Açık Devre Sıvı Soğutma & Kapalı Devre sıvı soğutma Nereden Alınır ?

ogzlose

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba technopat üyeleri. Açılan konuları göze alırsak Türkiye de artık açık devre sıvı soğutma zeminini hazırladı. Artık fanlı sistem düşüş yaşamakta. Açık veya kapalı devre sıvı soğutma sistemine geçiş döneminde bulunmaktayız. Artık Ek-WB, Bitspower, Barrow, gibi açık devre sıvı soğutma ekipmanları Türkiye de de satışta bulunmaktadır. Kapalı devreye göre ne fark eder derseniz? Kapalı devrede sadece CPU soğutabiliyorsunuz. Açık devrede istenildiği taktirde RAM bile soğutulabiliyor.

Artık Türkiye CONN Computers | Facebook Bitspower - Ek WB - Barrow gibi marka sıvı soğutma ekipmanlarını temin edebilirsiniz. Sorularınızı konuya yorum atarak cevaplayabilirim kolay gelsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet @Sweet Leaf, Bitspower, EK. bunlar kullandığım markalar. :)

Konu sahibi, o sitenin sizinle bir bağlantısı var mı?
Eğer öyleyse, sitenin ayakta kalabilmesi ve parlak bir geleceğe sahip olması için; öncelikle çok daha güzel modlanmış kasalar ve bolca örün barındırmalı.:)

N11 sayfalarına baktım fiyatlar donanımhaberle kıyasla oldukça güzel :) her ihtimale karşı 780ti classy bloğunu da sormayı ihmal etmedim. İlla bir yerden çıkacak o blok :D

N11 sayfalarına baktım fiyatlar donanımhaberle kıyasla oldukça güzel :) her ihtimale karşı 780ti classy bloğunu da sormayı ihmal etmedim. İlla bir yerden çıkacak o blok :D
Selam
Hocam ben N11 sitesinde açık devre sıvı soğutma sistemi bulamadım. Fiyatlarına bakacaktım ama yok.
Sizden rica link varsa gönderir misiniz? Teşekkürler.

Link için çok teşekkür ederim hocam.
Son zamanlarda ben bu açık devre sıvı soğutma işine merak saldım. yavaş yavaş araştırmaya başladım. Siz sıvı soğutmadan iyi anlıyorsanız ve kullanıyorsanız birkaç sorum olacaktı ama.
Öncelikle anladığım kadarıyla açık devre sıvı soğutma,
Radyatör, pompa, cpu blok, gpu blok, reverzuar, hortum ve rakor denilen bağlantı parçalarından oluşuyor galiba.
Ama bunun montajı ve çalışma mantığı nasıl merak ediyorum? Çalışma mantığını Kısaca özetleyebilir misiniz?
Benim aklımda resimdeki gibi bir modifiye Masa yapmayı düşünüyorum. Bu sıvı soğutmanın montajını hayatta yapamam gibi. çok karmaşık bir sistemi var gibi.
Bunun için yeterince bütçe ayırabilirim. O konuda sıkıntı yok. Ama sıvı soğutma olayını iyi öğrenmem lazım.
Water Cooling - Gold.jpg

Çalışma mantığı çok basit koyduğun fotoğraftaki gibi 3 rezervuar 3 pompa vs kullanmana gerek olacağını zannetmiyorum. Üzerinde kullanmayı düşündüğün sistemde tek ekran kartı kullanacaksan tek pompalı bir sistem oldukça yeterli gelecektir. Bu tarz bir masa herkesin hayali ama maliyeti ve erişilebilirliği oldukça sıkıntılı olduğu için güzel ülkemizde kasa içi loop ile idare ediyoruz :) Sistemin çalışma prensibi bir otomobildeki devir daim sistemi ile aynı. Tek pompa looplar genelde Rezervuar>pompa>Gpu=Cpu Block>Radyatör>Rezervuar şeklinde bir dizilimle kuruluyor. Kimi kullanıcılar fanatikçe diretse de rezervuardan pompaya su beslemesi dışında öteki parçaların devir daimdeki dizilimi çok farketmiyor çünkü tıkanma vs bulunmayan bir sistemde sıvı o kadar hızlı dolaşıyor ki Bloktan sonra radyatöre sonra tekrar öteki bloğa girmeli gibi tezler bence önemsiz kalıyor. Youtube'da birçok sıvı soğutma videoları var. Birkaç tane izledikten sonra zaten yumuşak borulu kurulumda çok sıkıntılı bir durum olmadığını sen de göreceksin.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı