AGON AG241QG overdrive ghosting Sorunu

Kuty

Hectopat
Ali ve Recep Bey'in de incelemesi üzerine içime sinen bir monitörü
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
buradan da detaylıca izleyerek kafama oturtmuştum. Önceki monitörüm Dell S2417DG modelini Ghosting ve Color Banding sorunu yüzünden iade ettim. Response Time seçeneğini Fast moda alınca Dell modelinde fare imcelinin arkasında iz bırakması veya sayfayı yukarı aşağıya indirdiğim de yazıların karanlık iz bırakması gibi sorunu mevcuttu. 241QG bugün elime ulaştı. Videoda hiç bir ghosting olayının olmadığı aksine 1ms tepki süresi isteyen kullanıcılara göre diye yorumlar bulunuyor. Ben Overdrive seçeneğini Medium'dan Strong'a aldığım zaman aynı bahsettiğim Dell modeindeki gibi sorun meydana geliyor. Ghosting, hayaletlenme olmakta. Rica etsem bana bu monitörünün ayarlarında yardımcı olur musunuz? Yoksa bu monitörde mi Ghosting yapmakta? @Ali Güngör @Recep Baltaş

@Jira hocam bir yardımcı olun lütfen. Şimdi benim anlamadığım olay, bu monitörü 1 ms de ghosting olmadan kullanmanın imkanı yok mu? 1 ms zaten ghostingi engellemek için değil mi? Kafam karıştı iyice.

@Kuty Sizin dediğiniz monitör ayarlarıyla ilgili olabilir. Videodaki var olan ayarlar ile aynı şekilde deneyip nasıl sonuç verdiğine bakın.

@Bungo Baggins Kalitesiz panellere sahip monitörler 1 MS gecikmeye sahip olsa bile ghosting yapabilir. Ghosting, sadece yüksek gecikmeli monitörlerde oluyor diye bilinen yanlış var. Böyle değil. Eğer monitör genel olarak panel ve diğer özellikler bakımından kaliteliyse 4, 5 MS olsa bile ghosting olmayabilir. Aynı şekilde model bazlı kronik sorunlar veya size denk gelmiş ayıplı ürünlerde olabilir tabii ki.

Benim 26 nisan da hepsiburada.com üzerinden sipariş ettiğim PG279Q monitör bugün geldi. Kurulumunu yaptım. Sağ alt tarafta gündüz ışığında çok ama çok az ışık sızması mevcut. Akşam karanlık ortamda ışık sızması durumuna bakacağım tekrar. IPS Glow varmı yok mu anlayamadım ışıklı ortamda.
Şuan moralim sıfırın altında. Ekran kartı ile bir kez daha coil whine karşıma çıkmış bulunmakta. 1080p çözünürlükte rahatsız etmezken 2k 165hz de aşırı derece rahatsız edecek kadar cızırtı ve ses veriyor.

Sizin sorunlarınıza gelirsek.
Monitör üzerinden yapılan ayarlar dışında nvidia denetim masası üzerinden gereken çözünürlüğe ve hz değerine almanız gerekiyor. Bunu yapmadıysanız Color Banding dışındaki sorunları yaşamanıza sebep olan şey budur.

Ayarlarım ekteki gibi. Videoda yapılan ayarları yapmama rağmen Strong modda Ghosting meydana gelmekte. Bunu farenin imcelini hareket ettirerek bile farketmekteyim o derece göze batıyor. Bir de monitörden OC açıp 165'e aldığım da ne Windows'dan ne de Nvidia Denetim Masasından 165 Hz seçeneği çıkmamakta. @Jira @Mevlüt Çetinkaya

Dosya Ekleri

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    66,7 KB · Görüntüleme: 158
  • Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    32 KB · Görüntüleme: 161
  • Screenshot_4.png
    Screenshot_4.png
    9 KB · Görüntüleme: 167
Monitör üzerinden 165hz ayarladıktan sonra nvidia denetim masası üzerine gelip çözünürlük değiştirme kısmına gelip 165hz alıp uygula diyerek kaydet.
Monitörden OC açıp 165 yaptığım halde buradalarda görünmemekte..
@Jira Videodaki ayarları birebir yapmama rağmen Strong moda alıp 144 Hz' de çok bariz göze batan bir Ghosting olmakta. Sebebi nedir?
@Recep Baltaş Monitörümde ki sorun hakkında bilgi verebilir misiniz?

Dosya Ekleri

• Screenshot_6.png
    Screenshot_6.png
    6,6 KB · Görüntüleme: 162
  • Screenshot_7.png
    Screenshot_7.png
    29,8 KB · Görüntüleme: 163
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı