Açık Devre Sıvı Soğutma (Custom Watercooling) Sohbet Köşesi

Mehmet, boşta 25-35 derece olabilecek en iyi değerlerdir, anca boştaki değerlerin pek bi önemi yok. Yani o tamamen oda sıcaklığına bağlı. (Örneğin; oda sıcaklığı 20-25 derece ise PC ortalama 30 derece olur, siz isterseniz 10 tane radyatör bağlasanız dahi.)
Prime 95 işlemciyi en çok kızdıran bir pech. programıdır diye biliyorum, hani ısılar 60-80 arası çıksa da normaldir. (Tabi önceki soğutmana nazaran yine de fark edecektir.) Senin için önemli olan oyunlardaki sıcaklıklar, bence oyunlardaki sıcaklıkları baz al.

Daha önce Corsair H110 var iken yine Prime 95 ile testler yapmıştım. Onların fotoğrafları değerleri duruyor. Direk onlarla karşılaştırma yapacağım. Ayrıca oyunlarla da yapacağım tabi.
Ama şu da var ki H110 ile boşta 27 dereceyi hiçbir zaman görmemiştim ben. :) Şuan ev fazlasıyla sıcak durumda. Merkezi sistem kazan yandığı için.

Abi şimdi GPU için senin çizimi baz alacağım, fakat öncelik tek GPU olacak. Tek GPU olduğu zaman 2. pompaya gerek yok değil mi?

Çift GPU olduğu zaman çift pompa yaparım. Bu arada 2. radyatör olarak 5.25 lerden alttan 2 taneyi kesip çıkaracağım ve öne 360 lık radyatör takacağım. Senin çiziminde ki gibi.
En üstte kalacak 5.25 de ise fan kontrolcü olacak. En azından orada ki fan kablolarının görünmesini engellesin.
@er36po

Bir de bu şekilde oluyor abi. Tek döngü için sıralı çift pompa.

BP-PPMCDDCPL2-BK--1024X768-3.jpg

Mehmet, eğer mesafe uzun ve kıvrımlar (köşeler) fazla ise evet, çift pompa ile tek döngü de yapılabilir. (Bu tarz bir şey daha çok az boru sayısı ve haliyle daha az yer kaplansın diye yapılır)
Ancak ben olsam uzun mesafe ve fazla köşe olayında kesinlikle çift pompa ve ikili döngü yaparım:)

Anladım abi.
Ya senin çizime göre bakıyorum ama 2. pompayı konumlandıracak yer biraz sıkıntı. Ön tarafa radyatör geleceği için oraya fan takıp üstüne pompayı takamıyorum. Belki radyatörün en altında ki fana montaj yaparım. Ama aynı hiza da olmazlar.
Bu arada Conn Bilgisayar ile konuştum bu konuyu pompaları sırt sırta montajlamak için vs pompalara gelen hat tek olmasın dediler. Yani rezervuardan 2 ayrı hat 2 ayrı pompaya gelsin debiyi azaltmayın pompa için dediler. Yani tek hattı T ile bölmeyin dediler. Benim rezervuar da zaten 3 çıkış var altın da. Böyle yaparım artık.

Ayrıca diğer soru olarak, tek GPU ile çift döngümü yapayım yine yoksa SLI yaptığım zaman mı çift döngü yapayım?

Aynen doğru demişler, 2 pompa tek hattan yeteri kadar sıvıyı çekemez haliyle de döngünün yavaşlamasına neden olur. Benim çizdiğim şekilde fazla boru kalabalığı olup kafa karıştırmasın diye T yapmıştım. Yanin sen Rez'den iki hat olarak pompalara dağıtacaksın.

Yanılmıyorsam sana önceki bir konuda olabilecek güçlü bir pompa al demiştim. Eğer öyle yapsaydın, yukarıdaki aparatla tek pompa ile çift döngü yapabilirdin. (O aparat ile çift pompa tek döngü yapılabildiği gibi, tek pompa çift dögü de yapılabiliyor.)

Senin önceden çift döngü yapman lazım, ilerde SLI yaptığında uğraşmamış olursun. (SLI sonrası yalnızca paralel bağlantı yapman yetiyor)

Bu arada benim pompa çok da güçsüz değil be abi. :)
Senin XSPC D5'ler 1200 LT/H benim EK DDC 1000 LT/H. ve 7 metreye kadar yüksekliğe su basabiliyor. :) Tabi tek başına çift döngüyü kaldırmaz.
EK-DDC 3.2 PWM (12V PWM pump) – EK Webshop Pompa linki.

Bu arada 2. pompa konumu çözdüm sayılır. :) O fan üstüne pompayı taktığım ayakların bir tarafına 1. pompa diğer tarafına 2. pompayı bağlayacağım 2 şer vida ile. :)

Senin pompa gayet iyi, ancak senin de belirtiğim gibi çift döngü için zayıf kalacaktır.

Sen bir şekilde 2. pompaya da yer bulursun, inanıyorum ben buna (y) Bana ''Olmaz, olamaz'' dedikleri kasaya 2 adet 270'lik ComboRez. sığdırdım :) Ve bunu diyen de sevgili @arg-ist hocamdı, kulakları çınlasın ve Technopat'a da bi baksın artık. (Kendisinin bana sözü vardı ancak bir türlü gerçekleşmedi :D)

Bu arada, Mehmet, şu profil ayarlarına da bi ayar çek, nedir yahu aktif misin değil misin anlamıyorum :D

Bakayım hemen. :D Avatar da sol üstte yeşil görünüyor aktif olanlar için ben de ama sorun sende olmasın. :D :D
Bir kurcalayayım dur. :D

Bu arada benim rezervuar 65x170 şuan. Çift döngü için büyütmeye gerek var mı yoksa yeter mi bu?

Tamamdır. :D Ben de kapalıymış dünya şey. :D Kapak fotoğrafıma da bakıver. :D

Oh be, çok şükür yüzünü görebildik :D Amman böyle kalsın (y) Bazen profillerin üzerine tıklayarak kişinin ne yaptığını, nerede olduğunu merak ediyorum, tabi sen her şeyi kapattığın için göremiyordum ama artık aktif ve ne yaptığını, hangi konuya baktığını görebiliyor. Sakın yanlış bi hareket yapma ensendeyim :D

Senin rezervuar yeter de artar bile (y) Rez.'lerin fazla bi hükmü yok, onlar daha çok zamanla eksilen sıvıya takviye amaçlı kullanılır. Sistem zaten normal döngü içerisinde, yani içinde barındırdığı sıvıya ilave gerektirmeden mevcut sıvıyı habire başa alıyor.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı