Açık Devre Sıvı Soğutma (Custom Watercooling) Sohbet Köşesi

Aman abi acı bana. :D

Tüm parçaları belirledim bile o zaman. :D Sadece ekran kartı için tarih net değil. O da netleşince direk tüm parçaları alacağım. :)
Bu arada 2. pompanın maliyeti ek olarak 400-450 TL gibi birşey. :)
2. radyatör olarak yine XSPC düşündüm ama Çin'den getirtmek zor oluyor. Gelmediği taktirde iadesi vs çok uğraştırıyor.
O yüzden EKWB nin XE 360x60 radyatörünü alacağım. Conn Bilgisayar'dan özel sipariş olarak getirticem. Araların da sadece 30-40 TL gibi birşey oynayacak oda kafam rahat olur en azından. :)

Mehmet, eğer boruları çok uzatmayıp ve fazla köşe vermeyecek isen; ilk etapta tek pompa ile denersin.
Şuan, ya da ne zaman alacaksan artık, GPU bloğu ve RAd.'ı al bir dene.

SLI sonrası yapman gereken: (Bir harf yanlış olmuş, ''Paralel'' olacak)
Paralel dögü.png

Benim pompa ile tek döngü yapanlar var. Tek GPU tabi. SLI yapanı görmedim henüz. Sadece Conn Bilgisayar'ın kendi tasarımların da var SLI olarak ama onların radyatörlerı 60 MM değil. 30 MM ve 1 adet 360 1 adet 280 şeklinde. Bende 2 adet 360x60 olacak. SLI olduğun da çifte dönerim olmazsa. Şuan çok masrafa girmeyeyim olmazsa.

Tek pompa ile döngü bu şekilde olacak abi.

döngü son.JPG

Mehmet, yaptığın döngüde yanlışlık var, Pompadan GPU'ya değil, Radyatörden GPU'ya olmalı, tabi aynı şekil CPU için geçerli.
Aşağıda yaptığım çizimdeki boruların konumlarını kafana göre değiştirebilirsin, ancak döngüyü o şekil yapmalısın:
760T.jpg

Ya benim çizim absürt oldu orda. :) Benim orada ki çizmek istediğim şu şekildeydi;

Benim ki: Pompa > GPU > Üst radyatör > CPU > Öndeki radyatör > Rezervuar > Pompa
Senin ki: Öndeki radyatör > GPU > Üst radyatör > CPU > Rezervuar > Pompa > Öndeki radyatör

Yani sıvıyı soğutup öyle rezervuar girmek istedim. Sendekiyle arasında ki tek fark bu. Sen CPU'dan sonra rezervuar gitmişsin ben CPU'dan sonra radyatör gittim. Yoksa 2 side aynı kapıya çıkıyor. :)

Yok, ikisi de aynı kapıya çıkmıyor. Benim yaptığım döngüde soğutulmuş sıvı direk CPU ve GPU'ya iletiliyor, ancak senin yaptığın döngüde ise soğutulmuş sıvı ilk Rez.'e ondan sonra CPU ve GPU'ya iletiliyor.
Yani aradaki fark şu: Rez.'deki sıvı kasa içinde birikmiş olan sıcaklığın etkisinde kalarak bir nebze de olsa ısınmış oluyor tekrar.

Aslında gözle görülür sıcaklık farkı olmayabilir de, (daha önce karşılaştırıp denemedim) ancak bu tarz durumlarda mantık en iyi çözümdür... Fırından çıkan sıcak ekmeğin direk sofraya konması gibi düşün :D

Çok düşük bir fark olacaktır.
Bu yüzden pompanın altından radyatöre girip GPU ya gitmek biraz sıkıntılı olacağı için görselliğe önem verip benim dediğim gibi yapılabilir. :D :D
Zaten daha şu çift pompa olayındayım. Direk 400 TL farkı verip çifte mi gitsem diye düşünüyorum. :D

@er36po abi sistemi bende çalıştırdım. Boşta işlemci değerler 20-22 arası. Pompayı en düşük devire aldım. Fanlar ses yapıyor sadece. Onlarda DARK N10 kasadan gelen fanlar. Onları da neyle değiştireyim bilemedim tavsiyelerini bekliyorum abi. O.c de pek test etmedim sistemi yük altında 40 derece geçmiyor.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı