Adobe, Word gibi dosyalara virüs bulaştı

unverendilek

Zeptopat
Daha fazla  
Herkese iyi günler. Forumdaki ilk konum. Yanlış yazarsam kusura bakmayın.

Bir şirkette çalışıyorum. Gelen mailler virüslü ise genelde onu sistem temizliyor fakat bu sefer gelen mail patronumdan geldiği için açtım ve içerisindeki dosyaya tıkladım. Dosya boştu. Kapattım ve daha sonra başlıkta belirttiğim gibi Adobe, Word, Excel gibi dosyalara bulaştığını gördüm. Daha sonra sağ alt tarafta " Sistem gerekli işlemleri yaptıktan sonra yeniden başlayacaktır " gibi bir uyarı yazısı çıktı. Bilgisayar yeniden başladıktan sonra ekrana bir not defteri açıldı ve içerisinde "DOSYALARINIZ SIFRELENDI! DOSYALARINIZIN SIFRESINI COZMENIN TEK YOLU DECRYPTER YAZILIMINI KULLANMAKTIR... " bu şekilde devam eden bir yazı çıktı. Dosya adları değişmiş ve hepsinin sonunda F8031EA1848C gibi bir yazı mevcut. Görev yöneticisine bakıyorum başka bir kullanıcı gözükmüyor fakat Adobe'ye girdiğim zaman Güvenlik kısmında " INTERACTIVE " diye bir grup ya da kullanıcı adı olduğunu gördüm. Şirketteki arkadaşa sorduğumda kendisinde öyle bir şeyin olmadığını söyledi. C'yi sıfırladım fakat D'deki başka dosyalarımın içinde de aynı şekilde F8031EA1848C adlı bir not defteri olduğunu ve o dosyaların hiçbirisinin açılmadığını fark ettim. Bilgisayarın kendi virüs taramasında herhangi bir virüse rastlamadı. ESET'in orijinal sürümünü kullanıyoruz. O da virüse rastlamadı. Şimdi sizlere bu bilgiler ışığında soruları sormak istiyorum.

1) Dosyaların bazıları açılmıyor. Bunlar Adobe ile açtığım dosyalardı. Bu dosyaları silmeden kurtarmak mümkün mü?
2) Yazıda belirttiğim INTERACTIVE isimli grup ya da kullanıcıyı nasıl silebilirim?
3) Formatı C'ye attım ama D'de işle ilgili 2014'ten beri kullandığım bilgiler mevcut. D'yi sıfırlamadan bu durumdan nasıl kurtulabilirim?

İnternette araştırma yaptım fakat bu tarz bir şeye rastlamadım. Bu forumu da yine araştırma esnasında gördüm. Umarım birileri derdime çare olur. Şimdiden hepinize teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Maalesef hiç birisi işe yaramadı. Ayrıca programları da tek tek denedim. Sonuç dahi bulunamadı.

Geri
Yukarı