonto alabilirlerse, piyasanın nabzına göre hızlı satılabilecek ürünler neyse onları satıyor.
Bu yüzden kendi firmalarından yapacakları her satış kendilerine (cirodan dolayı) kredibilite, tanınırlık gibi avantajlar sağlayacaktır.
Bütün mağazalardan Ahmet isimli tek bir şahısın bütün ürünleri alması var, o ürünleri 50 farklı kişinin alıp çevresine ya A101 de böyle bir kampanya vardı çok uyguna aldım deyip insanların aklına A101'e imaj kazandırması var. Kampanyalar, indirimli ürünler sadece tüketiciye uygun fiyattan ürün vermek için değil, marka bilinirliği ve imajı içinde yapılır. Sen hayatında hiç açılışa özel XXX ürün bedava, XXX üründe %80-%90 indirim gibi şeyler duydun mu? Bir düşün bakalım niye bu kadar uygun fiyata ya da bedava ürün veriyorlar. Cevap net marka bilinirliği.
O yüzden kimse firmasına bu avantajları kazandırabilecekken birine kolilerce mal vermek istemez.

Vatandaşların pahalıya aldığı ürünü ucuza satmak güzel bir fırsat. :)

Yukarıda zaten neden fırsatçı olduğunu ve mantıksız olduğunu anlattım, umarım idrak edip buna da satırlarca açıklamamı beklemezsin.

------
Görüyorum ki senin niyetin soruna cevap almak değil, ufak çaplı kendini eğlendirmeye çalışıyorsun sorduğun sorunun detaylarıyla alakalı hiçbir yanıtı anladım/anlamadım, burası mantıklı burası mantıksız diye düşünmeden.
Vermezlerse 500 metre öteden alırım ki 🙃, para kazandıracağım onlara niye istemesinler ki 🙃 Yo ben vatandaşların pahalıya aldığını ucuza satacağım çünkü ben bir halk kahramanıyım ki 🙃 (atladığı en büyük detay zaten bilinir bir market zincirinde kendisinin 6 liraya satmaya çalıştığı şeyin 4 liraya satıldığı, ama zannediyor ki bütün herkes tek şubeli küçücük bir dükkanından alışveriş yapacak.)

Gibi argümanlara başvuruyorsun, olduğunu zannetmiyorum ama para senin, hayat senin fikir senin hodri meydan dene gör bakalım yapabiliyor musun? Bundan sonra istediğin yanıtı verebilirsin soruya cevap aramaya değil de muhalefet etmeye çalıştığını düşündüğüm için benden sana daha fazla ne tavsiye gelir ne de soruna cevap.

Son düzenleyen: Moderatör:
İster yanıt ver ister verme. Ben yine de geri dönüş sağlayacağım.
500 metrede bir A101 varsa, birinde stok kalmadığında insanlar diğerine yönelecektir.
Ürünlerin son kullanma tarihi uzun. Sonuçta sürekli aynı kampanya uygulanmayacak ve müşteriler bir süre sonra uygun fiyatlı olana yönelecek. Ayrıca her A101 şubesinde aynı kampanyalı ürün yok ve stokları sık sık yenilemiyorlar.
Bu firmalar sen onlardan alıp daha pahalıya satabil diye böyle kampanyalar yapmıyor.
Bunları biz de biliyoruz, ben bir şeyi anlatırken her detayı açıklamama gerek yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı