Ailem Bilgisayar Kullanmamı İstemiyor

Günlük Bilgisayar Kullanımınız Nasıldır?

• Sınırlı

Oy: 1 2,8%
  • Kendi Kontrolümde

Oy: 30 83,3%
  • Aile Kontrolünde

Oy: 1 2,8%
  • Çok ama hiç olmamasını yeğlerim.

Oy: 4 11,1%

• Oy verenlerin toplamı
    36
  • Anket kapandı .

aademirciogluu

Kilopat
Merhabalar. 16 yaşındayım ve çok küçük yaşlardan itibaren bilgisayar kullanmaya başladım. İnsanları, kötü veya iyi birçok davranışı bilgisayardan öğrendim. İnsanların nasıl düşündüklerini, farklılıkları bilgisayar ve İnternet sayesinde gördüm. İngilizcem İnternet sayesinde büyük miktarda ilerleme gösterdi. Sorunlarımı ve hatta neredeyse her şeyi İngilizce olarak daha kolay bulduğum için İnternet'te aradığım her şey neredeyse İngilizce oldu. Şu anda bir ortama gittiğimiz zaman hangi konu açılırsa açılsın bir fikrim oluyor söyleyecek bir şey bulabiliyorum çünkü İnternet'ten bir sürü araştırma yapıp okudum. Genellikle yaşıtlarımda gördüğüm şu yapmacık davranarak başkalarının beğenisini kazanma ve diğer insanların sevdiği gibi olmaya çalışıp kendi benliğinden uzaklaşan kişiler gibi olmak istemiyorum. Gün içerisinde bazı zamanlar kitap okuyup bazı zamanlar çalışıp bazen bilgisayar oynayıp zamanımı geçiriyorum. İnternet üzerinden merak ettiğim birçok mesele oluyor. Onları araştırıyorum. Youtube'da yabancı kanallardan bazılarını takip ediyorum. eSport Turnuvaları'nı bazen denk gelirse izliyorum. Haliyle internet kullanımım fazla olabiliyor. Çoğu günler ailemle dışarı çıkıyoruz ve eğleniyoruz. Ailem benden bilgisayar veya internet dışında bir şeyler yapmamı istiyor. Yapıyorum da... Fakat yapılacak şeyler çok sınırlı. Arkadaşlarım deseniz, hepsi ya tatilde, ya ailesiyle beraber, ya işleri var ya da benim gibiler. Ben de video oyunları aracılığı ile arkadaşlarımla eğlenceli zamanlar geçirebiliyorum. Discord muhabbetlerini filan bilirsiniz :) Eğlenceli sohbetler vs. geçiyor. Demek istediğim o ki şu zamanlarda istediğimiz her bilgiye internet üzerinden ulaşabiliyoruz. Bazı zamanlar eğleniyor bazı zamanlar öğreniyoruz. Sizce de bilgisayarın veya internetin hayatımızın bu kadar içerisine girmesi doğal ve normal mi? Yoksa gerçekten bir sınırlandırma koyulmalı mı? Hep denir ya hani günde şu kadar İnternet kullanımı iyidir filan diye. İşte ben buna katılmıyorum. İnsanın kendi kendini düzenlemesi gerekiyor bana kalırsa. Sizce ne yapmalıyım? Aileme bu konuda neler anlatmalıyım? Ya da bu konuda onlara veya bana anlatabileceğiniz bi tavsiye var mı? Şimdiden teşekkür ediyorum. Yıllardır bu sorunla uğraşıyoruz umarım bu sefer kökten çözülür bu problem. Bu arada anket biraz saçma gelebilir kusuruma bakmayın eğer kötü geldiyse. :)

Benim işim yazılım, hatta şu sıralar sanal gerçeklik üzerine çalışıyorum. Mecburen bilgisayar başında saatlerim geçiyor, mecburen program geliştirebilmek için onlarca oyun oynamam gerekiyor.
Evin her yeri AVM'lerdeki oyun - eğlence mekanları gibi :) Gelen misafirleri sanal ortamda Umre'ye falan gönderiyoruz hatta :)
Bana bile "Bilgisayarda fazla durma" deniyor. Bu ön yargıya engel olamazsın.

Bilgisayar ; İnsanı asalaklığa yönlendirmedği miktarda güzeldir. Kimi insanı asalak herifin teki haline dönüştürür, tamamen kullanım alanıyla alakalı. Sen bilinçli birine benziyorsun problem olacağını sanmam. Bilgisayardan korkmayın artık, bilgisayar kullanmayanlardan korkmak lazım bu devirde :)

Anlattıklarının çoğu kısmını ben de yaşadım fakat benim durumumda şu kısım eksik: son zamanlara kadar hiç araştırma yapmaz ve kitap okumazdım. -"Asalak bir herif" olma yolunda emin adımlarla ilerliyordum.-İnsanlara baktığımızda görürüz ki çoğu kişi basmakalıp düşünceler ve bilgilerle konuşuyor ve kişilerin hayatlarına yön vermeye çalışıyor. Bunu sadece onlara, duydukları mantıklı geldiği için yapıyorlar. Enine boyuna düşünmüyorlar anlayacağımız. Tabii ki bu bir genelleme. Öte yandan ilk duruma örnek vermek gerekirse bugün ben şu an okumakta olduğum bölümü kazandıysam bunun öğretmenim kadar oynadığım oyunların yani bilgisayar ve internetin de katkısı var. Bu benim bilgisayarı iyi yönde kullandığımı göstermez. Sadece kötü olarak lanse edilen şeylerin iyi tarafları da olduğunu gösterir.

Tıpkı söylediğin gibi insan kendini sınırlandırmalı fakat bu sınır saatlerle değil faaliyetlerle olmalı. Ben okuldan geldiğim gibi uyuyana kadar bilgisayar ile ilgilenirdim. Gereksiz sayılmayacak tek yaptığım iş Adobe programlarından birkaçını kullanmaktı. Ciddi bir sorunum vardı ve buna sınırlama getirmesem kötü bir halde olabilirdim. Fakat sen internetten araştırma yapıp kitapların "pdf"lerini okuyabiliyorsan senin burada sadece göz sağlığını düşünerek kısıtlamalar getirmen lazım. Ve farkında olmalısın ki internet ve internetteki bilgilerin güvenilirliği her zaman sorgulanmalıdır.

Bilgisayar ve internetin hayatımızda bu kadar yoğun olması bugün açısından bakarsak gayet normaldir, hatta onlar olmadan düşünülemez diyenler de olacaktır. Fakat bu zamanların aksine, bilgisayar ve internet hayatına girmeden büyümüş yahut alışmış birinin açısından bakarsak da gayet anormal ve tedbir alınması gereken bir şey olduğunu söyleyebilir. Artık hayat buna doğru gidiyor, teknoloji gelişiyor. Öyle ki -yanılmıyorsam- Bill Gates yakın gelecekte çoğu mesleğin tarihe gömüleceğini ve bu mesleklerin yapay zeka tarafından yapılacağını düşünüyor.

BilgisayarKurdu'nun söylediği gibi farkındalık sahibi birine benziyorsun dolayısıyla pek öğüt verememiş olmakla birlikte, endişelenmemeni öneririm.

Ailenizin tedirgin olması ve size koruyucu bir şekilde yaklaşması normal. Düzenli bir sosyal hayatınız varsa, ailenize ve yakınlarınıza yeterli zaman ayırıyorsanız, bilgisayar başında saatlerce değil periyotlar halinde vakit geçiriyorsanız, özellikle uyku düzeniniz benimki gibi bozuk değilse :) zamanla buna alışacaklardır.

Dediğin gibi kendini geliştirmek yolunda da kullanıyorsan bence bir sorun yok demektir. Ancak kendini geliştirdiğin yalanını kendine inandırıyorsan bir sorun var demektir. Sadece ingilizce, geliştiğinin bir göstergesi değildir. O zaten olağan ve olması gereken bir gelişimdir. İlk seçenekteki gibi verimli bir gelişme elde etsen bile dış dünya ile bağlantını asla koparma. Yaşın daha 16 olmasıdan dolayı yaşıtlarının karakterleri tam oturmamış olabilir. Karakter genellikle zamanla gelişen bir şey (istisnai durumlar : ömür boyu karaktersiz olanlar). Düşünce olarak sen erken olgunlaşmışsın. Kendin gibi olgun insanlarla arkadaşlık etmeni temenni ederim.

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Harcadığım zamanı biraz da olsun azaltmaya çalışıyorum. Fakat kendime fayda sağladığını düşünüyorum. Sadece İngilizce konusunda değil, ben insanlarla doğru iletişim kurmayı, farklı düşüncüleri ve bakış açılarını, birçok farklı milleti ve daha birçok şeyi bu platform üzerinden öğrendim. Tekrardan yorumlarınız için teşekkürler. Ailemin ve sizlerin de söylediklerinden, kendi bildiklerimden de yararlanarak kendi doğrularımı bulmaya çalışıyorum. İyi günler hepinize...

Hem hosuma gidiyor, hem buradan para kazaniyorum, hem cok ucuz bir hobi. Neden kullanmayayim ya da kullanmayasiniz bilgisayari.

Tabii tüm gün oyun oynayanlari ya da youtube'dan bos vakit gecirenleri vs. tenzih ederek söylüyorum. :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı