İnceleme Acer Nitro 5 i7 12700H, RTX3060

Merhaba arkadaşlar. Birkaç gün önce bu bilgisayarı 23.850 TL'ye aldım.

Çok kısa ön izlenimimi aktaracağım:

- Kasa ve ekran kalitesi: Erkan kalitesi beni tatmin etti. Sadece biraz küçük geldi. Kasa olarak ise bende ASUS marka bir laptop vardı ona göre kaliteli duruyor.

- Soğutma:

Fanları tam hızda çalışırken Monster Tulpar serisine göre çok daha hızlı ve sesli dönüyor. Performans modunda oyun oynarken biraz sesli. Kulaklık takmadan oynamak bayağı zor.

Boşta 55 derecelerde geziniyor.

Oyunlarda Turbo Boost kapalı bir şekilde oynarken işlemci 80 dereceyi geçmiyor. Turbo Boost kapalı iken asla darboğaz yapmıyor. Rahatça besleyebiliyor. MUX çok fark ettiriyor. Oyun olarak The Witcher 3'te Ultra ayarlarda Nitro sense performans modunda ekran kartı 75 işlemci ise 70 derecede sabit kaldı. Ancak Turbo Boost açtığımda ise işlemci 85-90 gördüğü oldu. İşlemciye undervoltage yapamadım. Turbo Boost açık iken işlemci 70-90 watt çekiyor genelde. Bu nedenle de ısınıyor doğal olarak. Ve buna bağlı olarak da şarjda iken şarjı çok az azalıyor. Ama Turbo Boost kapattığımda asla şarjda azalma olmuyor.

- Windows 10 kurdum. İlk başta aygıt yöneticisinde driverlar çok eksikti ben de Acer'in kendi sitesinden tek tek kurdum ve düzeldi.

Şimdilik bu kadar. İnceledikçe ve deneyimledikçe güncelleyeceğim.

@4Cosmos @messinicocugu @Artoria Pendragon.

Dosya Ekleri

• P_20220625_181215.jpg
    P_20220625_181215.jpg
    232,2 KB · Görüntüleme: 728
Son düzenleyen: Moderatör:
Boşta 50-55 derken işlemci sıcaklığını söylüyorsun değil mi, bir de Windows 10 mu W11 mi?

Ben Windows 10 kullanıyorum ecoreların hiçbir halta yaradığı yok, güya sistem yükünü verimli bir şekilde işlemesi gereken ecorelar windowsda her zaman boştalar, 1-2 pcore bütün sistem yükünü işliyor ve sürekli aynı Core'lar çalışınca da ısınıyorlar. Benim sıcaklık değerleri senden beter nispeten boşta (VSR, Steam, Afterburner vs) işlemci 55-65 arası geziyor. Ama resimde göreceğin gibi HWiNFO ile çekirdekleri izleyince hemen nedeni belli oluyor, pcore 2 T0 bütün işi yapıyor, eğer yetişemezse pcore 3 t0'da çalışmaya başlıyor geriye kalan 18 Core ve thread idle sürekli. Yani o gözüken 55-60 derece bütün işlemcinin sıcaklığı değil sadece 1 çekirdeğin sıcaklığı. Bunun sisteme bir zararı yok hatta güç tüketimini azaltıyor ama CPU 60 derece gözüktüğü için performans moda alırsam fanlar yüksek hızda çalışmaya başlıyor ve 53 derecelere düşürüyor. Performans modda boşuna fan sesi dinlemiş oluyorum yani, dengeli modda fanlar ses çıkartmayacak kadar yavaş çalışıyor o yüzden daha çok ısınıyor. W11 denemedim daha, olmadı USB'ye kurup bir bakayım ecore kullanımında fark olacak mı?

Windows 10 kullanıyorum. Bende dengeli modda fanlar da dengeli çalışıyor çok sessiz değil. Çok sesli de değil. Güç tasarrufu modunda e Core'lar çok iş yapıyor. Batarya süresi çok işimi görüyor.

Windows 10 kullanıyorum. Bende dengeli modda fanlar da dengeli çalışıyor çok sessiz değil. Çok sesli de değil. Güç tasarrufu modunda e Core'lar çok iş yapıyor. Batarya süresi çok işimi görüyor.

İlginç, model numaran tam ne? AN515-58-79YK benim, varsayılan modda yük artmadıkça hiç fan sesi gelmiyor. Denemek için sessize aldım aynısı sadece yük artınca fanlar devreye giriyor. Belki BIOS versiyonun eski yada nitrosense'a güncelleme gelmiş olabilir. Sonra windows arkaplan hizmetlerini sınırladın mı? Shutup10++ ile hizmetlerin çoğunu kapattım, sende arkada planda çalışan hizmet sayısı daha çok olabilir. Win 11 yükledim usbye şimdi test edeceğim.

Test ettim windows 11 ve 10, aramızdaki fark güç tüketimi. Ben maksimum performans + throttlestop ile güç tüketimi PL1 30 watt, PL2 50 watt sınırlı kullanıyorum sen windowsun güç tasarrufu modunu. Güç tasarrufu çekirdek saat hızlarını sınırlıyor, öyle ki Ecore saat hızı bazen Pcoredan fazla oluyor. Şahsen throttlestoptan çok memnunum oyunlar hariç işlemci kaynaklı hiç fan sesi duymuyorum neredeyse.

Win 11'in çekirdek kullanımı çok daha iyiydi, tek çekirdeğe bütün yük binmiyor orantılı dağıtıyordu ama sıcaklıklar daha düşük olmasına rağmen fan hızını düşüremedim bir türlü. Ta ki throttlestop kurana kadar PL1i 30 watta düşürünce anında fanlar duyulmayacak kadar yavaşladı. Nitrosense sadece sıcaklığa göre hızı ayarlamıyor güç tüketimine göre modu değişiyor. Yani sessiz seçmeden bir nevi sessiz yapmış oluyorum throttlestopla gücü düşürerek, tavsiye ederim. Throttlestop ilede tasarruf modunu aktif edebilirsin, speed shift EPP seçip 0-255 arası bir değer gir. 0 maksimum performans 255 ise saat hızlarına soykırım yapmak için.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı