Adata SU630 480GB 5MB yazma sorunu

tek258

Decapat
Keşke bilgisayarıma bu SSD'yi almasaydım. Aldıktan 2 ay sonra öğrendim kronik sorunlu olduğunu. SSD en az 240 yazması gerekirken 5MB yazıyor. Testleri yaptım bir sorun gözükmüyor. Olmazsa tekrar yaparım. İtopya'dan aldım garantiye versem başka bir SSD gönderirler mi? Veya bu işin bir çözümü var mı? HDD'den daha yavaş okuyup yazıyor :(
Yardımınıza ihtiyacım var.

HDTune 5 ve CrystalDiskMark testlerini paylaşır mısın?

HDTune 5 ve CrystalDiskMark testlerini paylaşır mısın?

Bunları yap ve at. Ama fazla bir şey bekleme. Kronik sorunlu olduğunu sen de öğrenmişsin zaten.

Kronik sorunlu olarak nitelendiremeyiz çünkü 630 ve 650 serilerini sorunsuz kullananlar çoğunlukta. Bu model, tüm ürünlerde olan bir problem değil. Attığım linkte sorunlu ve sorunsuz diskin sonuçları mevcut. Konu sahibi arkadaş testleri bir an evvel yapıp paylaşırsa durumu anlayabiliriz.

Sata 600MB/s ile mi bağlı 300MB/s ile mi bunu öğrenmek lazım. Tabi bir de CrystalDiskMark isteme sebebimiz olan; "Acaba bu değerlere, çok ufak ve çok fazla sayıdaki dosya dizinini kopyalamaya çalışırken mi ulaştı" sorusunun cevabını bulmak.

Kısacası kesin fikirli olmamak gerekiyor bence :) Bekleyelim, görelim. Ben kendi satın aldığım SU650 sorunlu olduğundan iade edip Samsung 860EVO'ya geçtim. Nvme 970 de yolda.

Umarım arkadaşın diski problemli çıkar ve iadesini almasına yardımcı oluruz :) Samsung dışında depolama birimi önermiyorum ben artık. Buna Nvme de dahil.

@BilgisayarKurdu Doğru, doğru. Fakat 630 ve 650 serisine kronik sorunlu demek de doğru geliyor bana. Zira sorun yaşayan sayısı çok fazla. Bir ara çok sorun olduğunda İtopya artık yerine Gigabyte gönderiyordu hatta.

Dediğiniz de olabilir elbette ama SATA 3GB/S olması düşük bir ihtimal. Gerçi SATA 3 GB/S de olsa bu tür hızlara düşmemesi gerekiyor. Zamanında ben de SATA II ile BX 500 ve 860 EVO kullandım çünkü.

@tek258 Sistem SSD'ye mi kurulu? Oyun esnasında donma veya takılma yaşıyor musun?

Konu sahibi test sonuçlarını paylaşsın beraber yorumlayalım dilersen. 5MB yazma değerine düşmesi bazı senaryolarda mümkün. HDTune5 testi ile açığa çıkıyor problem olup olmadığı. CrystalDiskMark ile çok büyük bir problem olmadıkça yine anlayamıyorsunuz. @tek258 Özellikle HDTune5 testini mutlaka paylaş.

@BilgisayarKurdu doğru, doğru. Fakat 630 ve 650 serisine kronik sorunlu demek de doğru geliyor bana. Zira sorun yaşayan sayısı çok fazla. Bir ara çok sorun olduğunda İtopya artık yerine Gigabyte gönderiyordu hatta.

Dediğiniz de olabilir elbette ama SATA 3GB/S olması düşük bir ihtimal. Gerçi SATA 3 GB/S de olsa bu tür hızlara düşmemesi gerekiyor. Zamanında ben de SATA II ile BX 500 ve 860 Evo kullandım çünkü.

@tek258 sistem SSD'ye mi kurulu? Oyun esnasında donma veya takılma yaşıyor musun?

Evet sistem SSD'ye bağlı oyunlarda donma yaşamıyorum ama son zamanlarda bilgisayar açıldığı ilk anlarda bir kapanıp açılıyor.

HD Tune 5 ve CrystalDiskMark testlerini paylaşır mısın?

Ekran Alıntısı.JPG

Şu anda sadece bilgisayarımda CrystalDiskMark olduğu için şimdilik bunu atıyorum. İlerki zamanlarda öbür testi atacağım.

Keşke bilgisayarıma bu SSD'yi almasaydım. Aldıktan 2 ay sonra öğrendim kronik sorunlu olduğunu. SSD en az 240 yazması gerekirken 5MB yazıyor. Testleri yaptım bir sorun gözükmüyor. Olmazsa tekrar yaparım. İtopya'dan aldım garantiye versem başka bir SSD gönderirler mi? Veya bu işin bir çözümü var mı? HDD'den daha yavaş okuyup yazıyor :(
Yardımınıza ihtiyacım var.
Dostum bu problemi birkaç kişiden duydum farklı SSD'lerde de bu problem olabiliyormuş sanırım, regeditten bazı ayarları değiştirenler var bu problem için ; şöyle bir video bırakıyorum ;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
sorunları çözer mi bilmiyorum denemedim ama sen bir bak istersen

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı