Aç kalarak zayıflanır mı?

Arkadaşlar başlıkta belirttiğim gibi. Bilimsel olarak yaklaştığımız zaman gerçekten verebilir miyiz?
Dostum istah veya aclik hissiyati beyinde biten bisey. Fakat kisaca dedigin dogru. Soyle basitce aciklayabilirim sana, zayiflamak icin boyun, kilon yasin ve metabolizma hizina gore gunluk kalori ihtiyacini ogrenip(internette bunu yapan siteler var) gunluk kalori ihtiyacindan daha az kalori tuketirsen kilo verirsin.(7700 kalori 1 kg.)
Tabi tuketilen kalorilerin kalitesi ve nasil bir dengede olmasi gibi konular diyetisyene danisilmasi gereken konular cunku sadece bu bilgiyle kilo vermeye calisirsan ve vucuduna zaten daha az kalori giriyor olmasi ve bu kalorilerin sagliksiz olmasi saglik sorunlarina sebep olabilir. Ayrica vucuttaki su dengesi, uyku duzeni vs gibi konular da var.
Ozetle evet, daha az yiyerek kilo verebilirsin, onemli olan gunluk kalori ihtiyacindan daha az kalori girmesi vucuda bu sekilde vucudun kalori acigini vucudundaki gecmiste depoladigi yag ile kapatir ve bu sekilde vucudundaki yag miktari azalir.
(Yukarida verdigim bilgiler bu konuyu cok yuzeysel bir sekilde aciklamaktadir, lutfen yuzeysel bilgilere dayanarak sagliginizla oynamayin, nasil dengeli beslenebileceginizi internetin nimetlerinden faydalanip bilimsel kaynaklara dayanarak ogrenebilirsiniz.)
Evet bu kanıtlanmış bir şey zaten. Hatta bir adam gözetim altında 382 gün boyunca aç bırakıldı. Ve sonucunda 207 kilodan 82 kiloya düştü.
Bu cok sagliksiz bir sey, bu tarz deneylerin ornek alinmamasi gerekiyor kesinlikle ki o sekilde verilen kiloyu vucut cok hizli bir sekilde recover eder, onemli olan duzeninizin dogru olmasi dir, vucut duzen neyse o olur.

Bol bol su içiyorum ve sadece 2 adet haşlanmış yumurta yiyorum günlük.
Yaşın kaç bilmiyorum ama gelişim çağındaysan yanlış diyetin yüzünden vücudunun gelişimini kısıtlarsın yok günde 2 yumurta, 1 dilim ekmek, maydanoz falan bunlar hikaye. İnternette gördüğün 1 haftada 2 kilo gibi diyetlere hiç girme. Bak verirsin kilo veremezsin demiyorum ama bununda bir bedeli olur. Öncelikle senin vücuduna yeteri miktarda karbonhidrat, protein, yağ alman gerekiyor. Mutlaka diyetisyene git diğer türlü geri dönüşü olmayan sonuçlar ortaya çıkar. Bak ben önceden cılız bir çocuktum sonra obez denecek derecede kilo aldım. Şu an normalim çünkü iyi besleniyorum. Sen ilk olarak hassas tartı al 30 lira bir şey. "My Fitness Pal" diye bir uygulama var indir onu kayıt ol. Ardından oradan senin günlük alman gereken besinler ve vitaminler yazar. Ona göre ilerle alman gereken kaloriden 200 kalori az al eğer çok abartır ve 1000 kalori az almak gibi bir hata yaparsan. Vücut hayatta kalmak için kalori yakmamaya çalışacaktır. Dolayısıyla kilo veremezsin. Ayrıca sporda yapman gerekiyor.

Bilimsel olarak zaten günlük kalori ihtiyacının altında bir kalori alırsan kilo verirsin, ihtiyacından fazla kalori alırsan kilo alırsın. Dengeli alırsan kilonu korursun. Yemek yemezsen, aç kalırsın. Aç kalırsan kalori alamazsın. Dolayısıyla günlük ihtiyacının altığında kaldığından yavaş veya hızlı bir şekilde kilo vermeye başlarsın ama bu sağlıklı bir kilo verme olmaz.

Spor ve düzenli - dengeli beslenme ile yapılan diyet sağlıklı bir zayıflama olur. Ben hiç şişman kategorisine çıkmadım ama eskiden boyuma göre kilom düşüktü. Bazı sorunlardan dolayı da kendimi kapatmıştım ve beslenmem yerle bir olduğundan olmam gereken kilolara çıkamıyordum.

Hayatımdaki stresleri azalttım, spora başladım, sağlıklı ve düzenli beslenmeye başladım ve ideal kiloma çıkarken spor sayesinde de hacmimi kas alarak kazandım. Kas yapmada kilolu kişiler daha şanslı eğer böyle bir amacınız varsa, haberiniz olsun.

Her şey azim, olay da kafada bitiyor. İyi bir vücut yatarak olmuyor, hayatınızı şekillendirmeniz, kendinize vakit ayırmanız gerek.

Yaşın kaç bilmiyorum ama gelişim çağındaysan yanlış diyetin yüzünden vücudunun gelişimini kısıtlarsın yok günde 2 yumurta, 1 dilim ekmek, maydanoz falan bunlar hikaye. İnternette gördüğün 1 haftada 2 kilo gibi diyetlere hiç girme. Bak verirsin kilo veremezsin demiyorum ama bununda bir bedeli olur. Öncelikle senin vücuduna yeteri miktarda karbonhidrat, protein, yağ alman gerekiyor. Mutlaka diyetisyene git diğer türlü geri dönüşü olmayan sonuçlar ortaya çıkar. Bak ben önceden cılız bir çocuktum sonra obez denecek derecede kilo aldım. Şu an normalim çünkü iyi besleniyorum. Sen ilk olarak hassas tartı al 30 lira bir şey. "My Fitness Pal" diye bir uygulama var indir onu kayıt ol. Ardından oradan senin günlük alman gereken besinler ve vitaminler yazar. Ona göre ilerle alman gereken kaloriden 200 kalori az al eğer çok abartır ve 1000 kalori az almak gibi bir hata yaparsan. Vücut hayatta kalmak için kalori yakmamaya çalışacaktır. Dolayısıyla kilo veremezsin. Ayrıca sporda yapman gerekiyor.
Kesinlikle arkadaşa katılıyorum. Uzun süre ac kalarak kilo vermeye çalışmak vücudu krize sokmaktır. Vücut ohal ilan eder. Baş dönmeleri hatta bayılmalar olabilir. Organların çalışması içinde kaloriye ihtiyaç vardır. Sen yemezsen çok ac kalırsan organların düzgün çalışamayabilir ve gelişim dönemindeysen gelisim kaynak azlığından dolayı durmak zorunda kalır.

Sürekli aç kalarak kilo veremezsiniz bunun bilimsel açıklamaları var önce verir gibi gözüksenizde sonradan hızlı şekilde geri kazanırsınız. Yaktığınız kadar besin tüketin ama aç kalmayın.

Hayatımdaki stresleri azalttım, spora başladım, sağlıklı ve düzenli beslenmeye başladım ve ideal kiloma çıkarken spor sayesinde de hacmimi kas alarak kazandım. Kas yapmada kilolu kişiler daha şanslı eğer böyle bir amacınız varsa, haberiniz olsun.

Maalesef bu doğru değil. Kilolu insanlar daha iyi kas yapmazlar. Hatta dezavantajdır. Vücudun iki modu vardır. Katabolik (yıkım) ve anabolik (yapım) bir yandan kas yaparken bir yandan yağ yakamazsınız. Ya ikisini birden kaybedersiniz ama spor yaparak kaslardan minimum kayıp verilir. ya da ikisini birden alırsınız yine kasları kullanıp çalıştırarak alırsanız kaslarda daha fazla yapım yani kazanç olur.

Maalesef bu doğru değil.
Tek doğrusu yok bu işin. Genetikten, şişmanlık ve yağ seviyesine, vücut geliştirme amacından, çalışma düzenine kadar bir ton şey var. Zayıf kişinin kilo alması da kolay değil. İşin olayı spor kısmı değil, mutfak kısmı zaten herkes için.

Yeni konular

Geri
Yukarı