Aerocool Airhawk Duo kullanıcı deneyimi

Selamlar herkese.

Bir kaç gün önce topladığım sistemde kullandım bu kasayı. Genel olarak kullanıcı deneyimimi anlatacağım, özellikleri kendi sitesinde ve Youtube’da incelemerini bulabilirsiniz.

Öncelikle bu kasayı seçme sebebim bir önceki TT V200TG gibi önü kapalı, hava almayan bir kasadansa önü ızgaralı, güzel hava akışı olan bir kasa istememdi. Sistemi tamamen ARGB yapmak istediğin için CM H500 modeline yönelmedim. Kasayı ben 520 liraya aldım. 2 adet 20’lik ve bir adet 12’lik ARGB fan olduğunu düşünürsek fiyatı çok iyi kasanın.

Fanların hem ortasında hem de çevresinde ledler var. Corsair LL120 gibi yani. Öndeki fanların hızı 700RPM, egzoz fanın ise 1000RPM. Bunlar sitesinde yazan veriler. Fanlar ses çıkarıyor mu diye merak edenler için ön fanlar tam hızında dönerken biraz ses çıkarıyor. Ama bu rahatsız edici değil bence.

Fanların PWM kontrolü var. Bağladığınız zaman bilgisayarda gözükmüyor. Ama ayar yaptığınızda fanların hızı değişiyor. Ben Gigabyte X570 Aorus Elite kullanıyorum. Bios’tan Smart Fan kısmına girip fanların bağlı olduğu pini seçip PWM kontrolüne aldım. Voltaj kontrolü veya “auto” seçiliyse onu PWM’e alın. Voltaj kontrolü seçilince fanlar tam hızında dönüyor.

PWM’i seçtikten sonra CPU sıcaklığına göre fan hızı ayarı yapabilirsiniz. Benim fanlar her zaman tam hızında dönüyor, ses bence az ve rahatsız etmiyor. PWM ayarı yapınca kasa çok sessizleşiyor. Bu arada PWM ayarı yapsanız da orada RPM’i göremeyeceksiniz kaygılanmayın.

Ayarlarınız uygulanıyor. Ses farkından anlarsınız zaten. Fanların performansına gelirsek ön fanlar 700 RPM olmasına rağmen güzel hava çekiyorlar. Yalnız burda bir detay var. Bu kasanın ön panelinin toz filtresi fanların arkasında. Bu sebepten ötürü toz filtresi takılıyken performans düşüyor. İçeri giren hava azalıyor bunlar sıvı soğutma fanı değil ne de olsa.

Ben ön toz filtresini çıkardım öyle kullanıyorum. Aradaki farkı söylemem gerekirse toz filtresi takılıyken Sapphire RX 5700 XT Nitro+ performans modunda iken yük altında 70 71 derece, fan hızı da 1800-2000 RPM. Filtreyi çıkarınca 70 derece 1300-1400 RPM.

Ses konusunda fark oluyor. Fan hızı ayarı ve voltaj ayarı yapılsa bu sıcaklık değeri çok daha düşük olur.

Arka egzoz fana gelirsek bence yetersiz. RX 5700 XT ve Ryzen 3800X bir araya gelince oluşan sıcak havayı atmada yetersiz desem daha doğru olur sanırım her ekran kartı veya işlemciyle aynı olmayabilir.

1000 RPM yerine keşke 1500 RPM civarında olsaymış PWM kontrolü var zaten yük altında devri yükselir performansı artardı. Üst tarafa bir adet fan eklense egzoz fan sorunu hallolur bence. Ben ilerde sıvı soğutma almayı düşünüyorum üst tarafa takınca herhangi bir sorun kalmayacağını düşünüyorum.

Ekran kartı sıcaklıklarından bu kadar bahsettik biraz da işlemciyi konuşalım.

Ryzen 3800X 4.4GHZ 1.3V’ta Wraith Prism soğutucu ile Cinebench R20 testinin sonunda maksimum 78 dereceye çıktı. Bu testi yaparken ön taraftaki filtre takılıydı. Filtreyi çıkardığım haliyle bir test daha yapıp buraya yazarım. Soğutucu fanına ben özel ayar yaptım. Stok halinde olsa 2-3 derece düşük çıkabilirdi sıcaklıklar.

Oyuna gelirsek filtreyi çıkardığım haliyle PUBG’de sadece kenar yumuşatma ve doku ayarları ultrada iken ekran kartı 55 işlemci de 55-60 derece aralığında geziniyor. Sıcaklıklar tatmin edici. Filtreyi çıkarınca çok daha iyi. Üst kısma iyi bir fan eklenir ya da sıvı soğutma kullanılırsa çok daha iyi değerler alınabilir. Sonuç olarak ürün bu fiyata göre bence çok iyi. Sadece malzeme kalitesi biraz daha iyi olsa ve egzoz fanın RPM’i daha yüksek olsa çok iyi olurmuş.

Benim bu kasayla kullandığım sistemim;
  • Sapphire RX 5700 XT Nitro+
  • Ryzen 3800X
  • Gigabyte X570 Aorus Elite
  • XPG D60G 2X8 3200MHZ CL16
  • High Power 750W 80+ Gold
  • Aerocool Airhawk Duo

Kasaya ait bir kaç fotoğraf:
EC3E1E2C-A415-43F0-9FDA-6A51529E013D.jpeg

1FE2642A-98E5-4BBB-A541-656ADB247730.jpeg

92E30CFB-774F-43E2-A907-1A6D1B2900B8.jpeg

CC9548AC-ADB4-424F-B142-6ED2AE692F94.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam bende de var kasanın aynısı.Fanları system 1 fanına taktım,bios ayarında system 1’e giriyorum ama fanı görmüyor ve hızları kontrol edemiyorum ne yapmam lazım?

Hocam bende de var kasanın aynısı.Fanları system 1 fanına taktım,bios ayarında system 1’e giriyorum ama fanı görmüyor ve hızları kontrol edemiyorum ne yapmam lazım?
System 1 üzerinden ayar yaptığınız zaman uygulanıyor, sadece RPM gözükmüyor. Bir de voltaj değil PWM kontrolünde olduğuna emin olun.

System 1 üzerinden ayar yaptığınız zaman uygulanıyor, sadece RPM gözükmüyor. Bir de voltaj değil PWM kontrolünde olduğuna emin olun.

Hocam bir şeyi merak ediyorum bu arka kısımdaki beyaz klipsleri kilitleyip kestikten sonra nasıl geri açılıyor acaba?

Hocam bir şeyi merak ediyorum bu arka kısımdaki beyaz klipsleri kilitleyip kestikten sonra nasıl geri açılıyor acaba?
Kargaburunla açılır. Ya da bu tarz şeyleri kesmek için makas tarzı bir şey var onunla da açılıyor. İkisi de elinizde yoksa kilit yaptığı yere makasla ya da bıçakla açıp çıkartabilirsiniz.

Anakartım MSI Z390 GAMING ACE dediğim gibi fan ayarlarına giriyorum fanları görmüyor hepsini PWM’ye aldım aynı.Hızları baya düşük rica etsem Biostan yaptığınız ayarı atar mısınız?

Yeni konular

Geri
Yukarı