Ailem fazla pesimist

ncl

Hectopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MSI H55M-E23 Mainboard
i3 550 3.20GHz
2x 2GB DDR3 RAM
AMD Radeon 5570 2GB
WD Green 240GB Sata SSD
Windows 10 21H2 Ognitorenks Edition
Meslek
Muzik Produktoru & Grafik Tasarim ve Video Editoru
Sohbet ederken birşey söylediğimde illa ki azarlayacak aşağılayacak birşey buluyorlar. Özellikle 8 sene mükemmel okul notlarımdan sonra lisede düşük not almaya başlayınca kat kat arttı bu. Birşey yaptığımda ve becerdiğimde takdir yerine "bunun yerine ders çalış" "boş boş işlerle uğraşma" tarzında söylemler alıyorum. Mesela geçen gün 80 liraya 4 tane albüm cd'si aldım ve söyledikleri ilk şey "niye paranı boşa harcadın" oldu. Süs olsun diye almıştım ama bana cd'yi nereye takacağımı soruyorlar, süs diye aldığımı söyleyince boşa para harcadığımı söylediler. Bunu diyen ebeveynler buzdolabında ve raflarda süs olsun diye her gittiğimiz yerden birşeyler alıyor.

Hatta sırf 80 liraya cd aldım diye artık dışarı çıkarken sadece yol parası verecekler .d kendilerince cezalandırıyorlar. Ben dışarıya ayda yılda bir çıkan birisiyim. Ya bi insanın hiç mi zevki olmaz? Hayat sadece okul okumaktan ve çalışmaktan mı ibaret? Sırf bunlar ve bu gibileri yüzünden son 2 yıldır hayatımdan zevk alamıyorum. 13 yıldır bilgisayar başında öğrendiğim şeyler sosyal hayatımı 3'e 4'e katlar, buna rağmen artık bilgisayar kullanmamı tamamen kısıtladılar.

Ufak bir ekleme: Ders konusunda sanki ilkokul'a yazdırırken bana sormuşlar gibi baskı yapıyorlar. Keşke insanlar doğmadan önce onaylama ekranı gelse.

Son düzenleme:
Sohbet ederken birşey söylediğimde illa ki azarlayacak aşağılayacak birşey buluyorlar. Özellikle 8 sene mükemmel okul notlarımdan sonra lisede düşük not almaya başlayınca kat kat arttı bu. Birşey yaptığımda ve becerdiğimde takdir yerine "bunun yerine ders çalış" "boş boş işlerle uğraşma" tarzında söylemler alıyorum. Mesela geçen gün 80 liraya 4 tane albüm cd'si aldım ve söyledikleri ilk şey "niye paranı boşa harcadın" oldu. Süs olsun diye almıştım ama bana cd'yi nereye takacağımı soruyorlar, süs diye aldığımı söyleyince boşa para harcadığımı söylediler. Bunu diyen ebeveynler buzdolabında ve raflarda süs olsun diye her gittiğimiz yerden birşeyler alıyor.

Hatta sırf 80 liraya cd aldım diye artık dışarı çıkarken sadece yol parası verecekler .d kendilerince cezalandırıyorlar. Ben dışarıya ayda yılda bir çıkan birisiyim. Ya bi insanın hiç mi zevki olmaz? Hayat sadece okul okumaktan ve çalışmaktan mı ibaret? Sırf bunlar ve bu gibileri yüzünden son 2 yıldır hayatımdan zevk alamıyorum. 13 yıldır bilgisayar başında öğrendiğim şeyler sosyal hayatımı 3'e 4'e katlar, buna rağmen artık bilgisayar kullanmamı tamamen kısıtladılar.

Ufak bir ekleme: Ders konusunda sanki ilkokul'a yazdırırken bana sormuşlar gibi baskı yapıyorlar. Keşke insanlar doğmadan önce onaylama ekranı gelse.
Lisenin ilk sınıflarında düşmesi çok normal, her şey bambaşka çünkü. Ders saatleri, arkadaş ortamları, dersin zorluğu, dersin içeriği vesaire. Aynı yollardan kendileri de geçmiştir.

Sizi anlıyorum fakat eğer şu an bir nebze olsun özgürlük istiyorsanız derslerinize asılmanız lazım, dersleriniz iyi olursa bir şeye de ses edemezler. Şu an sizden tek beklentileri ders çalışmanız, başka bir şey değil. Bu yüzden notlarınızı yükseltin, sonra rahat edin boş zamanlarınızda.

Ve en doğrusu da sizin için bu şu an, hem ders çalışıp, hem hayatın tadını çıkarmak. İkisi beraber olursa tadından yenmez.

Not: İsyan etmeniz de gayet doğal, ders çalışmak ve okul pek eğlenceli şeyler değil ama yapmamız gereken şeyler :)

@598332 neyini beğenmediniz acaba :D

Son düzenleme:
Ailene kızmak mantıksız hani ne onları değiştirebilirsin ne de bir sonuca varabilirsin, öyle kendi kendine derde girer durursun. O yüzden kendi ayakların üstünde durana kadar boyun eğiceksin sonrası zaten artık sana kalmış. Unutma onlar da hayatlarını ilk defa yaşıyolar hata yapabilirler pek de takılmamak lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı