Ailem yazılımcı olmamı istemiyor

Eğer maaşı düşünüyorsan Lise 12'ye kadar bekle. Eğer bu yıldan o yıla kadar maaş artışı oluyorsa B. mühendisliğinde, O zaman Üniversite sınavında da iyi puan yaparsan rahatça seçebilirsin.

Sen anne babanın hayallerini gerçekleştirmek için yaşamıyorsun, kendi ideallerinin peşinden gitmek için yaşıyorsun. Her ne kadar anne babalarımız iyiliğimizi istese de bazen düşenemeyebiliyorlar neyin ne kadar doğru olduğunu. Eğer sen yazılımcı olursan mutlu bir hayat süreceğini düşünüyorsan hiç düşünmeden yazılımcı ol, zaten çağımızın mesleği. Mutlu olmadığın bir işi yaparken emin ol kazandığın para bile seni tatmin etmez.

Okul puanım falan mükemmel 9. sınıfa geçtim, aileme yazılımcı olacağım diyyorum olmaz sen savcı ya da avukat ol yazılımcıyı herkes olur diyor. Aslında bende kararsızım yazılımcı maaşları düşük çünkü sanırım, zaten konuyu bu yüzden açtım, yazılımcı maaşları nasıl? 9. sınıfta hem ortalamamı 90 üstü tutup hem yazılım çalışabilir miyim, yazılımcı olmak için hangi bölümü seçmem gerekiyor? Yazılımcı olmalı mıyım?(maaşı önemli) veya annemi dinleyip savcı doktor falan olup atanmayı mı beklemeliyim?
Cevaplarsanız sevinirim.
Bak güzel kardeşim sana kısa bir olay ile ne demek istediğimi açıklayacağım. Kuzenim babasının ısrarı üzerine Bankacılık okudu kendisi ile tüm gün iletişim içerisindeyiz en sevdiğim kuzenlerimden biridir ve babasına her gün etmedik laf bırakmıyor çünkü kendisinin hayali veteriner olmaktı zaten kuzenimin evine girdiğim zaman amazon ormanlarındaymışım gibi hissediyorum hayvan dolu. O yüzden sana tavsiyem kendi içinden ne geliyorsa onu seç istediğin mesleği araştır git o mesleği yapan birine danış artıları eksileri nelerdir gerekirse tarihçesini öğren mesleğin öyle seç. Çünkü bir kere seçtin mi geri dönüşü biraz zor. (imkansız demiyorum hee)

Okul puanım falan mükemmel 9. sınıfa geçtim, aileme yazılımcı olacağım diyyorum olmaz sen savcı ya da avukat ol yazılımcıyı herkes olur diyor. Aslında bende kararsızım yazılımcı maaşları düşük çünkü sanırım, zaten konuyu bu yüzden açtım, yazılımcı maaşları nasıl? 9. sınıfta hem ortalamamı 90 üstü tutup hem yazılım çalışabilir miyim, yazılımcı olmak için hangi bölümü seçmem gerekiyor? Yazılımcı olmalı mıyım?(maaşı önemli) veya annemi dinleyip savcı doktor falan olup atanmayı mı beklemeliyim?
Cevaplarsanız sevinirim.

Ben de Anadolu çocuğuyum, küçümsemek için asla söylemiyorum ama bizim oralarda "ders çalış, doktor ol" algısı var. Zamanında doktorların kibrinden dolayı sanırım. Ama bildiğim kadarıyla yazılımcıların maaşı sabit veya belli olmaz ki hatta böyleyse bu yüzden gelirlerine maaş bile denilmeyebilir. Yaptıkları işe göre getirileri olur diye biliyorum ayrıca sen bunu istiyorsan yazılımda başarılı olabilirsin hatta istekliysen yazılılara rağmen türlü şartlar altında da yazılımcı olabilirsin. Unutma Türkiye de sadece yorularak para kazanılır gibi bir algı var insanlar yeni nesil işleri hala benimseyemedi. Ve asla unutma hayatına yön verecek kişi ailen olmamalı. İyi sosyaller.

Ailene kulak ver ama final karar sende olsun. Hangisini yaparken mutlu ve huzurlu olacaksan onu seç. Aile her zaman doğru kararı verir, isabetli öneri yapar diye bir kural yok.

Cevaplarsanız sevinirim.

Önemli olan senin ne istediğin.
Microsoft, Apple veya bilindik bir bankanın güvenlik açığını bulup bildirenler var.
Bu konumda birisi olmak önemli diye biliyorum yazılım konusunda.
Zaten bu konuma kendini getirince popüler kurumların radarında olmuş oluyorsun.
Hevesini anlıyorum ama göründüğü gibi basit değil yazılımcılık.
Üstesinden gelmen gereken şeyler var.

Yeni konular

Geri
Yukarı