Çözüldü Abra A5 v15.1 monitöre bağlayınca FPS artışı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Cenobite

Kilopat
Merhaba arkadaşlar, Abra A5 v15.1 kullanıcısıyım. Teknik özellikleri şu şekilde: GTX 1650, i5 9. nesil. 8gb RAM. Sadece Valorant oyununda gözlemlediğim şekilde bilgisayarın kendi monitörünü kullandığımda yaklaşık 100 fps alırken(ki bu arada bir 90'lara inebiliyor) VGA HDMI dönüştürücü ile bağladığım monitörde 150fps alıyorum. Bu kadar fps farkının sebebi ne olabilir? Bu fpsleri bilgisayarın kendi monitöründe de görmek için ne yapmalıyım? Arada ciddi bir fark var çünkü.

Ekstra olarak bir sorum olacak: Monitöre bağladığımda kasmayan tarayıcı kendi mönitöründe kasma yapıyor. Tabi arada bariz fark var ama iki monitör de 60fps. Laptop kendi mönitöründe 60fps'den aşağı vermemeli, hele hele tarayıcı da. Bunun hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Tarayıcı opera.

Son düzenleme:
Çözüm
Normaldir, MUX yok. Bu yüzden artar, HDMI portunuz NVIDIA ekran kartına bağlı olduğu için görüntü sadece NVIDIA ekran kartından geliyor.
"MUX ne?" diye soracak olursanız:

Benim laptopum Nitro 5 ve dahili ekran kartını devre dışı bırakamıyorum, şimdi ben bu laptopu HDMI ile bağlasam TV'ye bir ayar yapmam gerekir mi? Yüksek FPS vermesi için?

HDMI portunuz NVIDIA ekran kartına bağlıysa normalde haricî monitöre/televizyona nasıl bağlanılıp kuruluyorsa öyle yapsanız yeter sanırım. Bir ayara gerek olduğunu düşünmüyorum ama araştırabilirsiniz.

Ek olarak, MUX olmayan cihazlarda çift kanal RAM kullanımı da genellikle FPS arttırır.

"MUX ne?" diye soracak olursanız:

HDMI portunuz NVIDIA ekran kartına bağlıysa normalde haricî monitöre/televizyona nasıl bağlanılıp kuruluyorsa öyle yapsanız yeter sanırım. Bir ayara gerek olduğunu düşünmüyorum ama araştırabilirsiniz.

Ek olarak, MUX olmayan cihazlarda çift kanal RAM kullanımı da genellikle FPS arttırır.
Rx560x ekran kartı bulunmakta harici olarak dahili ise Vega8 var.
Bilgisayarın HDMI girişine bağlayacağım.

Muhtemelen bunu dahili monitöre yapmanın bir yolu yok.
Var, cihazlara attığım konudaki özelliği koyarlarsa olur.

Bilgisayar firmaları neden bu kadar performans arttıracak bir şeyi ayarlamamışlar acaba diye düşündürüyor.
Evet, düşündürüyor.
Vardır heralde bir dezavantajı/avantajı.
Avantajı batarya daha uzun süre gidiyor, dezavantajı FPS düşüklüğü.
Rica ederim :)
RX560X ekran kartı bulunmakta harici olarak dahili ise Vega 8 var.
Bilgisayarın HDMI girişine bağlayacağım.

Sizde gerek yok, NVIDIA ekran kartının eksisi bu.

MUX denen illet yüzünden. AMD kartlarda bu sorun yok. NVIDIA'nın pil ömrünü uzatıp verimli çalışmak adına çıkardığı bir olay. Dahili ekran üzerindeki görüntü siz ne yaparsanız yapın işlemcinin dahili birimi tarafından işlenerek ekrana veriliyor. Harici monitör taktığınızda sadece NVIDIA kartını kullandığınız için daha yüksek performans alıyorsunuz. Üst seviye cihazlarda bu olayı engelleyen Switch'ler mevcut.

Elinde 16.6.3 modeli olan varsa deneyebilir mi? Ben HDMI girişine televizyon'a taktığımda FPS hâla aynı. Acaba MiniDisplayPort'danmı görüntü alıyor acaba? Yetkili servisi aradığımda, bana yaptığınız işlem 3.parti diyor :)

MUX denen illet yüzünden. AMD kartlarda bu sorun yok. NVIDIA'nın pil ömrünü uzatıp verimli çalışmak adına çıkardığı bir olay. Dahili ekran üzerindeki görüntü siz ne yaparsanız yapın işlemcinin dahili birimi tarafından işlenerek ekrana veriliyor. Harici monitör taktığınızda sadece NVIDIA kartını kullandığınız için daha yüksek performans alıyorsunuz. Üst seviye cihazlarda bu olayı engelleyen Switch'ler mevcut.
Hocam benim 2 ekran kartımda dahili ve harici AMD.
Ben laptopumu HDMI ile bağlasam FPS artar mı?

Artı -1 Eksi
Demek istediğim şey bu.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Laptopu monitöre bağlayıp FPS artırıyor. MUX falan da yok sebebi nedir ve nasıl FPS artıyor?
@364485 hocam, bu konuyu okuyabilirsiniz.

Ayrıca bu konunun 2. bölümünü de okuyabilirsiniz.

@364485 hocam, bu konuyu okuyabilirsiniz.

Ayrıca bu konunun 2. bölümünü de okuyabilirsiniz.

Teşekkürler hocam aynı sorun ile karşı karşıyaydım söylediğiniz şey sayesinde çözdüm.
Tek kanal 8 GB RAM Gigabyte G5-MF e2ee333SD modeline sahibim PC hocasının videosunda aynı laptop ile 300 310FPS'ler alınırken bende 120 110FPS aralıklarındaydım bunu yapınca FPS'lerim neredeyse 3 katına çıktı bir de çift kanal 16 yaparsam benim performansımı büyük ölçüde değiştirecektir o halde.

Yeni konular

Geri
Yukarı