Açıktan okuyabilir miyim?

Ben rahatlığı seven birisiyim ama aynı zamanda disiplinli de birisiyim yapabileceğimi düşünüyorum.

Rahatlığı sevmek ile disiplinli olmak tamamen zıt terimler. Okula giden birinden çok daha fazla çalışman gerekiyor açıkta. Sanma, yatacağım, oyun oynayacağım, biraz da ders bakarım kafasında bir şey olacak. Bu düşünce yapısıyla başarmanın imkanı yok gibi duruyor.

Rahatlığı sevmek ile disiplinli olmak tamamen zıt terimler. Okula giden birinden çok daha fazla çalışman gerekiyor açıkta. Sanma, yatacağım, oyun oynayacağım, biraz da ders bakarım kafasında bir şey olacak. Bu düşünce yapısıyla başarmanın imkanı yok gibi duruyor.

Haklısın ama ben iyi bir öğrenci değilim ben rahatlık açısından açık liseye geçmek istiyorum sınıfı geçecek kadar da zekâmın olduğunu düşünüyorum.
Bu açıdan bakarsak (rahatlık açısından) benim açık liseye geçmem mantıklı mı değil mi?

Erken yaşta verilen bu tarz kararlar inan ileride pişmanlığa dönüşüyor (bir projen, hedefin, elinde belirli bir para olmadıktan sonra işte çalışmak amacıyla açıktan okumak mantıksız bence.) yani en azından elinde iyi kötü bir diploman olsun gün gelir de ekonomi düzelirse belki asgari ücretin biraz üstünde sevdiğin bir işte çalışabilirsin. Böyle nereye gideceği belli olmayan basit hedeflerden ziyade kendi hayal dünyanı zenginleştirecek geleceğe dair ucu açık hedeflerin olsun.

Son bir soru sorup gideceğim verdiğiniz cevaplar için sağ olun açık liseye rahatlık açısından geçmek mantıklı mı?

Erken yaşta verilen bu tarz kararlar inan ileride pişmanlığa dönüşüyor (bir projen, hedefin, elinde belirli bir para olmadıktan sonra işte çalışmak amacıyla açıktan okumak mantıksız bence.) Yani en azından elinde iyi kötü bir diploman olsun gün gelir de ekonomi düzelirse belki asgari ücretin biraz üstünde sevdiğin bir işte çalışabilirsin. Böyle nereye gideceği belli olmayan basit hedeflerden ziyade kendi hayal dünyanı zenginleştirecek geleceğe dair ucu açık hedeflerin olsun.

Dediğim gibi o yazıda bir hata oldu mümkünse açık liseyi bitirdikten sonra çalışmayı düşünüyorum.

Dediğim gibi o yazıda bir hata oldu mümkünse açık liseyi bitirdikten sonra çalışmayı düşünüyorum.
Hocam bence bu kadar erken karar vermeyin, inanın bana ben de zeki değilim sınıfımda (10.sınıfım) benden daha zekiler işte ingilizcesi iyi olanlar vs. vs. birden fazla insan var ama asıl mesele hani onlarla yarışmak değil asıl mesele kendimizle bir yarış içerisinde olduğumuzu bilmek. Her geçen gün/hafta/ay/yıl geçmişteki bizle şimdiki zamandaki biz arasında bayağı fark olabiliyor işte bu fark iyi yönde olmalı, bunun için de kendi sınırlarımızı zorlayıp bir şeyleri başarmaya (kendimizce yani örnek bugün denemede 100. oldum sonraki denemede ilk 20'ye/10'a girmeye çalışmaktansa 80. olmaya çalışmalıyım, adım adım bir yerlere geleceğimi unutmamam lazım.) çabalamalıyız yoksa yaşamanın pek bir anlamı yok, hani şurada zaten 80'inimizde 90'ınımızda göçüp gideceğiz. (belki daha da az 😀😀.)

Geri
Yukarı