Ailem Bilgisayar Almıyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
@Batina Onlarda emin ol senin bir bilgisayara binlerce lira dökme arzunu anlamıyorlar.

Ablanın Ayfon alma isteğini anlayabiliyorlar ama. Abla da zaten zaruriyetten o telefonu seçiyor :)

Binlerce lira dökmeye gerek yok. Konunun detaylarını pek bilmiyoruz ama mutlaka bir orta yol bulunabilir. Yeter ki çözüm amaçlı niyetimiz olsun ve bu konuda düşünelim.

Çocuğun istediği oyuncağı hiçbir ailenin anlaması zaten mümkün değil. Eskiden bisiklet almak ne kadar önemliyse bu çağda çocuklara bilgisayar almak ondan daha bile önemli olabilir.

Çocuk kendine verilen harçlıklardan bahsetmiyor. Berber çırağı ve çalışıp bir miktar parasını kazanıyor. Yani belli bir mücadeleye girmiş. Benim böyle bir çocuğum olsa ve durumum varsa kesinlikle almasına izin verirdim.

Birincisi birazını ben vereceğim dediğin para kimin parası? 😄 Harçlık dediğin parayı da annen baban veriyor.

Çocuğun kendi çalışıp kazandığı para. Öncelikle konuyu daha iyi anlamak gerekiyor.

Parasını bilgisayardan mı kazanır bilemem ama yayıncılık konusunda yazdıklarınıza hak veriyorum.

@Batina Şimdi bu çocuk çalışıp çabalayıp kazanıyor, kazandığı paralarla aldığı eti, sütü, peyniri ailesine verip yemek yaptırıyor okul masraflarını kendi karşılıyorsa tamam. Üstüne birde arttırabildiği kadarını verip bilgisayar istiyorsa haklı çocuk. Ama okul masrafları, yiyecek, içecek, giyecek aileye ait. Çocuk çalışıyor bir esprisi kalmaz o zaman. 😄

@Batina Şimdi bu çocuk çalışıp çabalayıp kazanıyor, kazandığı paralarla aldığı eti, sütü, peyniri ailesine verip yemek yaptırıyor okul masraflarını kendi karşılıyorsa tamam. Üstüne birde arttırabildiği kadarını verip bilgisayar istiyorsa haklı çocuk. Ama okul masrafları, yiyecek, içecek, giyecek aileye ait. Çocuk çalışıyor bir esprisi kalmaz o zaman. 😄

Sıkışığım diyen babanın muhtemelen çalışmayan ve yaşı daha büyük olan ablasına aldığı 3600 liralık Ayfonu almakta haklı mı peki 😀 Tabi Ayfon bir mecburiyet dimi :)

Çocuk Lise 1'de belki 15 yaşında ve ne bekliyorsunuz kaç lira para kazansın? O çağda hangi çocuk et süt peynir vs okul masrafları dahil herşeyi karşılayıp üstüne para arttırıp bilgisayar isteyip alacak? Mutlaka çalışan vardır ancak çok azdır ve doğru mudur tartışılır mecburiyetler ancak bu yola sürükler o çocuğu.

Çocuğun diğer masraflarını aile zaten KARŞILAMAK ZORUNDA. Ailenin sorumluluğu bu.

Çocuk ise bir miktar kazanıp üstüne çok az da ekleyin yeni bilgisayarım olsun diyor. Bu çok mu abes bir durum gerçekten anlayamıyorum. Dersiniz ki o bilgisayar fazla olur eyvallah. 3 binlik bile sana şu şu oyunlarda yeterli olur eyvallah derim.

Hatta biraz daha düşük sisteme geçse belki 1 sene de o parayı toparlayabilir. Ama yaptığı iş ne kadar kalıcı veya kazandığı parayı 1 sene kazanabilecek mi?

Baba burada 18 ay borca giremem demekle haklı olabilir veya çocuğun çalıştığı işi geçici bulabilir ve bunca ay borcun kendisine yüklenmesini istemeyebilir. Ancak yine de kestirip atmak yerine bir orta yol bulabilir.

Tam detayları öğrenmeden net bir yorum yapmam doğru olmaz. Ancak şimdilik düşüncelerim bunlar.

8. Sınıftan beridir hayalini kurduğum bilgisayara üniversite 2. Sınıfta sahip oldum. Çok klişe gelecek ama olgun davranmalısın ve aileni anlamalısın. Yapabiliyorsan daha az maliyetli bir sistem topla ve kenarda 500-1000 lira birikmişin olsun, ben o şekilde 3300 e sistem topladım ve akılcı davranarak gelişime açık bir sistem topladım şimdide yavaş yavaş ram alarak 2. Ssd alarak yükselteceğim.

Dizginler babanın elinde. Bu konuda yapabileceğin çok bir şey görünmüyor. En fazla anneye duygu sömürüsü yapıp 😀 babayı ikna etmesini beklemelisin. Ya da kendi başının çaresine artık kendin bakacaksın.

Bazen aileler derslerin için böyle şeyler yapabiliyorlar. Ama eğer almıyorlarsa sıkıntı etme bende alacam dediğimde dalga geçtiler okulda simit yiyerek yazın 1 ay çalışıp üstüne bayramlığımıda koyarak telefon ve bilgisayar aldım.

Ablaya iPhone alınması dışında aynı şeyleri yaşıyoruz. Tek çocuğum, monitörümü kendim alacağım ve ailemden 3 seneye yakındır bilgisayara ihtiyacım olduğuna dair yakınsamda tek elde ettiğim babamın umursamazlığı ve annemin alamadığı için üzülmesi. Annenin üzerine çok gitme, çok hassaslar. Babanla iletişimini sıkı tut. Bilgisayar mesleklerinin(YAYINCILIK DEĞİL!) ileride çok revaçta olacağını aklına sok ve indirim yakaladığında, babana "Baba, iyi bir indirim yakaladım, bilgisayar fiyatı ortalama x kadar azalıyor, bu para cebimizde kalır, bir düşünsen?" tarzında bir diyalog kur ve sakin konuş. İletişim önemli, her ne kadar ben faydasını göremesemde. Arkadaşlarım notlarının sadece sana faydası olduğunu söylemiş ama ailenin insanlar karşısında egosu için fena bir durum, inkâr edilemez. Bu arada ben notlarımı düzelttikçe babamdan evde bağırış çağırış çıkarması yerine daha sakin ve dişimi sıkmamın gerektiği ile alakalı bir diyalog elde ettim.
Cidden sık dişini, hırslan. O eve o bilgisayarı kendin al imkanın olursa. Benim olmuyor çünkü üniversite sınavım var bu seneden sonra. Bu arada senin yerinde olsam ablanı çok kıskanır, oturur ağlardım. :')

5700 ₺ mi ? Babamın kendiside bilgisayarlar ile içli dışlı ama 4 yıl önce topladığı FX 4300, GT 730 sistemi hala dükkanda işini fazlasıyla görüyor. 3.5K ile alınan bilgsayarda üzmez merak etmeyin.

Milletin derde bak, 'babam bilgisayar almıyor', yazık cidden.

Ablaya iPhone alınması dışında aynı şeyleri yaşıyoruz. Tek çocuğum, monitörümü kendim alacağım ve ailemden 3 seneye yakındır bilgisayara ihtiyacım olduğuna dair yakınsamda tek elde ettiğim babamın umursamazlığı ve annemin alamadığı için üzülmesi. Annenin üzerine çok gitme, çok hassaslar. Babanla iletişimini sıkı tut. Bilgisayar mesleklerinin(YAYINCILIK DEĞİL!) ileride çok revaçta olacağını aklına sok ve indirim yakaladığında, babana "Baba, iyi bir indirim yakaladım, bilgisayar fiyatı ortalama x kadar azalıyor, bu para cebimizde kalır, bir düşünsen?" tarzında bir diyalog kur ve sakin konuş. İletişim önemli, her ne kadar ben faydasını göremesemde. Arkadaşlarım notlarının sadece sana faydası olduğunu söylemiş ama ailenin insanlar karşısında egosu için fena bir durum, inkâr edilemez. Bu arada ben notlarımı düzelttikçe babamdan evde bağırış çağırış çıkarması yerine daha sakin ve dişimi sıkmamın gerektiği ile alakalı bir diyalog elde ettim.
Cidden sık dişini, hırslan. O eve o bilgisayarı kendin al imkanın olursa. Benim olmuyor çünkü üniversite sınavım var bu seneden sonra. Bu arada senin yerinde olsam ablanı çok kıskanır, oturur ağlardım. :')
5700 ₺ mi ? Babamın kendiside bilgisayarlar ile içli dışlı ama 4 yıl önce topladığı FX 4300, GT 730 sistemi hala dükkanda işini fazlasıyla görüyor. 3.5K ile alınan bilgsayarda üzmez merak etmeyin.
Yalnız babanın işini görür benim değil.
Şu an evdekilerle aram fena bozuk. Ablamla eh işte konuşuyoruz. Annem ve babamla hiç konuşmuyorum. Annem ikna oldu fakat babam işte.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı