Abra A5 alınır mı?

Abra A5 v15.8.3 15, 6" Gaming laptop
  • Intel i7-10750H-2, 60GHz Turbo Boost ile 5, 0GHz.
  • 4 GB GDDR6 NVIDIA GTX1650 Ti.
  • 15, 6" FHD 1920X1080 120Hz IPS mat LED ekran.
  • 16 GB (2x8GB) DDR4 2933MHz.
  • 500GB WD Blue M.2 SSD.
  • FreeDOS (işletim sistemi bulunmamaktadır)
Beni kaç sene götürür bu laptop?

GTX 1650 Ti şişirilmiş bir kart bana göre performans olarak GTX 1650 ile aralarında neredeyse fark yok bile. Aynı fiyatlarda 1660 Ti bulursanız ona yönelin.

Bu arada sana bir soru sormal istiyorum 17, 3 inç 256 GB SSD'si ve işlemcisi i5 oluyor ile 15, 6 inç işlemcisi i7 oluyor alanı ise 500GB oluyor diyerleri aynı arasındaki fark nedir bir de ben (15, 6) ya alışığım.

Ben uzun süredir piyasadan uzak kaldım. Ama eski bir oyuncu olarak tecrübelerimi aktarayım. Birinci olarak her şeye kendin bakabilirsin alacağın cihazla ilgili;

Bu işlemci sıralaması;

bu ekran kartı sıralaması;

Şuna dikkat etmen gerekiyor, her i7 aynı değil. i3 olup i7den daha iyi performans veren işlemciler var. işlemci puanıda önemli ama dikkat etmen gereken bir şey var, o da bu aldığın donanımların uyumlu çalışıp iyi soğutulan bir sisteme oturtulup oturtulamadığı. Şimdi oyun dediğimiz şey genel olarak ekran kartına yüklenir. Dolayısıyla oyuncu ekipmanı alırken en önemli bakacağın şey ekran kartıdır. Ekran kartını bir daha değiştiremezsin, üstüne Ram ekleyebilirsin (boş slot varsa), harici hdd falan alabilirsin.

Oyun konusundaki deneyimlerime gelirsek, Bir kere ergonomi çok önemli yani bilgisayarın başında iki büklüm olmadan doğru düzgün bakarak zaman geçirebilmelisin. Bunun içinde ekranın belli bir mesafede olması lazım.
Şimdi o zaman masaüstü al diyenler olacaktır, ben kendi eski sistemimden bahsedeyim;
Bir kere notebook altı hava alan bir yerde olmalı. Ben öğrenciyken kendi öğrenci evime monitör almıştım 24" hem televizyon olarak kullanıyordum hemde evdeyken laptop ona bağlı duruyordu. Herhangi bir seyahatte laptopu alıp götürüyordum sunuma vs. Çoğu oyunda büyük alan görmek çok önemlidir. Ayrıca da monitörün yerinde sabit olmasıyla ekstradan gaming klavye bağlayabilirsin. Bu sayede notebook kasa olarak soğutucu üzerinde sabit olacak ve yıpranmayacaktır. Hem de herhangi bir sıvı ile temas, darbe gibi durumlardan uzak kalacaktır. Arkadaşlar dikkat ediyorum diyeceksiniz ama hepimiz çay kahve kola vb içiyoruz. Ne kadar uzağa da koysak getirirken ayağın takılır düşersin, uzatırken vs dökülebilir. PC'nin olduğu odaya içecekle girmeyin diyecek haliniz yok.

Dolayısıyla oyun oynarken düzgün dik bir pozisyonda oturman, düzgün bir klavye ve düzgün bir monitörle oynaman önemli. Yani bana göre öyle o yüzden ben senin yerinde olsam 8 bin bütçeyle Acer Nitro'yu alır üzerine de bir adet 144 hz 24" Monitör alırdım.
Yani incelemek gerekirse;
Almak istediğin Monster işlemci puanı; 12.688
Benim önerdiğim sistemdeki Acer'in AMD işlemcisi puanı: 15.022
Almak istediğin Monster'ın GPU puanı: 7,796
Benim önerdiğim sistemdeki Acer'in GPU puanı: 7,895

Senin almak istediğin sistemde fazladan 8 gb ram, ve ekranı 120 hz ama zaten ekran olarak yeni monitör al dediğim için örneğin şunun gibi bişey;

kısaca tek eksiğin 8gb ram olacak ama düzgün bir ergonomi ile oyun oynayabileceksin. Yine de servis, satın alma kolaylığı vb durumlardan monster tercih edebilirsin. Dediğim gibi tercih meselesi. Yurtta vs kalacaksındır monitör koyacak alanın yoktur laptopunu alır keyfine bakarsın.

Ben uzun süredir piyasadan uzak kaldım. Ama eski bir oyuncu olarak tecrübelerimi aktarayım. Birinci olarak her şeye kendin bakabilirsin alacağın cihazla ilgili;

Bu işlemci sıralaması;

Bu ekran kartı sıralaması;

Şuna dikkat etmen gerekiyor, her i7 aynı değil. i3 olup i7'den daha iyi performans veren işlemciler var. İşlemci puanıda önemli ama dikkat etmen gereken bir şey var, o da bu aldığın donanımların uyumlu çalışıp iyi soğutulan bir sisteme oturtulup oturtulamadığı. Şimdi oyun dediğimiz şey genel olarak ekran kartına yüklenir. Dolayısıyla oyuncu ekipmanı alırken en önemli bakacağın şey ekran kartıdır. Ekran kartını bir daha değiştiremezsin, üstüne RAM ekleyebilirsin (boş slot varsa), harici HDD falan alabilirsin.

Oyun konusundaki deneyimlerime gelirsek, bir kere ergonomi çok önemli yani bilgisayarın başında iki büklüm olmadan doğru düzgün bakarak zaman geçirebilmelisin. Bunun içinde ekranın belli bir mesafede olması lazım.
Şimdi o zaman masaüstü al diyenler olacaktır, ben kendi eski sistemimden bahsedeyim;
Bir kere notebook altı hava alan bir yerde olmalı. Ben öğrenciyken kendi öğrenci evime monitör almıştım 24" hem televizyon olarak kullanıyordum hem de evdeyken laptop ona bağlı duruyordu. Herhangi bir seyahatte laptopu alıp götürüyordum sunuma vs. çoğu oyunda büyük alan görmek çok önemlidir. Ayrıca da monitörün yerinde sabit olmasıyla ekstradan Gaming klavye bağlayabilirsin. Bu sayede notebook kasa olarak soğutucu üzerinde sabit olacak ve yıpranmayacaktır. Hem de herhangi bir sıvı ile temas, darbe gibi durumlardan uzak kalacaktır. Arkadaşlar dikkat ediyorum diyeceksiniz ama hepimiz çay kahve kola vb içiyoruz. Ne kadar uzağa da koysak getirirken ayağın takılır düşersin, uzatırken vs dökülebilir. PC'nin olduğu odaya içecekle girmeyin diyecek haliniz yok.

Dolayısıyla oyun oynarken düzgün dik bir pozisyonda oturman, düzgün bir klavye ve düzgün bir monitörle oynaman önemli. Yani bana göre öyle o yüzden ben senin yerinde olsam 8 bin bütçeyle Acer Nitro'yu alır üzerine de bir adet 144 Hz 24" monitör alırdım.
Yani incelemek gerekirse;
Almak istediğin Monster işlemci puanı; 12.688.
Benim önerdiğim sistemdeki Acer'in AMD işlemcisi puanı: 15.022.
Almak istediğin Monster'ın GPU puanı: 7, 796.
Benim önerdiğim sistemdeki Acer'in GPU puanı: 7, 895.

Senin almak istediğin sistemde fazladan 8 GB RAM, ve ekranı 120 Hz ama zaten ekran olarak yeni monitör al dediğim için örneğin şunun gibi bir şey;

Kısaca tek eksiğin 8 GB RAM olacak ama düzgün bir ergonomi ile oyun oynayabileceksin. Yine de servis, satın alma kolaylığı vb durumlardan Monster tercih edebilirsin. Dediğim gibi tercih meselesi. Yurtta vs kalacaksındır monitör koyacak alanın yoktur laptopunu alır keyfine bakarsın.

Bu arada senin kadar güzel anlatan birisini görmedim ben 7 senedir eski 15, 6 inç monitörlü laptop kullanıyorum 60 Hz'den 120 Hz'ye yeni geççem ve ben 15, 6 inç monitörden memnunum ve bana güzel bir servis lazım onun için Monster seçmek isterim ve internetten ailecek pek alışveriş yapmayı sevmeyiz o yüzden Monster'i tercih ettim ve taşıma konusuna gelince ben liseye geçtim ve arkadaşıma götürmek isterim ve kafe tarzı yerlere ondan dolayı laptop almak isterim peki sana bir sorum olacak 17, 3 inç olupta işlemcisi 1tık düşük olan laptopmu yoksa 15, 6 inç olupta işlemcisi bir tık daha iyi olan laptopmu bu arada 17, 3 inç in yanına Gamepad verıyorlar ama Gamepad pek umrumda olmaz.

Bu arada senin kadar güzel anlatan birisini görmedim ben 7 senedir eski 15, 6 inç monitörlü laptop kullanıyorum 60 Hz'den 120 Hz'ye yeni geççem ve ben 15, 6 inç monitörden memnunum ve bana güzel bir servis lazım onun için Monster seçmek isterim ve internetten ailecek pek alışveriş yapmayı sevmeyiz o yüzden Monster'i tercih ettim ve taşıma konusuna gelince ben liseye geçtim ve arkadaşıma götürmek isterim ve kafe tarzı yerlere ondan dolayı laptop almak isterim peki sana bir sorum olacak 17, 3 inç olupta işlemcisi 1tık düşük olan laptopmu yoksa 15, 6 inç olupta işlemcisi bir tık daha iyi olan laptopmu bu arada 17, 3 inç in yanına Gamepad verıyorlar ama Gamepad pek umrumda olmaz.

işlemci pek umrumda olmaz, zira render vs yapmayacaksan oyun için ekran kartı önemli. Ekran kartı aynı ise büyük ekranlı olan alınabilir. Ama ekranın kalitesini panellerini vs araştırmak lazım.

işlemci pek umrumda olmaz, zira render vs yapmayacaksan oyun için ekran kartı önemli. Ekran kartı aynı ise büyük ekranlı olan alınabilir. Ama ekranın kalitesini panellerini vs araştırmak lazım.
2 side kalite konusunda aynı ekranlar sadece inçler büyük
İşlemci pek umrumda olmaz, zira render vs yapmayacaksan oyun için ekran kartı önemli. Ekran kartı aynı ise büyük ekranlı olan alınabilir. Ama ekranın kalitesini panellerini vs araştırmak lazım.

Geçmiş olsun A7'ler stokta bitti :D.
Alınır kesinlikle. Arkadaşım aynısını aldı ve şu an çok memnun o da aynı şeyi soruyordu kaç sene götürür diye. Aslında bu senin onu nasıl kullandığına bağlı. En güzel şekilde kullanırsan en azından 5-6 sene rahat götürür.
Warzone'da orta ayarlarda 80-90 FPS bu arada alıyor.

Dostum bir şey soracağım arkadaşın GTA 5'te kaç FPS alıyor.

Son düzenleme:
2 side kalite konusunda aynı ekranlar sadece inçler büyük

Geçmiş olsun A7'ler stokta bitti :D.

Dostum bir şey soracağım arkadaşın GTA 5'te kaç FPS alıyor.
rami 16 yap al ssd'si daha kaliteli.

eğer yayın açacaksan ya da render yapacaksan, işlemci önemli ama oyun için bence o kadar bir önemi yok. Çünkü aldığın ekran kartı belli onun vereceği performansı her iki işlemcide kaldırabilir. Ancak ssd'nin daha hızlı olması işlemci hızı kadar önemli. Ayrıca büyük ekranda fark eder.

Eğer yayın açacaksan ya da render yapacaksan, işlemci önemli ama oyun için bence o kadar bir önemi yok. Çünkü aldığın ekran kartı belli onun vereceği performansı her iki işlemcide kaldırabilir. Ancak SSD'nin daha hızlı olması işlemci hızı kadar önemli. Ayrıca büyük ekranda fark eder.

CS:GO oynuyorum bir de öyle düşün yayın belki yaparım SSD FPS etkilemiyoki :D.

Geri
Yukarı