AIDA64 Stability Test Rehberi

Sıcaklık probleminin ana sebebi tercih ettiğiniz dizüstü sistemin yetersiz soğutma performansına sahip olacak şekilde dizayn edilmesidir. Model belirtmemiş olsanız da %99 tercih ettiğiniz model gündelik kullanıcılar için geliştirilmiş standart dizüstü sistemlerden biridir.

Kaliteli bir termal macun ile bu işlem tekrarlanmalı. Fan'ın performansı yerinde mi kontrol edilmeli. Aynı şekilde soğutucu blokta bir yamukluk var mı? Bloğun montaj yuvaları veya vidalarında yalama var mı?

Eğer soğutma açısından gerçekten yetersiz bir model ise kavurucu yaz aylarında "Leptop'u hava alabileceği şekilde yükseğe konumlandırmak, altında yeterli hava akışı alanı bırakmak veya direkt olarak leptop soğutucusu kullanmak en mantıklısı. Olay büyük oranda; kullandığınız leptop kasasının dizayn edilişi ve kullanılan GPU - CPU'nun güç tüketim değerleri ile alakalı.

MSI'ın oyuncu leptopları da var I7 bilmem kaçıncı nesil ve 960M gibi grafik yongaları barındırıyor; ama gel gör ki oyuncu dizüstü sistemi olduğu halde ısınıyor ve çözüm bulamıyorsun.
Sen de bu duruma düşersen voltaj kısma işlemleri denenebilir ısınmanın önüne geçmek için.

Arkadaşlar selamlar, benim aida64 sonuçları böyle çıktı. Bir değişiklik olup olmadığını anlayamadım. Sormak istediğim bir şey var. Laptopu alalı 2 gün felan oldu, cs-go oynarken 95+ hatta 100 dereceyi gördü işlemci. Oyun oynarken pil tam dolu değildi %60 civarındaydı.3.5 saate yakın oynadım ve pilin dolması çok yavaş geldi. Oyunu kapattıktan 1 saat sonra tam dolu yazdı. Sıcaklık ile endişem olduğu için yeniden test etmek istedim ve cs-go girdim. 15 dk felan oynadım(değerler fotoğrafta mevcut). Pil değeri tam doludan 99 kullanabilire düştü. 2.5 senedir laptop kullanıyorum,ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım sizce sorun ne ?Müşteri hizmetlerini aradım dereceler için normal dedi ama içime sınmadı çünkü önceki laptopumda 90 dereceleri görmem sadece 5 6 kullandıktan sonra oluyor ve yaz aylarında geçerli bir durumdu.Laptop modeli monster t5 v19.1

Dosya Ekleri

• sss.png
    sss.png
    12,9 KB · Görüntüleme: 113
  • 5d7cccbe-7ecb-41e9-99c5-6363182b2f96.jpg
    5d7cccbe-7ecb-41e9-99c5-6363182b2f96.jpg
    168,3 KB · Görüntüleme: 109
  • aa.png
    aa.png
    11,4 KB · Görüntüleme: 105
Hocam Stok Soğutuculu i7 4790k 1 dakika 48 saniyelik test esnasında %100 kullanıma ulaştı. Yüklediğim resimde Overheating yazısını görünce zaten testi daha başında durdurdum. Teste devam etmemi önerir misiniz?

Dosya Ekleri

• stabilitytest.png
    stabilitytest.png
    22,3 KB · Görüntüleme: 93
  • stabilitytest1.png
    stabilitytest1.png
    15,9 KB · Görüntüleme: 101
Arkadaşlar buradaki sorunun sebebi nedir. Test 10 saniye sürmeden kapatıyor kendini.

Ayrı GPU testi yaptım en çok 64 derece gördüm. Fanlarda % 55 seviyesindeydi.

Dosya Ekleri

• stabilitytest.png
    stabilitytest.png
    30 KB · Görüntüleme: 113
Arkadaşlar selamlar, benim AIDA64 sonuçları böyle çıktı. Bir değişiklik olup olmadığını anlayamadım. Sormak istediğim bir şey var. Laptopu alalı 2 gün falan oldu, CCA:GO oynarken 95+ hatta 100 dereceyi gördü işlemci. Oyun oynarken pil tam dolu değildi %60 civarındaydı.3.5 saate yakın oynadım ve pilin dolması çok yavaş geldi. Oyunu kapattıktan 1 saat sonra tam dolu yazdı. Sıcaklık ile endişem olduğu için yeniden test etmek istedim ve cs-go girdim. 15 dk falan oynadım(değerler fotoğrafta mevcut). Pil değeri tam doludan 99 kullanabilire düştü. 2.5 senedir laptop kullanıyorum, ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım sizce sorun ne? Müşteri hizmetlerini aradım dereceler için normal dedi ama içime sinmadi çünkü önceki laptopumda 90 dereceleri görmem sadece 5 6 kullandıktan sonra oluyor ve yaz aylarında geçerli bir durumdu. Laptop modeli monster t5 v19.1
Çift fanlı ve 3 bakır ısı borulu bir soğutma sisteminiz var bunlardan 2'si ortak iken 1 tanesi bağımsız. Bu modeli kullanan çoğu kullanıcı hemen hemen 90 derecelere yaklaşıyor zaten. Yalnızca Technopat'ın yayınladığı 18.1 sürümünde sıcaklıkları bu denli yüksek görmedim. Frekans düşürmüyorsa sıkıntı yok yine de. Pil ile alakalı ise yorum yapamayacağım zira tam olarak anlamadım şikayetini, oyun oynarken pilin biraz daha geç dolması normal bir durum. Son olarak 100'den 99'a değil de 99'dan aşağı hangi hızda düştüğüne baksan daha doğru sonuçlar elde edersin.
Hocam Stok Soğutuculu i7 4790k 1 dakika 48 saniyelik test esnasında %100 kullanıma ulaştı. Yüklediğim resimde Overheating yazısını görünce zaten testi daha başında durdurdum. Teste devam etmemi önerir misiniz?
85 dereceye ulaşmış ve haliyle Overheating uyarısı vermiş, kapatmakla iyi etmişsin çünkü testin amacına ulaşmış olduk; işlemcin ısınıyor ne yazık ki. 4790K gibi işlemcilerin yanına harici bir soğutucu şart açıkçası.
Arkadaşlar buradaki sorunun sebebi nedir. Test 10 saniye sürmeden kapatıyor kendini.

Ayrı GPU testi yaptım en çok 64 derece gördüm. Fanlarda % 55 seviyesindeydi.
Sorunu direkt olarak teşhis etmek elbette mümkün değil ancak sıcaklık veya fan değerlerine bakarak bu hatayı vermesi veya testi durdurması mümkün değil, bu şekilde işlemiyor AIDA64.

Daha çok CPU'da verilerin işlenmesi sırasında yaşanan bir hata ile alakalı bu. Önbellekten çekilirken veya işlenirken oluşan kritik hatalar yani.
Testi tekrar çalıştırdığında her seferinde alıyor musun bu hatadan? Yoksa bir defaya mahsus mu karşına çıktı?

Son düzenleme:
@BilgisayarKurdu hocam selamlar yeni bir sistem topladım kendim çok fazlada anlamıyorum bu işlerden sizin konuda yaptığınız şekilde bende kendi sistemimde bir 10 dk test yaptım sonuçlar aşağıda siz ve diğer arkadaşlar bakıp yorumlarsa çok sevinirim.
not sistemde herhangi bir hız aşırtma falan yapılmamıştır direk kutularından cıktığı gibi kullanıyorum :)
sistem özelliklerim
anakart- asuf tuf b450 pro gaming
işlemci- ryzen 5 3600
işlemçi soğutucusu- noctua nh-u12s
ekran kartı- sapphire radeon rx 5700 xt nitro+
pc kasası cooler master mb511
test öncesi

test sonrası

Normalde U12S gibi bir soğutucu ile yük altında 75 derece çok da iyi bir değer değil ancak R5 3600 kullanıcıları biraz fazla ısındığını iddia ediyor işlemcinin. Oyun oynarken 70 dereceyi aşmaz, herhangi bir sorun teşkil etmez ancak benim merak ettiğim nokta; stok fan ile bu işlemci kim bilir kaç dereceye fırlardı?

Normalde U12S gibi bir soğutucu ile yük altında 75 derece çok da iyi bir değer değil ancak R5 3600 kullanıcıları biraz fazla ısındığını iddia ediyor işlemcinin. Oyun oynarken 70 dereceyi aşmaz, herhangi bir sorun teşkil etmez ancak benim merak ettiğim nokta; stok fan ile bu işlemci kim bilir kaç dereceye fırlardı?
Cevabınız için teşekkür ederim evet R5 3600 kullanıcıları stok fan yetmediğini ısınmanın fazla olduğunu söyledikleri için bende hiç takmadan direk kule tipi soğutucu ya geçtim.

Öncelikle konu çok faydalı olmuş teşekkürler.
Ben yaklaşık 5 yıldır msi ge60 2pc apache notebook kullanıyorum. Fan çıkışından çok sıcak hava gelmeye başladığını hissettim ve aynı sorun msi'nin bu modelinde sürekli olduğunu öğrendim daha sonra yazmış olduğunuz bu rehberi kullanarak stabilite testini yaptım 1 dakika sonra cpu overheat hatasını gördüm ve testi durdurdum. notebook içini açıp fan ve bakır boruları temizleyip termal macunu değiştirdim. Sıcaklık değerlerinde çok büyük bir değişim oldu diyemem bir miktar düştü tekrar testi yaptım bu sefer de 6 dakika sonra overheat uyarsını gördüm acaba normal bir durum mu?

Bu arada gpu sıcaklığı ilk testi yaptığımda 1 dakikada 90 dereceye çıkmıştı son testde ise 6 dakikada 75 derecede, 75 derece sıcaklığı normal mi?

kullanmış olduğum termal macun : CoolerMaster MasterGel Maker Nano Partiküllü Termal Macun R2 Fiyatı

Dosya Ekleri

• stabilitytest.png
    stabilitytest.png
    31,5 KB · Görüntüleme: 87
GPU tarafında güzel rakam ancak işlemciniz ısınıyor her halükarda :) Gündelik hayatta bu denli enerji tüketimi söz konusu olmadığı için açığa çıkan enerji de daha az oluyor, bu sebeple problem yaşamıyorsunuz. Oyunlarda frekans düşürmediği sürece sorun yok diyebilirim, mümkün olduğunda hava alabileceği yüksekliğe veya uygun pozisyonda kucağınıza alın cihazı.

Yeni konular

Geri
Yukarı