Acer Nitro 16 GTA 5'te 88 derece oluyor

Merhaba bugün bu sorunu yaşadım hemen anlatıyorum Valorant oynuyordum sıcaklıklarda öyle sıcak değil 60C ile oynuyorum ekran kartıda soğuk bir anda çöktü mavi ekran vermedi sanki elektriği fişten çekersin ya onun gibi işte 5 saniye değişik ses verdi sonra yeniden başlattı kendini cidden bıktım sürekli bir sıkıntı yapıyor bir daha Acer almam bitti neyse sorunu neden kaynaklanır.

Hocam ben de iki gün önce aldım 40 bine kadar en iyi cihaz olarak Acer Nitro 16 tavsiye ediliyordu konularda aynı şekil de ben de aldım ama şimdi kötümü yaptım bilemedim.

Hocam nitro 5 4060 li var da ben CPU sıcaklığı için çözümü turbo boost kapatarak buldum. Önceden 95 dereceye çıkan sıcaklık şimdi 75 geçmiyor.
Ama gpu çok zorlayınca 83 falan oluyor.

Gaming laptoplar da turbo boostu muhakkak kapatın çok farkediyor zaten senaryolu oyunlar oynuyorsanız makine güçlü her türlü yüksek ayarlarda akıcı oynatıyor bende de 4070 7840hs li victus var turbo boost kapalı 2k ultra da oyunlarda 73 dereceyi geçmiyor işlemci

Sıcaklığı tam olarak doğru şekil de ölçen hangi program var? Nitro Sense tam ölçüm vermiyormuş galiba.

Optimizasyonu iyi oyunlarda Turbo boost'u kapatmak performansı doğru düzgün etkilemez ama optimizasyon kötüyse ya da CPU'ya yüklenen oyunsa Turbo boost kapatınca GPU kullanım yüzdeleri düşebiliyor. Bu da çok büyük performans kaybı demek. Oyununa göre deneyerek bakmak lazım. Ben Alan Wake 2 oynarken Turbo boostu kapatınca GPU kullanım yüzdem %10-15 kadar düşüyordu.

Laptopta termal macun varsa değerler 3-4 aydır temizlenmeyen bir laptop için normal. Mutlaka 2-3 ayda bir temizlik şart, 6 ayda bir de fanları söküp direkt soğutma bloğu kanallarına erişip temizlemek gerekiyor.

Sıvı metal varsa sıcaklık değerleri çok fazla. Toz temizliği yapıldıktan sonra tekrar bak. Yine yüksekse sıvı metal yenilenir. Soğutucu blok bakırsa sıvı metalin bir kısmını soğuruyor ve performans düşüyor. Çok az uygulanmışsa hali ile sorun oluyor. 6 ay sonra soğutucu bloğun bakır yüzünü sıvı metalin gri renkteki izlerini çıkarmadan hafifçe temizleyip tekrar uygulanırsa senelerce gider.

Fabrika çıkışlı laptoplarda sıvı metali yenilemek daha kolay. Çünkü CPU ve GPUların etrafı sünger bariyerli oluyor. Termal macun yenilemeden pek farkı olmuyor.

Hocam ben de iki gün önce aldım 40 bine kadar en iyi cihaz olarak Acer Nitro 16 tavsiye ediliyordu konularda aynı şekil de ben de aldım ama şimdi kötümü yaptım bilemedim.

Kötü yapmadın ama beki benim cihaz manyak bende yorumlara bakarak aldım yorumlarda ne güzel konuşuluyor ama benim kullandığım cihazda ban başka ama bir daha Acer almam aynı fiyata o ay HP Victus alırdım hata yaptım.

İşte çok çekmiyor oyunlarda gereksiz yere 100W koyup satmak için cihazı ısınmaya mahkum etmiş. 60W HP Victus 16'a laf atan vardı 🤣 zaten işlemcinin çektiği W 35-54W.

Bu işlemciler sadece oyunlarda kullanılmıyor. Render vb. işlemlerde çok daha fazla güç çekiyor işlemciler. 60 watt Victus'a laf edilmesi gayet normal bu yüzden.

Garanti var sormayı düşünüyorum sorup öyle bakıma göndermeyi düşünüyorum bu sıcaklıklar normal değil.

Bir oyuna daha gireceğim sıcakları ölçeceğim.

Cine R23 test işlemci 100W ve 100C.

GTA 5 test.

Assassin's Creed Syndicate.

Cine R23 fotoğraf alayim derken alamadım bir kastı.

Bu rekor Acer soğutmaya çok güvenmiş işlemci 100C.

O kadar güç çeken bir işlemci 100 derece oluyor. Çok sürpriz değil ve gayet normal bir durum. Soğutmasına güvenmekle doğru olanı yapmış Acer.

Selamaleyküm. Sıkıntım şu, laptop çok ısınıyor yani GTA 5 88C oluyor hep böyle. Maksimum 93C görmüş boşta ise dengeli ama bir uygulamayı açsam hemen 60C oluyor. İşlemci bu durum beni çok sıkmaya başladı, ekran kartı ise çok sıcak değil ama bir tık sıcak 73C. Oda bu sorun sizde de var mı acaba servise göndersem mi ne kadar ücreti olur?

Sorun yok. Ne kadar güç çektiğine bakın. 93 derece vs. her cihazda olan ve normal karşılaşnan değerler. Önemli olan ne kadar güç çektiği.

Bu işlemciler sadece oyunlarda kullanılmıyor. Render vb. işlemlerde çok daha fazla güç çekiyor işlemciler. 60 watt Victus'a laf edilmesi gayet normal bu yüzden.
İşlemci kullanılan varsayılan değer bu neyin limiti bahsediyorsun? 10nm Intel işlemci gibi 95W kullanmadığı için limitli oluyor? Render işi ve ağır yük işi için yapılmış cihazlar değil bunlar giriş seviye oyuncu dizüstü bilgisayarı. Bu bilgisayar da render yapılmaz mı hayır yapılabilir bunu Erdi Özdağ da render da 57W gördüğünü ve işlemci frekansını düşürmediğini stabil çalıştığı da belirtmiş.

Bu işlemcilerin ne amaçla üretildiğini de bakalım. Verimli çalışıp yüksek performansla çalışan işlemciler. Cinebench de 3-5 puan fark atmak için gereğinden fazla güç vermeye gerek yok. RTX 4050 140W koymuş fakat maksimum 100W'ı geçmiyor ortalama 80W da çalışıyor ekran kartı bu değerler göz boyama çok takılmayın. Limitli demek işlemci 54W ise o işlemciyi 35W'a sabitlersen buna limitli denir.

Size öğretmekten bir şeyleri yoruldum cidden.
IMG_20240126_191412.jpg

Son düzenleme:

Geri
Yukarı