Çözüldü Acer Aspire 6935G Mavericks Kurulumu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

snnerdgn

Hectopat
Yer
istanbul
Daha fazla  
Meslek
inşaat
Recep bey iyi geceler, Bilgisayarım Acer Aspire 6935G. Rehberinizi izleyerek dual boot olarak önce 10.9 Mavericks ve sonra da windows 8 i dual boot olarak rahatça bilgisayarıma kurdum.

• Ethernet kextini dışardan (Atheros R8121, AR8113, AR8113)
  • Ses kartı kextini de epeyce deneme yanılma yaparak multibeast ile kurdum (VooDooHDA v0.2.61)
  • Tüm uğraşlarına rağmen hala wirelessi tanıtamadım (intel 5100 agn)

En önemlisi https://www.technopat.net/forum/mac...otloader-yukleme-uefi-olmayan-anakartlar.html konusundaki tüm adımları sıkıntısız harfiyen yapmama rağmen hala açılışta usb olmadan mavericks i boot edemiyorum, sadece Windows çıkıyor, ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim...

Not: Sorunumu buraya yazmamın sebebi uefi olmayan kartlara clover bootloader konusunun mesaja kapalı olması, ve yeni konu açarak forumu kirletmek istememem, şimdiden teşekkürler...

Eski acer 5920g model bilgisayarımda da intel 3945 vardı. Sonrasında biryerden 5100 bulmuştum, ama ikisinide çalıştıramamıştım. Çözüm olarak atheros 9285 kart almıştım. Bu kartı tanıyor. Bilgisayarı satınca kart elimde kaldı.

Intel WiFi kartlar için Kext yok maalesef. Yani kartı değiştirmekten başka çözüm yok.

Dual boot için Clover'ın EFI bölümünüe kurulması gerekli. Bilgisayarınızın EFI desteği var mı? Diski GPT olarak mı bölümlediniz yoksa MBR mi?

Recep bey, bildiğim kadarı ile uefi desteği yok, bios ayarlarında çıkmıyor efi diye birşey, C:\Windows\Panther\setupact.log içine de baktım, Code:Callback_BootEnvironmentDetect: Detected boot environment: BIOS diyor, emin olmak için epeyce forumlarıda araştırdım eminim diyebilirim, dual boot kurulumu anlattığınız adımları noktasına kadar uygulayarak yaptım, harddiskim 320 GB, 160 lık iki part yaptım, ilki mac için Mac os genişletilmiş günlüklü, ikinci windows için Ms Dos Fat, sonrada rehberdeki gibi önce mac sonra windows u kurdum, boot için uefi desteği olmayan bilgisayarlar için verdiğiniz metodu izledim herşey aynısı ama yine açılışta windows direk açılıyor, nerede yanlış yapıyorum bilemedim, rica etsem adım adım yazabilirmisiniz yapmam gerekenleri, çok teşekkür ederim...

- - - Güncellendi - - -

Mbr ve Gpt olarak bir tercih yapmadım bölümlerken, rehbere göre bölümledim.
Clover configurator den sırayla mount edince efi çıkıyor ve yana kopyaladığım efi içindekileri aynı şekilde söylediğiniz yere kopyalıyorum, anlattıklarınızı aynen takılmadan yapıyorum ama sonuç aynı...

Yukarıda Burak'ın verdiği linkteki kurulumda bölümlemeyi mac ortamında mbr olarak yapmıştım. Bu şekilde deneyin istetseniz.

Sorun çözüldü, artık usb olmadan boot ekranı geliyor, yaptığım tek değişiklik, Recep beyin önerisi ile Clover dan "install boot0af in MBR" yerine "install boot0ss MBR" yi seçtim ve sonuç mükemmel, ama yeni bir sorunla karşılaştım; açılışta kayan yazıları kaldırmak için boot kısmında ayarlarda -v yazısını sildiğimde 1 kereye mahsus kayan yazı yerine geliyor, ikinci restart ta aynı -v geri gelip yine kayan yazılarla açılıyor ne yapmalıyım teşekkürler...

- - - Güncellendi - - -

-v modu sorunu da çözüldü herşey için çok teşekkür ederim Technopat...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı