Çözüldü Acer Predator Helios laptopa nasıl OC yapılmalı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

MrMiner

Zeptopat
Daha fazla  
RAM
32 GB 2933MHz
Ekran kartı
Rtx 3080 Laptop 8 GB
İşlemci
İ7 10750H
Acer Predator Helios 300 ph 315-53
i7 10750H.
RTX 3080 laptop GPU 8 GB.
32 GB 2933MHz RAM (2x16 GB)
1TB Samsung NVMe2 SSD.
300Hz ekran.

Laptopta Acer Predator sense uygulaması mevcut. Xtreme modda maksimum cclock 1860MHz, mclock 6200MHz değerlere kadar alıyorum. Ortalama 108W güç tüketiyor. Acaba Predator sense uygulamasını kaldırıp MSI Afterburner ile overclock yapabilir miyim? Extra bir katkısı olur mu? Günde 8-10 saat mining yapıyorum. 47mh kazım değeri alıyorum. Aynı GPU kullanan birçok laptopta 60mh değerleri alıyorlar.
Acer Predator Helios 300 ph 315-53
i7 10750H.
RTX 3080 laptop GPU 8 GB.
32 GB 2933MHz RAM (2x16 GB)
1TB Samsung NVMe2 SSD.
300Hz ekran.

Laptopta Acer Predator sense uygulaması mevcut. Xtreme modda maksimum cclock 1860MHz, mclock 6200MHz değerlere kadar alıyorum. Ortalama 108W güç tüketiyor. Acaba Predator sense uygulamasını kaldırıp MSI Afterburner ile overclock yapabilir miyim? Extra bir katkısı olur mu? Günde 8-10 saat mining yapıyorum. 47mh kazım değeri alıyorum. Aynı GPU kullanan birçok laptopta 60mh değerleri alıyorlar.
Uzun saatler sonunda kullanımıma en uygun değerleri yakaladım ve yeni overclock ayarlarım stabil bir şekilde çalışıyor.

Öncelikle Predator Sense uygulamasını sistemden tamamen kaldırıp Msi Afterburner ile ekran kartımın desteklediği optimum ayarı deneyerek buldum. Daha sonra Predator sense uygulamasını tekrar kurup, Msi Afterburner programını kaldırdım. Böylece istediğim zaman cihazı üreticinin hazırladığı en uygun ayarlarda oyun oynayabilir, işlerimi yapabilir ve ekran kartımın daha sağlıklı kalmasını sağlayabileceğimi düşünüyorum.

Asıl amacım olan, kripto madenciliği işleminde ise kazım komut dosyasının içerisine OC değerlerini Manuel girdim. Sadece kazım uygulamasını çalıştırdığımda sistem OC komutlarını uyguluyor ve gayet verimli bir kazım yapıyor, kazım yapmadığım zamanlar kolayca normal ayarlara dönüyor ve yardımcı bir uygulamaya ihtiyaç duymuyorum.

Şu an elde ettiğim ekran kartı OC değerlerine gelecek olursak;
cclock 1215mhz, mclock 6670mhz ve Pwr 80watt. Sıcaklık ortalama 45-50 C arasında değişkenlik gösteriyor ve fanlar 3500rpm ortalamasında çalışıyor. Stabil 52mh/s kazım gücüne ulaştım.

Her ekran kartı farklı olduğu için hedefim olan 60mh/s bir türlü yakalayamadım. Ne yaparsam yapayım Mclock 6700 olduğunda ekran kartım desteklemiyor ve kaçınılmaz olan mavi ekran geliyor. 60mh/s kazım gücüne sahip rtx 3080 Laptop Gpu kartlarda farkettim ki o kartlar halihazırda 130watt güç çekiyor. Benim kartım ise maksimum 109watt güçte çalışıyor. Kartın yapısında kullanılan komponentlerle ilgili bir durum olduğu apaçık ortada...

Özetleyecek olursam, Predator Sense Extreme Hız aşırtma modunda maksimum;
cclock 1845mhz, mclock 6200mhz, Pwr 109watt, Fan 6000rpm, sıcaklık 64C ile 46,7mh/s kripto madenciliği yapıyordum.

Şimdi ise cclock 1215mhz, mclock 6670, Pwr 80watt, Fan 3500rpm değerlerde 52,20mh/s gücünde daha verimli, daha sessiz, daha serin ve daha ekonomik bir kazım yapıyorum.

Umarım bu konu ihtiyacı olanlara yardımcı olur.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı