İnceleme Acer Nitro 5, i5 12500h, RTX3060 incelemesi

Acer Nitro 5 - AN515-58-55RH

DSC_0061.JPG

Merhaba, bugün sizler için 6 Eylül 2022 tarihinde Vatan Bilgisayar'dan siparişini verdiğim, 7 Eylül 2022 tarihinde elime ulaşan, Acer Nitro 5'i inceledim.

Kutu İçeriği

Adaptör,
Garanti belgesi,
Ek HDD için vida,
Sticker,
Kullanım kılavuzu

DSC_0062.JPGDSC_0066.JPGDSC_0067.JPGDSC_0063.JPGDSC_0064.JPGDSC_0065.JPG
Genel Donanım

CPU : Intel Core i5 12500H
GPU : RTX3060 140W
SSD : 512GB NVMe M.2 SSD
RAM : 1x16GB 3200 MHz
PANEL : IPS 144Hz (%54 sRGB Coverage)

Diğer teknik detaylar için tıklayın.

Sürücü ve İşletim Sistemi Sürümleri
BIOS v1.10
Windows 11 Pro 21H2 Build 22000
Nvidia 516.94
(Ürün FreeDOS olarak geliyor.)

Cinebench R23 Testi
Tüm testlerde turbo modun açık olduğunu belirteyim. Bu test için NitroSense üzerinde "default mode" seçiliydi. Multi core testi yaparken çıktığı maksimum sıcaklık değeri 92 derece oldu. Single core testini yaparken ise 70 ile 80 derece arasında dolaşıyordu.

CinebenchR23.png

FurMark Testleri

İlk olarak nitrosense üzerinde "default mode" seçiliyken 10 dakikalık stres testi yaptım. Yaptığım tüm testlerde "MUX Switch" kullandım. Yani direkt olarak RTX3060 üzerinden bu testleri gerçekleştirdim.

furmark_000000.jpg

Stres testinden sonra "default mode" ve "performance mode" ile 1080P benchmark yaptım. Linklerden ulaşabilirsiniz.

Default Mode Benchmark Test

Performance Mode Benchmark Test

CrystalDiskMark Testi

CrystalDiskMark_20220907220006.png

Ekran

Ekran tarafında ilk önce ölü piksel testi yaptım ve herhangi bir ölü piksel görmedim. Ghosting için UFO testi yaptım ve fark edilecek şekilde ghosting olduğunu söyleyebilirim. Ekran için tercih edecekler varsa hem sRGB oranını hem de ghosting durumunu göz önünde bulundursunlar.

Oyun Testi (AC Origins)

Ultra High, 1080P, NitroSense Default Mode

benchmark_resultsdefault.jpg

Ultra High, 1080P, Performance Mode

benchmark_results.jpg

Genel Bakış

Ürünü alalı bir gün olduğu için çok fazla test yapma şansım olmadı. En azından bir fikir oluşturur diye bu incelemeyi yapmak istedim.

Yukarıda verdiğim bilgiler dışında kendi gözlemlerimden de bahsetmek istiyorum. Fan tam devirdeyken aşırı sesli çalışıyor. Sistem boştayken CPU 50 - 60 derece arasında dolaşıyor. Webcam bana yeterli geldi (60FPS 720P). Hoparlör için beklentiniz olmasın. Aldıktan sonra ise yapılacak en iyi iyileştirme bir adet daha bellek alıp çift kanal olarak kullanmak.

Son düzenleme:
Aslında tek kanal ram olmasida işlemci perfomransinin dusuk olmasinda belki etkili olmus olabilir. 16×1 den 16×2 ye yukseltmeye dusunuyorum ileriki zamanlarda. 32gb a yukseltince performansida dogru orantili artar diye dusunuyorum. Ama saunki halide en azidnan bir sorun cikartmiycakti sanirim.
Birde ram i yükseltmemiz beraberinde herhangi bir işlemcide sıcaklik artışina neden olur mu yani yükseltmenin çok faydalı olsugunu biliyorum ama negatif yani var midir

Hayır hocam bu tür karşılaştırmalarda fark yok denecek kadar azdır.
İlgili resim aşağıda; (Tek kanal ile çift kanal arasında ki timespy skoru)

Dosya Ekleri

• turbo.jpg
    turbo.jpg
    250,4 KB · Görüntüleme: 47
TimeSpy testinden sonra zaten aynı donanımlar ile yapılmış testlerin skor karşılaştırmasını veriyor. Ordan da gördüğüm kadarıyla ortalamanın üzerinde. Ek bellek taktıktan sonra performansın daha da artacağını düşünüyorum. 12700 olan model ile arada çok fazla fark yok gibi. @timelook

DTS ile ilgili sorun yaşamamak için kendi verdiği ses sürücüsünü indirdim. Touchpad sürücüsü yüklü değildi. En mantıklısı acer tarafından sunulan touchpad sürücüsü gibi geldi. Genelde sürücüleri manuel olarak kuruyorum. En azından ne yüklediğimi biliyorum.

Burada VMD sorunu için Technopat tarafından çözüm belirtiliyor.
Tamamdir. Bilgisayarı yeni kuracagim icin acer in programalrindan veya şunu indir dedigin bir program varsa yazarsan sevinirim yada şu ayari yaptigin dedigin birsey. Zaman ayirdigin icin sagol
Hayır hocam bu tür karşılaştırmalarda fark yok denecek kadar azdır.
İlgili resim aşağıda; (Tek kanal ile çift kanal arasında ki timespy skoru)
Hocam işlemci performansi derken neyi kastediyoruz oyunlarda çoğunlukla cpu kullanimi yüzde8 lerde testlerde ona karşın gpu kullanimi 80-90 bazi oyunlarda 60 oluyor. Ben 3 botutlu çizim programlari kullanacagim solidworks gibi, bir sıkıntı yasatir mi bu durum acaba. Hangi testte işlemci performansinin biraz dusuk olsugunu anliyoruz.

Kusrua bakmayin laptoplarla cok içli dışlı olmadiğimsan çok yorumliyamiyorum değerlerim yardimci olursan sevinirim :D

Tamamdir. Bilgisayarı yeni kuracagim icin acer in programalrindan veya şunu indir dedigin bir program varsa yazarsan sevinirim yada şu ayari yaptigin dedigin birsey. Zaman ayirdigin icin sagol
Rica ederim. Nitrosense kesinlikle yükle. Oyun testleri için de afterburner kullanabilirsin.

TimeSpy testinden sonra zaten aynı donanımlar ile yapılmış testlerin skor karşılaştırmasını veriyor. Ordan da gördüğüm kadarıyla ortalamanın üzerinde. Ek bellek taktıktan sonra performansın daha da artacağını düşünüyorum. 12700 olan model ile arada çok fazla fark yok gibi. @timelook

DTS ile ilgili sorun yaşamamak için kendi verdiği ses sürücüsünü indirdim. Touchpad sürücüsü yüklü değildi. En mantıklısı acer tarafından sunulan touchpad sürücüsü gibi geldi. Genelde sürücüleri manuel olarak kuruyorum. En azından ne yüklediğimi biliyorum.

Burada VMD sorunu için Technopat tarafından çözüm belirtiliyor.
Hocam örnek olması açısından; 12700 serisini (acer ile monster 20.5) kıyaslamak daha doğru olacaktır. 12500 ile ilgili performans olarak 11800 seviyesinde diyebilirim. Bu tür cihazlarla kıyaslanabilir. Elbette 12500'e sahip cihaz sayısı artıkça onlarla kıyaslamak daha doğru olacaktır. Yine de güzel cihaz hayırlı olsun tekrardan.

Hocam örnek olması açısından; 12700 serisini (acer ile monster 20.5) kıyaslamak daha doğru olacaktır. 12500 ile ilgili performans olarak 11800 seviyesinde diyebilirim. Bu tür cihazlarla kıyaslanabilir. Elbette 12500'e sahip cihaz sayısı artıkça onlarla kıyaslamak daha doğru olacaktır. Yine de güzel cihaz hayırlı olsun tekrardan.
Teşekkur ederim. Zaten cok oyun oynayan birisi değilim. Ama oynadigimda rahatca oynamak isterim. Onun haricinde 3 boyutlu cizim programlariyla ugrasiyorum ve 3060 12. Nesil bir işlemciyi bu fiyata bulmusken almak istedim. 16gb performansi suan icin yeterli olur herhalde. İleride 32gb a yukseltince daha da verimli olur diye dusundum

Hocam öncelikle hayırlı olsun. LoL, BF5, R6 gibi AAA ve FPS oyunlarında da deneme şansınız var mı acaba?
Blender, Unity gibi uygulamalarda acaba bu işlemci ve grafik kartıyla nasıl, uyum içinde olur mu?
Bir de önceden başıma gelmişti: Ekran kartı kullanımı %50 60'larda takılma gibi bir durumu yok değil mi, MUX Switch'le bunu engelleyebiliyoruz?

Hocam öncelikle hayırlı olsun. LoL, BF5, R6 gibi AAA ve FPS oyunlarında da deneme şansınız var mı acaba?
Blender, Unity gibi uygulamalarda acaba bu işlemci ve grafik kartıyla nasıl, uyum içinde olur mu?
Bir de önceden başıma gelmişti: Ekran kartı kullanımı %50 60'larda takılma gibi bir durumu yok değil mi, MUX Switch'le bunu engelleyebiliyoruz?
The Witcher 3 ile test yaptım. CPU kullanımı %30 %40 seviyelerinde. GPU ise %99 %100 gibi seviyelerde. En azından The Witcher 3 için bir darboğaz söz konusu değil. Dediğiniz gibi farklı testler yapacağım. Yaptıkça bu inceleme altından paylaşmaya devam ederim. Bu arada MUX Switch harika bir olay. Oyundan oyuna değişebilir ancak AC Origins için 15 20 FPS arası fark gördüm ben.

Geri
Yukarı